Hanoveres izstādē "Agritechnica 2023" no 218 Inovāciju balvai kvalificētajiem pieteikumiem žūrija apbalvošanai izvirzījusi 18 finālistus. Viens no 17 sudraba medaļu ieguvējiem ir "Amazonen-Werke H. Dreyer SE&Co. KG" jauninājums - 'CurveControl' sistēma centrbēdzes izkliedētājiem.

Ietekme, kad ātrums ievērojami palielinās ārējā rādiusā, vienlaikus samazinoties līknes iekšējā pusē, izbraucot pagriezienus, ir īpaši pamanāma liela darba platuma gadījumā, kas neizbēgami izraisa izkliedes daudzuma izmaiņas. 

Līknes kompensācijas jautājums, t. i., izkliedes daudzuma pielāgošana ātruma izmaiņām, jau ir pazīstama augu aizsardzības līdzekļu smidzinātājiem. Tomēr smidzinātāja izlice atrodas cieši aiz mašīnas fiziskā pagrieziena punkta. 

Tāpēc, lai panāktu līknes kompensāciju, ir jāpielāgo tikai izkliedējamā materiāla daudzums strēles iekšpusē. 

Un otrādi – centrbēdzes izkliedētāja metiens ir līdz pat divas reizes lielāks par darba platumu, un izkliedēšanas vieta atrodas daudzus metrus aiz izkliedēšanas ierīces atkarībā no mēslojuma veida un darba platuma.

Papildus izkliedējamā daudzuma regulēšanai līknes ietvaros īpaši jāņem vērā izkliedēšanas modeļa maiņa. Tas viss prasa precīzas zināšanas par to, kā izkliedēšanas iekārta darbojas ar dažādiem mēslošanas līdzekļiem, un attiecīgi nepieciešama sarežģīta ieviešana vadības algoritmā. 

Pirmo reizi centrbēdzes izkliedētāja izkliedēšanas shēma pagriezienos tiek pielāgota ar CurveControl sistēmu.

"Agro Tops" novembra numurā lasi:

  • Kas aizstāv Latvijas zemnieku intereses Briselē?
  • Ā. Žentiņš: Veterinārārsts nedrīkst būt algots fermas darbinieks
  • Kāpēc samazinās lopbarības kultūru sēklaudzēšana?
  • Latvijā pirmoreiz noticis pasaules čempionāts aršanā
  • Kādas lauksaimniecības tehnoloģiju inovācijas atzītas par labākajām
  • Lielāko aitaudzētāju TOP 50
  • Latvijas komercdārzi - kur esam, kurp ejam?

Žurnālu abonē šeit.

"Agro Tops". 2023. gada novembra numurs.