ASV prezidents Džo Baidens otrdien parakstīja rīkojumu, ar kuru paredzēts valsts robežu nelegāli šķērsojušiem migrantiem liegt iespēju prasīt patvērumu.

Reklāma

ASV mediji norāda, ka Baidens pirms 5. novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām tieši migrācijas jautājumā izjūt lielu politisku problēmu, ko šādā veidā mēģina risināt. Telekanāls CNN šo Baidena rīkojumu sauc par viņa administrācijas līdz šim krasāko soli imigrācijas ierobežošanā.

Pandēmijas laika slieksnis

Jaunie noteikumi aktivizējami tajos gadījumos, kad nedēļas garumā vidēji vienas dienas laikā uz robežas aizturēto nelegālo imigrantu skaits pārsniegs 2500, bet šie pasākumi tiks izbeigti, kad nedēļas griezumā vidēji dienā šādu gadījumu skaits nokritīs zem 1500. Pēdējo reizi mazāk par 2500 nelegāliem robežas šķērsotājiem dienā reģistrēts 2021. gada janvārī, kad Baidens stājās amatā. Savukārt zem 1500 šādu gadījumu bijis Covid-19 pandēmijas laikā 2020. gada jūlijā, atgādina aģentūra "Associated Press". Piemēram, pirmdien ASV varasiestādes uz robežas ar Meksiku notvērušas apmēram 3500 nelegālo imigrantu, vēsta CNN. 

Tie migranti, kuri skaidri neatbildīs kritērijiem par patvēruma piešķiršanu, tiks sūtīti atpakaļ nekavējoties. 

Jaunie noteikumi tomēr paredz arī izņēmumus, tostarp attiecībā uz pieaugušo nepavadītiem bērniem un cilvēkiem, kuriem ir veselības problēmas. Izskanējis pieņēmums, ka varētu pieaugt nepilngadīgo migrantu mēģinājumi šķērsot Savienoto Valstu robežu. Jaunie noteikumi stājušies spēkā naktī uz trešdienu, jo attiecīgais slieksnis ir sasniegts. ASV joprojām ļauj prasīt patvērumu oficiālos robežas šķērsošanas punktos, kur šobrīd vidēji dienā tiek iesniegti 1500 pieteikumu, norāda izdevums "Politico". Baidena rīkojums arī neietekmē ASV un Meksikas tirdzniecības sakarus.

Citu iespēju nebija

Iepazīstinot ar jauno politiku, Baidens Baltajā namā pauda, ka prezidenta izpildrīkojuma vietā labāk būtu imigrācijas jautājumus risināt Kongresā ar jauniem likumiem. To izdarīt līdz šim traucējusi republikāņu nepiekāpība, uzsvēra Baidens. Prezidents esot spiests šajā jautājumā apiet republikāņus, lai "ar manā rīcībā esošām pilnvarām darītu visu iespējamo robežas problēmas risināšanā". 

"Atklāti runājot, es būtu devis priekšroku abu partiju pieņemtam likumam, jo tas ir vienīgais ceļš, kā salabot pašreizējo salauzto sistēmu. 

Lai varētu pieņemt darbā vairāk robežsargu, patvēruma dienesta amatpersonu, tiesnešu. Bet republikāņi neatstāja man citu iespēju," norādīja prezidents. Baidens arī kritizēja bijušo prezidentu Donaldu Trampu, kurš iepriekš aicināja republikāņus Pārstāvju palātā noraidīt Senātā jau pieņemto imigrācijas reformu, kas paredzēja stingrākus ierobežojumus. Pārstāvju palātas republikāņi spīkera Maika Džonsona vadībā uzskatīja, ka nepieciešami daudz stingrāki ierobežojumi. Baidens runā norādīja, ka Tramps rīkojies "ciniski", jo cerējis migrāciju kā problēmu saglabāt, lai to varētu izmantot vēlēšanās.

Atšķirties no Trampa

Jaunā rīkojuma kritiķi jau ir salīdzinājuši demokrāta Baidena un republikāņa Trampa pieeju imigrācijai. Kandidējot uz prezidenta amatu, Baidens sava priekšgājēja imigrācijas politiku nosauca par "necilvēcīgu", tomēr laika gaitā pašreizējais prezidents šajā jautājumā ir virzījies pa labi. Baidens runā otrdien atgādināja kritiķiem, ka Trampa pēdās neseko, tomēr imigrācijas problēmas ir jārisina. Baidens paziņoja, ka "amerikāņu labvēlība sāk izsīkt", un nekā nedarīšana nav pieļaujama. Viņš arī uzskaitīja savas un Trampa atšķirības. 

"Es nekad neteikšu, ka imigranti saindē valsts asinis. Es nekad pie robežas nenošķiršu bērnus no viņu ģimenēm. Es neaizliegšu iebraukt šajā valstī cilvēkiem, balstoties uz viņu reliģisko pārliecību," 

paziņoja Baidens. Viņš arī piebilda, ka neizmantos "bruņotos spēkus", lai "miljoniem cilvēku" ievietotu "aizturēšanas nometnēs", kur tie gaidīs izraidīšanu, "kā to ir solījis darīt mans priekštecis, ja viņš ieņems šo amatu vēlreiz", paziņoja Baidens. Tramps tikmēr sociālajos medijos paziņoja, ka Baidens ir "pilnībā atdevis mūsu dienvidu robežu" un rīkojums ir "izrāde" pirms abu prezidenta amata kandidātu debatēm, kas plānotas jau pēc pāris nedēļām.

Pagaidām nav zināms, vai Baidena administrācijas jauno politiku izdosies īstenot. Trampa administrācija 2018. gadā mēģināja īstenot līdzīgu politiku, tomēr ASV tiesas to atzina par likumam neatbilstošu, atgādina telekanāls NBC. Arī Baidena administrācija šobrīd ir gatava tiesvedībai. 

Jaunā politika būs atkarīga arī no sadarbības ar Meksiku, kur šogad notiks varas maiņa. Jaunievēlētā prezidente Klaudija Šeinbauma amatā stāsies 1. oktobrī. 

Atsevišķa problēma ir finansējuma trūkums. Atšķirībā no Kongresa pieņemtajiem likumiem, prezidenta rīkojumi neparedz papildu finansējumu, atgādina CNN.

Sabiedriskās domas aptaujās robežas drošība un imigrācija amerikāņiem ir ļoti svarīgi jautājumi, norāda "Associated Press". Kompānijas "Gallup" aptaujā amerikāņi februārī, martā un aprīlī imigrāciju minēja kā nozīmīgāko problēmu. Turklāt šajā jautājumā amerikāņi aptaujās priekšroku dod republikāņu kandidātam Trampam, ne Baidenam, kas ir bijis vēl viens iemesls, lai pašreizējais Baltā nama saimnieks rīkotos.

Aptauja

Kurš būs nākamais ASV prezidents?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.