Teju sešus mēnešus kopš Izraēlas un "Hamās" kara sākuma ANO Drošības padome pirmdien pieņēma pirmo rezolūciju, kurā aicināts uz "tūlītēju uguns pārtraukšanu" musulmaņu gavēņa mēneša ramadāna laikā.

Drošības padome pauž "dziļas bažas par katastrofālo humāno situāciju Gazas joslā".

Padome arī pieprasa nekavējoties un bez nosacījumu izvirzīšanas atbrīvot visus ķīlniekus, kas atrodas "Hamās" gūstā.

ASV, kam Drošības padomē ir veto tiesības, balsojumā pirmdien atturējās. 

Pārējās dalībvalstis palsoja "par".

Ar rezolūciju, kas atbilstoši starptautiskajām tiesībām ir saistoša, tiek palielināts spiediens uz konflikta pusēm - Izraēlu un "Hamās".

Tiesa gan, nav skaidrs, kādā mērā rezolūcijai būs ietekme uz Izraēlas valdību vai "Hamās" vadību kara turpmākās gaitas jautājumā.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Īsi pirms balsojuma Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu draudēja atcelt plānoto divu Izraēlas sūtņu braucienu uz Vašingtonu, ja ASV Drošības padomē neizmantos veto tiesības, lai nepieļautu rezolūcijas pieņemšanu.

Iepriekšējie centieni panākt, ka Drošības padome aicina uz pamieru, cieta neveiksmi pamatā ASV veto dēļ.

Netanjahu atceļ Izraēlas delegācijas vizīti ASV

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu atcēlis plānoto izraēliešu delegācijas braucienu uz ASV, pēc tam kad ANO Drošības padome bija pieņēmusi rezolūciju par "tūlītēju uguns pārtraukšanu" Gazas karā, pavēstīja Netanjahu birojs.

Bija plānots, ka Izraēlas stratēģisko jautājumu ministrs Rons Dermers un nacionālās drošības padomnieks Cahi Hanegbi pirmdien dosies uz ASV, lai tur tiktos ar augsta ranga ASV valdības amatpersonām.

ASV bija iecerējušies iepazīstināt izraēliešus ar alternatīvām, kas ir Izraēlas armijas uzbrukumam Rafahas pilsētai Gazas joslas dienvidos.

ASV un citi Izraēlas sabiedrotie aicina Izraēlu neveikt uzbrukumu Rafahai, tomēr Netanjahu līdz šim paudis apņēmību uzbrukumu īstenot, neraugoties uz starptautisko nosodījumu.

Otrs sarunu temats būtu bijis Vašingtonas ierosinājums par humānās palīdzības paplašināšanu Gazas joslas iedzīvotājiem.

ANO Drošība padomē ASV ir veto tiesības, tomēr pirmdienas balsojumā Savienotās Valstis tās neizmantoja, bet gan atturējās, tādējādi netraucējot rezolūcijas pieņemšanai.

ASV veto tiesības izmantoja, lai bloķētu iepriekšējās trīs Drošības padomes rezolūcijas, kurās tika aicināts uz uguns pārtraukšanu Gazas joslā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.