Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir pieprasījis veikt starptautisku izmeklēšanu par Krievijas transportlidmašīnas "IL-76" avāriju, kas trešdien notikusi Belgorodas apgabalā.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde (HUR) pašlaik mēģina noskaidrot vairāk informācijas par desmitiem Ukrainas karagūstekņu likteni, kas saskaņā ar Krievijas apgalvoto bijuši šajā lidmašīnā, Zelenskis paziņoja trešdienas vakara uzrunā.

Prezidents ari norādījis Ukrainas ārlietu ministram Dmitro Kulebam sniegt starptautiskajiem partneriem visu informāciju, kas ir pieejama Ukainai.

"Mūsu valsts uzstās uz starptautisku izmeklēšanu," sacīja Zelenskis. 

"Ir acīmredzams, ka krievi spēlējas ar ukraiņu gūstekņu dzīvībām, ar viņu radinieku jūtām un mūsu sabiedrības emocijām."

ziņots, Krievijas Belgorodas apgabala Koročas rajonā trešdien avarējusi militārā transportlidmašīna "IL-76". Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka lidmašīnu notrieca Ukrainas spēki un tajā atradās 65 Ukrainas militārpersonas apmaiņai, seši apkalpes locekļi un trīs Krievijas karavīri. Visi viņi gājuši bojā.

Vēl nav neatkarīgas informācijas par to, ko vedusi šī lidmašīna.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde trešdien paziņoja, ka joprojām nav ticamas informācijas, kādi cilvēki un cik daudz atradās šajā lidmašīnā.

Izlūkdienests norādīja, ka trešdien bija paredzēta Krievijas un Ukrainas karagūstekņu apmaiņa, kas nenotika, un piebilda, ka Ukraina no savas puses ir izpildījusi visas vienošanās, lai sagatavotos apmaiņai. Sagūstītie Krievijas karavīri savlaicīgi tika nogādāti uz saskaņoto apmaiņas vietu, kur viņi bija drošībā.

"Saskaņā ar vienošanos mūsu aizstāvju drošību bija jānodrošina Krievijas pusei. Tajā pašā laikā Ukrainas puse netika informēta par nepieciešamību nodrošināt gaisa telpas drošību Belgorodas pilsētas rajonā noteiktā laika periodā, kā tas jau vairākkārt tika darīts iepriekš," teikts izlūkdienesta paziņojumā.

Ukraina netika informēta par transportlīdzekļu skaitu, maršrutiem un gūstekņu piegādes veidiem. Ir zināms, ka gūstekņi tiek vesti, izmantojot gaisa, dzelzceļa un autotransportu.

Krievijas Belgorodas apgabalā nogāzusies militārā lidmašīna "IL-76".

Transporta lidmašīnas nolaišanās 30 kilometru kaujas zonā nevar būt droša, un tā jebkurā gadījumā ir jāapspriež abām pusēm, jo pretējā gadījumā tiek apdraudēts viss apmaiņas process, norādīja izlūkdienests.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.