Jētenes pašvaldība Zviedrijas vidienē aicina iegādāties apbūves gabalus par vienu kronu (9 eirocenti) kvadrātmetrā. Pašvaldība atrodas gleznainā Vēnerna ezera dienvidu krastā, taču to ietekmē iedzīvotāju novecošanās un zemie dzimstības rādītāji. Lai mainītu esošo tendenci, pašvaldība lēti piedāvā apbūves gabalus, lai mudinātu cilvēkus uz to pārcelties.

Reklāma

Jētenes pašvaldība atrodas skaistā tūristiem pievilcīgā apkārtnē, tomēr daži no esošajiem apbūves gabaliem bijuši pārdošanā ilgu laiku – dažos gadījumos pat 40 gadus. Kā uzskata pašvaldības vadītājs Johans Monsons, pat vienas ģimenes pārcelšanās būs panākums, jo katrs jauns nodokļu maksātājs ir svarīga ekonomiska vērtība tādai mazai pašvaldībai kā Jētene. Vienīgā prasība apbūves gabala pircējam: mājas celtniecība jāsāk divu gadu laikā no pirkuma datuma, pretējā gadījumā tas jāatgriež pašvaldībai. Šobrīd pašvaldība plāno šo kampaņu turpināt vēl visu 2025. gadu.

Zviedrijā iedzīvotāju skaits samazinās, galvenokārt mazākās pašvaldībās Viduszviedrijā, toskait Dālarnā, Zviedrijas ziemeļos Norbotenā, Vesterbotenā, Vesternorlandē un Jemtlandē, kas daļēji saistīts ar attālumu līdz lielākām pilsētām, darba iespējām, auksto klimatu, kā arī atsevišķu rūpnīcu slēgšanu. Smolandē un Zviedrijas dienvidaustrumos iedzīvotāju skaita samazināšanās saistīta arī nelielu darbaspēka pieprasījumu tieši tradicionālajās nozarēs.

Zviedrijas lauku pašvaldības aktīvi strādā, lai piesaistītu ģimenes un īsteno inovatīvus risinājumus iedzīvotāju pievilināšanai pārcelties, cita starpā kā burkānu minot aktīva dzīvesveida iespējas, veselīgu vietējo ražoto pārtiku, dabas tuvumu un mazākus sastrēgumus.

Torsbijas pašvaldība Vermlandē uzsākusi iniciatīvu "Pārcelies uz Torsbiju!", kurā tiek piedāvātas darba, izglītības un dzīvesvietas iespējas. Lehu ģimene – Kicki, Markus un viņu divi bērni – ir viena no ģimenēm, kas izmantoja šo iespēju. Apsverot pārcelšanos uz mazāku pašvaldību no Ērebrū, viņi ievēroja Torsbijas aicinājumu. Abi vecāki uzskata, ka tas bijis pareizais lēmums, jo, kopš viņi dzīvo Torsbijā, ir pavērušās plašākas karjeras un brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Citas pašvaldības veic investīcijas izglītībā, infrastruktūrā un sabiedriskajos pakalpojumos, lai padarītu to teritorijas pievilcīgākas dzīvošanai un darbam. Tās iegulda jaunu mājokļu celtniecībā un esošo īpašumu renovācijā, pārdod zemes gabalus par zemām cenām vai nodod bez maksas ģimenēm, kuras vēlas būvēt savas mājas. Pašvaldības sniedz finansiālu atbalstu, piedāvājot pārcelšanās dotācijas vai subsīdijas mājokļa iegādei, kā arī nodokļu atlaides.

Kopumā paredzams, ka Zviedrijas iedzīvotāju skaits līdz 2040. gadam pieaugs līdz 11,3 miljoniem. Stokholmā un tai piederošajās piepilsētās iedzīvotāju skaits palielināšoties, savukārt Vesternorlandē un Norbotenas apgabalā gaidāms vislielākais samazinājums – par aptuveni pieciem procentiem.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.