Rietumu cilvēktiesību aktīvisti un diplomāti pauduši nopēlumu Irākas parlamenta nedēļas nogalē pieņemtajam likumam, ar ko bargi sodi noteikti homoseksuāļiem un transpersonām.

Ar sestdien pieņemto likumu "Irākas sabiedrībā tiek apdraudēti tie, kas pakļauti vislielākajam riskam", un likums var tikt izmantots, lai apspiestu vārda un izpausmes brīvību, paziņojumā norādīja ASV Valsts departamenta preses sekretārs Metjū Millers.

Likuma pieņemšanas dēļ no Irākas var aizplūst ārvalstu investīcijas, viņš brīdināja.

"Starptautiskās biznesa koalīcijas jau ļāvušas noprast, ka šādi Irākas diskriminējoši likumi var kaitēt biznesam un ekonomiskajai izaugsmei valstī," paziņojumā norādīja Millers.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Deivids Kemerons likumu raksturoja kā "bīstamu un satraucošu".

Kaut arī homoseksualitāte ir tabu pārsvarā konservatīvajā irākiešu sabiedrībā, bet politiskie līderi ik pa laikam izvērsuši kampaņas pret LGBT kopienu, līdz šim homoseksualitāte kriminalizēta nebija.

Jaunās normas pret viendzimuma attiecībām tika pieņemtas kā papildinājums prostitūcijas aizlieguma likumā.

Ar nule apstiprinātajām normām par viendzimuma attiecībām noteikti desmit līdz 15 gadi cietumā, bet cietumsods no gadam līdz trim gadiem noteikts cilvēkiem, kas veic dzimuma maiņas operācijas, kā arī par "tīšu efemināciju".

Ar likumu aizliegtas organizācijas, kas popularizē, kā norāda likuma autori, "seksuālas novirzes", nosakot vismaz septiņu gadu cietumsodu un ne mazāk kā desmit miljonu dināru (7600 eiro) lielu naudassodu.

Iepriekšējā prostitūcijas aizlieguma likuma versijā, kas gan netika pieņemta, par viendzimuma attiecībām bija paredzēts nāvessods.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.