Jau šajā nedēļas nogalē vēlētāji no visām 27 ES dalībvalstīm dosies pie vēlēšanu urnām, lai liktu pamatus Eiropas mēroga lēmumu pieņemšanai uz nākamajiem pieciem gadiem: tiks ievēlēti 720 Eiropas Parlamenta deputāti.

Reklāma

Oficiāli vēlēšanu maratonu atklāja Nīderlande, kas savas balsis par cerīgākajiem kandidātiem atdeva jau vakar. Tomēr mūsu kaimiņi igauņi, kā pēdējos gados ierasts, apliecinājuši savu apsviedīgumu un pasteigušies Nīderlandes vēlētājiem priekšā jo krietni: Igaunijā var balsot par Eiroparlamenta vēlēšanu kandidātiem jau kopš šīs nedēļas pirmdienas. Lai arī vēlēšanas Igaunijā pirmdien sākās ar tehniskām problēmām tiešsaistes balsošanas platformā, līdz pirmdienas vakaram tieši internetā savas balsis par Eiroparlamenta deputātu kandidātiem Igaunijā bija atdevuši vairāk nekā 12 700 vēlētāji. Igaunijas Nacionālās vēlēšanu komitejas vadītājs Arne Koitmee raidorganizācijai ERR stāstījis, ka tehniskās problēmas balsošanas gaitā radušās tāpēc, ka dažas tīmekļa pārlūkprogrammas bloķējušas balsošanai nepieciešamo lietojumprogrammu, jo identificējušas to kā ļaunprātīgu.

Kas attiecas uz vēlēšanām Nīderlandē, tad tur aptaujas prognozē veiksmīgu startu Gērta Vildersa populistiem – viņa vadītajai galēji labējai Brīvības partijai.

Eiroparlamenta vēlēšanu priekšvakarā ietekmīgais medijs "Politico" raksta, ka "Eiropa tuvojas savam Donalda Trampa brīdim", proti, ja prognozes piepildīsies, tad šīs vēlēšanas kardināli izmainīs Eiropas politisko ainavu.

"Visā Eiropā pieaug radikāli labējo ideju popularitāte. Šonedēļ gaidāmās Eiropas Parlamenta vēlēšanas atklās, cik daudz," raksta "Politico". Medijs atsaucas uz aptaujām, kas liecina, ka Francijā galēji labējā Nacionālā apvienība gatavojas saņemt trešdaļu balsu, kas ir pāri par divām reizēm vairāk, nekā tās tuvākās konkurentes – prezidenta Emanuela Makrona "Renesanses" partijas – atbalsts. Vācijā, neraugoties uz skandāliem, "Alternatīva Vācijai" ieņem otro vietu, apsteidzot visus kanclera Olafa Šolca valdošās koalīcijas partnerus. 

Itālijā premjerministres Džordžas Meloni labējā spārna partija "Itālijas brāļi" ir tālu priekšā citiem.

"Tā kā daudzās Eiropas Savienības mazākajās valstīs gaidāmi līdzīgi rezultāti, tiek prognozēts, ka nākamajā Eiropas Parlamentā būs vairāk deputātu no galēji labējiem, nevis no vēsturiski dominējošā spēka, galvenās konservatīvās Eiropas Tautas partijas," raksta "Politico".

Aptauja

Vai piedalīsies Eiropas Parlamenta vēlēšanās?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.