Izstādē "Agritechnica 2023" viens no sudraba medaļas ieguvējiem ir uzņēmums "New Holland – CNH", kurš prezentēja jaunu tehnoloģiju 'T7.270'

Lauksaimniecība piedāvā daudzas enerģijas piegādes iespējas, taču šis potenciāls tik tikko ir izmantots laukos. Metāns no pārstrādātās biogāzes, ko var transportēt CNG (saspiestā dabasgāze) vai LNG (sašķidrinātā dabasgāze) veidā, būtu piemērots, piemēram, lauksaimniecības tehnikas darbināšanai. 

Tomēr CNG tilpuma enerģijas blīvums ir tikai aptuveni viena piektā daļa no dīzeļdegvielas, kas nozīmē, ka attiecīgo transportlīdzekļu darbības laiks parasti ir ierobežots. LNG piedāvātā attiecība ir ievērojami labāka, tāpēc tā jau daudzus gadus tiek izmantota tālsatiksmes pārvadājumos ar kravas automašīnām. 

Kriogēnā sašķidrinātā dabasgāze būtu piemērota arī lieliem traktoriem un pašgājējām ražas novākšanas mašīnām, taču līdz šim tas gandrīz nav interesējis, jo cita starpā parastās cilindriskās, vakuumizolētās tvertnes ir grūti iekļaut trūcīgajā izolācijas telpā – ilgā stacionārā laika dēļ var rasties liels daudzums gāzes.

Ar T7.270 LNG New Holland ir pirmais ražotājs, kas piedāvā gāzes traktoru ar LNG tvertnēm. 

Pateicoties īpašai dubultsienu tehnoloģijai, vakuumizolētās tvertnes var pielāgot traktoriem raksturīgajiem telpiskajiem apstākļiem, kas T7.270 LNG nodrošina 200 kg tvertnes ietilpību. 

New Holland novērš gāzes vārīšanās problēmu ar kriogēno dzesētāju, kas pastāvīgi uztur metānu zem mīnus 162 °C, tādējādi – šķidrā stāvoklī.

Elektriski darbināmam dzesētājam nepieciešamā enerģija ir ļoti zema, un to nodrošina akumulators, ko var uzlādēt, izmantojot ārēju strāvas avotu vai integrēto IC ģeneratoru. 

Ģeneratora darbināšanai tiek izmantota gāze, kas ļauj dzesēšanas sistēmai darboties autonomi.

Ieviešot LNG tehnoloģiju T7.270 Methane Power, New Holland tagad arī padara LNG gāzes dzinēju koncepcijas par piedziņas opciju, kas spēj apmierināt stingrās lauksaimniecības nozares prasības. Tas ir apvienots ar iespēju izmantot savu biogāzi (bio-LNG) kā transportlīdzekļa degvielu CO2 neitrālos ciklos.

"Agro Tops" novembra numurā lasi:

  • Kas aizstāv Latvijas zemnieku intereses Briselē?
  • Ā. Žentiņš: Veterinārārsts nedrīkst būt algots fermas darbinieks
  • Kāpēc samazinās lopbarības kultūru sēklaudzēšana?
  • Latvijā pirmoreiz noticis pasaules čempionāts aršanā
  • Kādas lauksaimniecības tehnoloģiju inovācijas atzītas par labākajām
  • Lielāko aitaudzētāju TOP 50
  • Latvijas komercdārzi - kur esam, kurp ejam?

Žurnālu abonē šeit.

"Agro Tops". 2023. gada novembra numurs.