Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko parakstījis dekrētu, ar kuru aptur Baltkrievijas dalību līgumā, kas ierobežo konvencionālo bruņoto spēku izvietošanu Eiropā.

Reklāma

Lukašenko parakstījis dekrētu 24.maijā, un šodien tas tika publicēts oficiālajā valdības tīmekļa vietnē.

Līgums par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā (CFE), ko NATO un Varšavas pakta valstis parakstīja Aukstā kara beigās 1990. gadā, ierobežo tanku, kaujas lidmašīnu un citas militārās tehnikas skaitu, ko var izvietot starp Atlantijas okeānu un Urālu kalniem.

Kopš Lukašenko "pārvēlēšanas" 2020. gadā, Baltkrievija arvien vairāk tuvinājusies Maskavai un nodrošināja Krievijai placdarmu, Maskavai uzsākot atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Krievija savukārt sniedz finansiālu, militāru un diplomātisku atbalstu Lukašenko režīmam.

Maskava 2007. gada decembrī vienpusēji pārtrauca dalību CFE, paziņojot, ka sper šādu soli pēc tam, kad Rietumvalstis un NATO dalībvalstis atteicās ratificēt 1999. gadā grozītā līguma jauno versiju.

Krievija apgalvoja, ka šīs valstis kā nosacījumu jaunās versijas ratificēšanai izvirzīja Krievijas spēku izvešanu no Moldovas Piedņestras reģiona un Gruzijas. Krievija 2008. gadā nosūtīja karaspēku uz Gruzijas Abhāzijas un Dienvidosetijas reģioniem.

Krievijas diktators Vladimirs Putins oficiāli apstiprināja Krievijas izstāšanos no līguma 2023. gada maijā.

Lietuvas robežsargi nav atklājuši mēģinājumus nelikumīgi iekļūt valstī no Baltkrievijas

Lietuvas robežsargi aizvadītajā diennaktī nav atklājuši nevienu gadījumu, kad migranti būtu nelikumīgi mēģinājuši iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas, trešdien paziņojis Lietuvas Valsts robežsardzes dienests.

Tā bija trešā diennakts pēc kārtas, kad nav atklāti mēģinājumi nelikumīgi iekļūt Lietuvā no Baltkrievijas robežas puses.

Šogad uz Baltkrievijas robežas novērsti kopumā 217 mēģinājumi nelikumīgi iekļūt Lietuvā.

No 2021. gada gada 3. augusta, kad saskaņā ar iekšlietu ministres Agnes Bilotaites rīkojumu robežsargi sāka nelegālos imigrantus piespiest doties atpakaļ, neatļautās vietās šķērsot robežu liegts kopumā vairāk nekā 22 000 reižu. No 2021. gada sākuma līdz šim rīkojumam Lietuvā tika aizturēti apmēram 4200 nelegālie migranti, savukārt 2022. gadā kopumā robežsargi iekļūšanu Lietuvā nelegālajiem migrantiem liedza vairāk nekā 11 200 reižu. 2023. gadā tas notika 2643 reizes.

Lietuvas amatpersonas norāda, ka Baltkrievijas režīms apzināti veicina migrantu plūsmu pāri abu valstu robežai, jo Lietuva atbalsta Baltkrievijas demokrātisko opozīciju.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.