Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) noteikumu projektu, kurā paredz atvieglotas prasības 5. ekoshēmas atbalstam par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošu lauksaimniecības praksi (par šķidrmēslu iestrādi un precīzo tehnoloģiju izmantošanu).

Reklāma

Noteikumu grozījumi paredz samazināt iesniedzamās informācijas apjomu, piesakoties atbalstam 5. ekoshēmā, nosakot informācijas iesniegšanai vienu datumu gadā – 5. novembri.

Grozījumi paredz aizstāt obligāto prasību par Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) izveidotās Lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvaldības sistēmas (LIZ PS) izmantošanu, piedāvājot alternatīvo iespēju aktuālo informāciju uzskaitīt: saimniecības izvēlētā elektroniskā uzskaites sistēmā, ko piedāvā privāto pakalpojumu sniedzēji; arī excel failos; vai arī turpinot izmantot LIZ PS.

Ir dzēsta obligātā prasība par mēslošanas plāna sagatavošanu VAAD uzturētajā sistēmā pēc vienotās metodikas līdz 22. maijam, paredzot, ka līdz 30. jūnijam mēslošanas plānu lauksaimnieks izveido paša izvēlētā elektroniskā sistēmā, 

kurā, aprēķinot slāpekļa vajadzību saimniecībai, netiek pārsniegtas noteikumu pielikumā noteiktās slāpekļa normas kultūraugiem.

Lai apliecinātu precīzo tehnoloģiju lietošanu minerālmēslu izkliedei vai augu aizsardzības līdzekļu apstrādei (izsmidzināšanai) attiecīgajā laukā, lauksaimnieki par vismaz 10% no atbalstam pieteiktajiem laukiem varēs:

  • vai nu augšupielādēt GPS datus VAAD uzturētajā sistēmā;
  • vai, izmantojot Lauku atbalsta dienesta (LAD) mobilo lietotni, uzņemt ģeomarķētus fotoattēlus;
  • vai arī šos failus uzglabāt paša izvēlētā elektroniskā uzskaites sistēmā vismaz trīs gadus.

Augsnes agroķīmiskās izpētes vai agroķīmisko pakalpojumu sniedzēju datiem vai augsnes paraugu analīžu rezultātiem ārpus īpaši (nitrātu) jutīgajām teritorijām ar noteikumu grozījumiem noteikts garāks derīguma termiņš – septiņi gadi.

KLP stratēģiskajā plānā 5. ekoshēmas precīzo tehnoloģiju pasākumam 2024. gadā paredzēts finansējums 4,2 milj. eiro, kas veido 5% no kopējā ekoshēmām paredzētā 85,2 milj. eiro finansējuma.

2023. gadā 5. ekoshēmas precīzo tehnoloģiju pasākumā pieteicās 1255 lauksaimnieki, piesakot atbalstam 480 171 ha lielu lauksaimniecības zemes platību. Savukārt atbalstam apstiprināti tika 1005 iesniegumi un 362 249 ha lauksaimniecības platības.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.