Zemkopības ministrija (ZM) izveidojusi Interešu pārstāvības reģistru, kas, saskaņā ar ministrijas pārstāvu teikto, nav nekas cits kā līdz šim valsts pārvaldē zināmais un lietotais termins "lobēšana" vai "lobisms".

Reģistra mērķis ir nodrošināt interesentiem vienlīdzīgas iespējas iesaistīties interešu pārstāvībā, piedaloties lēmumu ierosināšanā, izstrādē vai piedāvājot risinājumus.

Reģistrs pieejams ZM mājas lapā.

Ministrijā skaidro, ka reģistrā iespējams sabiedrībai uzzināt gan tos jautājumus, par kuriem atsevišķas privātpersonas, uzņēmumi vai organizācijas pastiprināti un sistemātiski izrāda interesi un sniedz priekšlikumus kāda lēmuma pieņemšanā vai piemērošanā, gan labāk izprast ZM augstāko amatpersonu motivāciju pieņemt konkrētus lēmumus ZM pārziņā esošo nozaru aktuālajos jautājumos.

ZM informē, ka Interešu pārstāvības reģistrā ir jāreģistrē tikai tās fiziskās vai juridiskās personas, kas vēršas ministrijā pie amatpersonas, lai ietekmētu kāda lēmuma vai tiesību akta, tostarp plānošanas dokumenta, projekta izstrādi, pieņemšanu vai piemērošanu. 

Reģistrs attiecas gan uz saziņu klātienē, gan attālināti.

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) skaidro, ka likums prasa interešu pārstāvniecības reģistru ieviest tikai no 2025. gada 1. septembra, bet lēmums reģistru ieviest ātrāk pieņemts, lai veicinātu sabiedrības uzticēšanos interešu pārstāvjiem, ZM un valsts pārvalde.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.