Aivars Plotka, grafikas dizaina pasniedzējs, strādā Latvijas Universitātē ar mākslas nodaļas studentiem. Jau vairāk nekā 20 gadus Aivars skābē gurķus. Sāka to darīt, jo pietrūka kāda no bērnības garšām, kas, šķiet, katram no mums (tādā vai citādā veidā) ir palikušas atmiņā.

Reklāma

“Kopumā esmu spējis panākt un daudzmaz atkārtot TO skābēto gurķu garšu, kas, protams, tikai man ir tik īpaša, taču izrādījās, ka manus skābētos gurķīšus novērtē arī tuvinieki, draugi un paziņas. Par to man, protams, prieks un gandarījums.”


Aivars Plotka.

Aivars vasaras sezonā skābēšanu veic apmēram 3 reizes, jo to ierobežo trauku kapacitāte. No padomju laikiem ir saglabājušās 2 pieclitru burkas, kurās gurķi tiek skābēti. Gurķu skābēšana jau izveidojusies par rituālu. Aivars brauc uz nakts tirgu un pērk: apmēram 6 kg nelielus gurķīšus no vietējiem zemniekiem. Tā allaž ir mazliet loterija, jo nekad nevar būt 100% drošs, cik stingri un kraukšķīgi beigās sanāks. Līdz šim 90% gadījumu bijuši veiksmīgi. 



Sastāvdaļas


  • Dilles. Kopējo garšu ietekmē tas, kāda ir diļļu ziedu, lapu un kātu proporcija konkrētajā skābējumā. Taču svarīgāk ir dabūt mūsu pašu agrāko laiku Latvijas dilles. Tām ir cita, pēc Aivara domām, pārāka garša nekā tām tumši zaļajām, ko var atrast lielveikalos un dārzeņu veikalos.

  • Mārrutku lapas vai saknes. Der abas auga daļas, kaut gan sakne, protams, dod intensīvāku garšu.

  • Ķiršu un upeņu lapas. Tās izaug paša dārzā. Aivars jaunībā nevarēja saprast, kāpēc krustmātei ir tik gardi gurķi, izrādās, noslēpums slēpās ķiršu lapās. Mamma tās nelika, bet krustmāte ar tām neskopojās, skābējot gurķus.

  • Lauru lapas. Uz 5 litru burku neliek vairāk par 2–3 lauru lapām

  • Daži smaržīgie pipari (virces), 

  • 2 krustnagliņas (pa vienai sasmalcinātā veidā uz katru 5 litru burku).

  • Timuta pipari (arī nedaudz – pa 2 pipariem uz 5 litru burku). Timuta piparus Aivars atklāja salīdzinoši nesen. 


1. Sagatavo abas 5 litru burkas un stikla bļodu, ja nu visi gurķi burkās neietilps.


2. Gurķus mazgā, tad liek slāņiem jeb kārtu kārtām – gurķus, dilles, upeņu un ķiršu lapas, noteikti ķiploka daiviņas, svaigu mārrutku sakni, pievieno lauru lapas, piparus un krustnagliņas.


3. Pārlejamais šķidrums tiek vārīts pēc garšas, ja liekas, ka sāls jau par traku, tad ir gatavs un jālej virsū gurķiem. 

Apmēram 2–3 dienas aplietos gurķus tur istabas temperatūrā. Tad šķidrumu no abām burkām nolej vienā traukā, lai sajaucas, un lej atpakaļ burkās. 

Burkas liek ledusskapī un pakāpeniski no tām izķeksē gurķus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.