Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrajam un galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz nodrošināt vienlīdzīgus atbalsta principus jaunu sistēmas pieslēgumu ierīkošanai AS "Sadales tīkls" klientiem.

Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātās izmaiņas paredz ieviest pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma principu, kur pieslēguma maksu 50% apmērā sedz sistēmas lietotājs, bet 50% apmērā – sistēmas operators. Likumprojekta mērķis ir radīt pozitīvu ietekmi uz jaunu lielas jaudas sadales sistēmas pieslēgumu pieejamību un komercdarbības attīstību, galalietotājiem samazinot izmaksu slogu jauna pieslēguma izveidei un darbības sākšanai, kā arī veicināt elektroenerģijas sadales sistēmas operatora lietotāju skaita, pieslēgtās patēriņa jaudas un sadalītās elektroenerģijas palielināšanos. Līdz šim 50% un 50% pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma princips tiek piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem 0,4 kV tīklā ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu līdz 100A. Lielākas jaudas pieslēgumu gadījumā līdz šim lietotāji priekšapmaksas veidā pilnībā sedza visas pieslēguma ierīkošanas izmaksas, bet pieslēguma lietošanas laikā viņiem tiek piemērots efektīvās slodzes risinājums, kas ļauj pieslēguma lietotājam piecu gadu periodā atgūt pieslēguma ierīkošanā ieguldītās investīcijas.

Pārskatītā pieeja paredz pakāpeniski slēgt efektīvās slodzes risinājumu, kas šobrīd esot novecojis, administratīvi sarežģīts mehānisms. 

Tā vietā piedāvāts ieviest 50% un 50% pieslēguma ierīkošanas būvdarbu izmaksu sadalījuma principu arī lielas jaudas elektroenerģijas lietotāju sadales sistēmas pieslēgumiem "Sadales tīkla" sistēmā. Risinājums būtu piemērojams arī atļautās slodzes palielināšanai, ja tās īstenošanai nepieciešama pieslēguma pārbūve. Tāpat risinājums paredz, ka elektroenerģijas sadales sistēmas lietotājam būs tiesības neizmantot attiecīgo risinājumu, ja tas nevēlēsies uzņemties papildu saistības attiecībā uz pieslēguma lietošanas nosacījumiem. Šādā gadījumā lietotājam kā līdz šim būtu jāsedz pieslēguma būvdarbu izmaksas 100% apmērā. Paredzēts, ka izmaiņas stāsies spēkā 2024. gada 1. maijā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.