Gruzijas policija otrdienas vakarā Tbilisi raidīja gumijas lodes un asaru gāzi pret demonstrantiem, kuri pie parlamenta protestēja pret valdības virzīto "ārvalstu aģentu" likumu.

Demonstranti uzskata, ka šis likumprojekts atgādina Krievijas praksi un apgrūtinās valsts virzību uz Eiropas Savienību (ES).

Negrib zaudēt nākotni Eiropā

Gruzijas Iekšlietu ministrija paziņoja, ka Tbilisi aizturēti 63 cilvēki, bet seši policisti sadursmēs esot ievainoti. Zināms tomēr, ka policisti uzbrukuši arī žurnālistiem, tostarp piekauts aģentūras AFP žurnālists. Policisti piekāvuši arī vadošās opozīcijas partijas "Apvienotā nacionālā kustība" priekšsēdētāju Levanu Habeišvili, vēsta AFP. Demonstranti otrdien bloķēja satiksmi pie parlamenta, kur likumprojekts tika apspriests otrajā lasījumā. 

"Viņi ir nobijušies, jo redz mūsu apņēmību. Mēs neļausim viņiem pieņemt šo Krievijas likumu un aprakt mūsu Eiropas nākotni,"

 intervijā AFP sacīja divdesmit vienu gadu vecā demonstrante Natija Gabisonija. Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili pieprasīja "nekavējoties apturēt mierīga mītiņa" dalībnieku izklīdināšanu un "neproporcionāla spēka pielietošanu". Asi pret protestētāju apspiešanu vērsies arī ES augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels, kurš vietnē "X" "stingri nosodīja vardarbību pret protestētājiem Gruzijā" un aicināja "varasiestādes nodrošināt tiesības uz mierīgu pulcēšanos".

Protesti Gruzijā notiek kopš 9. aprīļa, kad premjerministra Iraklija Kobahidzes vadītā valdība atkārtoti iesniedza parlamentā "ārvalstu aģentu" likumprojektu. Pirms gada protestu dēļ valdība bija spiesta līdzīgu likumprojektu atsaukt. Pieņemšanas gadījumā tas paredzētu, ka nevalstiskajām organizācijām un masu medijiem, no kuru finansējuma vairāk nekā 20% nāk no ārvalstīm, būtu jāreģistrējas kā organizācijām, kas "darbojas ārvalsts interesēs". Pērn parlamentā iesniegtais likumprojekts iekļāva frāzi "ārvalstu ietekmes aģents". Tā ir vienīgā abu likumprojektu atšķirība. Likumprojekta pretinieki norāda, ka tas atgādina Krievijā pieņemtu līdzīgu likumu, turklāt tā pieņemšanas gadījumā tiks apgrūtināta Gruzijas iestāšanās ES. Sabiedriskās domas aptaujās 80% Gruzijas iedzīvotāju atbalsta valsts pievienošanos ES. "Gruzijas sapnis" plāno "ārvalstu aģentu" likumu pieņemt maija vidū. 

Zurabišvili solījusi uzlikt likumprojektam veto, tomēr valdošajai partijai parlamentā pietiek balsu, lai prezidentes veto apietu.

Brīdina valdību

Brīdinājumi šādu "Krievijas iedvesmotu" likumu nepieņemt izskanējuši gan ASV, gan ES. Kobahidzem aprīļa beigās vēstuli nosūtīja 14 ASV senatori, lūdzot šādu likumu nepieņemt. Pretējā gadījumā senatori solīja iestāties par Savienoto Valstu politikas maiņu attiecībās ar Gruziju. Arī Brisele norādījusi, ka plānotais likums nav savienojams ar Tbilisi centieniem virzīties uz ES. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels brīdinājis, ka jaunais likums "neatbilst Gruzijas centieniem iestāties ES" un tas "attālinās Gruziju no ES, nevis pietuvinās tai". ES decembrī piešķīra Gruzijai oficiālu kandidātvalsts statusu, tomēr norādīja, ka,

 lai varētu sākties iestāšanās sarunas, tai vajadzēs reformēt savu tieslietu un vēlēšanu sistēmu, uzlabot preses brīvību un mazināt oligarhu ietekmi.

Valdošā partija tikmēr uzsver, ka jaunais likums ir vajadzīgs Gruzijas suverenitātes nodrošināšanai. Ietekmīgais miljardieris Bidzina Ivanišvili pirmdien uzrunāja likumprojekta atbalstītājus. Izskanējušas ziņas, ka šo mītiņu spiestā kārta apmeklēja valsts iestāžu darbinieki, un cilvēki uz to organizēti vesti ar autobusiem. Ivanišvili aizstāvēja likumprojektu, norādot, ka tas nodrošinās lielāku finansējuma caurskatāmību. Bijušais premjers runas laikā kritizēja Rietumu atbalstītās NVO un runāja par "globālo kara partiju", kuru vainoja par karu Ukrainā un Gruzijas suverenitātes graušanu. Ivanišvili arī solīja pēc oktobrī paredzētajām parlamenta vēlēšanām vērsties pret "noziedzīgajiem un nodevīgajiem" oponentiem. Viņš tomēr uzstāja, ka mērķis iestāties ES netiek mainīts. "Es apsolu, ka, pārvarējusi šīs grūtības, ar neskartu suverenitāti un cieņu 2030. gadā Gruzija pievienosies ES," paziņoja Ivanišvili.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.