Otrdien 16. aprīlī, 100 dienas pirms Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas, senajā Olimpijā Grieķijā no saules stariem tika iedegta 2024. gada Parīzes vasaras olimpisko spēļu uguns.

Reklāma

Tradicionāli tika rīkota teatralizēta ceremonija antīkās Olimpijas stadiona drupās, klātesot arī skatītājiem, kuri kovida pandēmijas ierobežojumu dēļ iepriekšējās divās reizēs, kad tika iedegta Tokijas vasaras spēļu un Pekinas ziemas spēļu uguns, klāt netika laisti. Pirmais olimpisko lāpu nesa 2020. gada spēļu čempions airēšanā grieķis Stefans Ntuskoss, kurš to tālāk nodeva slavenajai franču peldētājai, arī olimpiskajai zelta medaļniecei Lorai Manadū.

Francijā olimpiskā uguns ieradīsies 8. maijā, kad to pāri Vidusjūrai ar kuģi nogādās Marseļā. Pēc mēnesi ilga olimpiskās lāpas stafetes tā atkal mēros tālu ceļu uz Francijas aizjūras teritorijām – Gvadelupu, Gviānu, Martiniku, Franču Polinēziju un Jaunkaledoniju, Vecajā kontinentā atgriežoties 17. jūnijā, lai turpinātu olimpiskās uguns ceļojumu viscaur Francijai, paviesojoties visās lielākajās un nozīmīgākajās šīs valsts pilsētās. Pirmo reizi galvaspilsētā Parīzē olimpiskā uguns tiks nogādāta 14. jūlijā valsts svētkos Bastīlijas ieņemšanas dienā, savukārt olimpiskās stafetes finišs būs 26. jūlijā, kad tiks iedegta olimpiskā uguns Parīzes olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā. Tā, starp citu, pirmo reizi ir plānota ārpus stadiona – Sēnas upes krastā, solot grandiozu sportistu parādi ar kuģīšiem pa upi. Tiesa, 

pastāv iespēja, ka drošības apsvērumu dēļ atklāšanas ceremonija var tikt pārcelta uz "Stade de France" stadionu, jo, kā norādījis Francijas prezidents Emanuels Makrons, organizatoriem ir sagatavoti arī atklāšanas ceremonijas rezerves scenāriji.

No Latvijas sportistiem šobrīd ceļazīmes uz olimpiskajām spēlēm ir izcīnījuši šķēpmetēja Līna Mūze-Sirmā, šāvēja Agata Rašmane, jātnieks Kristaps Neretnieks, svarcēlājs Ritvars Suharevs un 3x3 basketbola izlases vīri, kā arī divi šosejas riteņbraucēji – viens vīrietis un viena sieviete. Tikai formalitāte – sagaidīt kvalificēšanās cikla beigas – atlikusi pludmales volejbolistēm Tīnai Graudiņai/Anastasijai Samoilovai, tenisistei Aļonai Ostapenko, šķēpmetējai Anetei Sietiņai. Ja olimpiskajām spēlēm kvalificēsies Latvijas vīru basketbola izlase, tad Parīzē varētu startēt līdz pat 50 olimpieši no Latvijas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.