Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Lapu dienās (5., 6.02.) laista un rasina telpaugus. Sēj dēstiem garšaugus un ārstniecības augus. Liek diedzēties kressalātus un sīpolus. Laba diena telpu mitrajai uzkopšanai.
  • Augļu dienās (7.02., 6.02. vakars, 8.02. līdz pulksten 13), ja krājumos ir kāposti un citi pārstrādājami dārzeņi, tad piemērots laiks to pārstrādei, skābēšanai, marinēšanai. Izdosies arī maize un kūkas.
  • Sakņu dienās (8.02. pēcpusdiena, 9.02. līdz pulksten 13) pārjauc un mitrina dēstiem domāto substrātu. Sakārto traukus.
  • Dārza darbiem nav labvēlīgas dienas 9.02. pēcpusdienā un 10.02. Taču, ja ir nevietā augoši koki un krūmi, tad tagad laiks tos izzāģēt.
  • Ziedu dienā (11.02.) cērt kokus malkai un materiāliem. Ja gaisa temperatūra nav zemāka par -10 °C, kopj vainagus liepām un citiem kokiem, kas pavasarī nesulo. Retina ceriņu audzes.

Padoms

No spožās februāra saules jāaizsargā skujkoki, citādi var rasties optiskie apdegumi. Sniega sega apkārt skujkokiem vai gar to rindām abās malās jānokaisa ar pelniem vai kūdru, lai tā vairs nav balta un mazāk atstaro saules starus. Tāpat skujkokus var ietīt baltā agrotīklā, ja tas nav izdarīts agrāk, gatavojot dārzu ziemošanai. Atbrīvojot skujeņus no sniega smaguma, nokrata pārmērīgo sniegu no tūjām, pacipresēm, īvēm, veidotiem augiem – lai tie nezaudētu savu veidolu zem sniega smaguma.

Februāris

6. nedēļa.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.