Par nodoto svaigpienu Latvijas piensaimnieki joprojām saņem zemāko samaksu Eiropas Savienības (ES) valstu vidū, informē Lopkopības saimniecību asociācijas (LSA) pārstāvji.

LSA norāda, ka pēc Eiropas Komisijas Piena tirgus novērošanas centra datiem Latvijā piena lopkopības nozarē turpina saglabāties negatīva tendence. 

Janvārī Latvijā bija zemākā svaigpiena iepirkuma cena Eiropas Savienībā - 38,47 eiro par 100 kilogramiem jeb aptuveni 0,38 eiro par litru.

Asociācijā uzsver, ka, lai gan pērnā gada pēdējā ceturksnī bija novērojams minimāls svaigpiena iepirkuma cenas pieaugums, Latvijas piena nozare turpina būtiski atpalikt no citām ES valstīm. Latvijā cenas ir būtiski zemākas nekā vidēji ES, kur tā ir aptuveni 45,94 eiro par 100 kilogramiem.

Tādējādi ES valstu piensaimnieki vidēji saņem gandrīz par 20% vairāk nekā Latvijas piensaimnieki, norāda asociācijā.

LSA piebilst, ka Lietuvā un Igaunijā svaigpiena iepirkuma cena ir aptuveni 43 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 10% lielāka nekā Latvijā, kamēr Polijā, svaigpiena iepirkuma cena janvārī bija 47,43 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 23,29% vairāk nekā Latvijā.

"Absolūtos skaitļos 

Latvijas piensaimnieki pēdējos divpadsmit mēnešos salīdzinājumā ar Igauniju par to pašu saražoto svaigpienu ir saņēmuši aptuveno 66 miljonus eiro mazāk. 

Pat nerunājot par salīdzinājumu ar Poliju, kur Latvijas piensaimnieki salīdzinājumā saņēma par aptuveni 87 miljoniem eiro mazāk," uzsver LSA valdes priekšsēdētājs Jānis Miezītis.

Kā vienu no iespējamajiem risinājumiem un atbalsta sniegšanu nozarei, LSA iesaka apsvērt "De minimis" atbalsta likmes palielināšanu piena lopkopības nozarē strādājošajām saimniecībām. 

Asociācija mudina līdzšinējo 25 000 eiro vietā palielināt atbalstu līdz 125 000 eiro.

Tāpat LSA iesaka finansiālo slogu varētu mazināt ar lauksaimniecībā izmantojamās bezakcīzes dīzeļdegvielas limitu pārskatīšanu, jo atšķirībā no citām nozarēm, piena lopkopībā tā nepieciešama visu gadu.

LSA apvieno vairāk nekā 50 biedrus, pārstāvot ražojošās Latvijas lopkopības saimniecī

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.