Maskavas pievārtē piektdien tika sarīkots terorakts, kura laikā nogalināti vismaz 137 cilvēki un vēl vairāk nekā simts guva ievainojumus.

Atbildību par notikušo uzņēmies teroristiskais grupējums "Islāma valsts", tomēr Krievijas varasiestādes mēģinājušas izmantot notikušo traģēdiju, lai tajā iepītu arī Ukrainu.

Aizturēti tadžiki

Teroristu uzbrukums koncertzālei "Krokus Siti Holl", kas atrodas Krasnogorskā apmēram 20 kilometrus no Kremļa, piektdien sākās apmēram plkst. 20 pēc vietējā laika (19 pēc Latvijas laika) pirms rokgrupas "Piknik" koncerta. Vienlaikus citā zālē tobrīd notika Ļeņingradas apgabala simfoniskā orķestra koncerts. Krievijas Federālais drošības dienests (FDD) pavēstījis, ka koncertzālei uzbrukuši četri teroristi. Viņi iegājuši pa galveno ieeju un atklājuši uguni vispirms vestibilā, bet pēc tam arī koncertzālē. Uzbrukuma laikā sācies ugunsgrēks, kas pārņēmis plašu teritoriju, kā rezultātā ēkai iebruka jumts. Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņoja, ka teroristi ēku aizdedzināja ar viegli uzliesmojošu šķidrumu. FDD priekšnieks Aleksandrs Bortņikovs esot ziņojis diktatoram Vladimiram Putinam, ka saistībā ar uzbrukumu aizturēti 11 cilvēki, tostarp četri, kas bija tieši iesaistīti terorakta sarīkošanā, vēsta Kremļa preses dienests. FDD paziņoja, ka visi aizdomās turamie tika aizturēti Brjanskas apgabalā netālu no Ukrainas un Baltkrievijas robežas. Krievijas valsts televīzijas kanālu pārraidītā nopratināšanas video viens no aizturētajiem krievu valodā ar akcentu stāstīja, ka ir savervēts "Telegram" sarakstē un par teroraktu viņam solīts pusmiljons rubļu (5000 eiro). Pusi no šīs summas viņš jau esot saņēmis. 

"Telegram" izplatītos video tikmēr redzams, ka Krievijas drošības struktūru darbinieki nogriež auss gabalu vienam aizturētajam. 

Krievijas varasiestādes paziņojušas, ka aizturētie ir ārvalstu pilsoņi. Krievijas mediji vēstījuši, ka tie esot Tadžikistānas pilsoņi. Krievijā svētdien izsludinātas sēras.

Putins ilgi domā

Atbildību par teroraktu uzņēmās "Islāma valsts" atzars, kuram īpaši spēcīgas pozīcijas ir Afganistānā. "Islāma valsts" kaujinieki "uzbruka lielam saietam (..) Krievijas galvaspilsētas Maskavas nomalē," teikts grupējuma paziņojumā "Telegram". Paziņojumā arī apgalvots, ka uzbrucēji "droši atkāpās uz savām bāzēm". Analītiķi tikmēr atgādina, ka "Islāma valsts" uzbrukums Krievijai nav jāuzskata par negaidītu. Tiek norādīts gan uz Maskavas atbalstu Sīrijas valdībai tās cīņā pret "Islāma valsti", gan uz Krievijas kontaktiem ar talibiem, ar kuriem par ietekmi Afganistānā sacenšas "Islāma valsts" atzars, kas uzņēmies atbildību par tikko kā koncertzālē sarīkoto teroraktu.

Putins savā uzrunā sestdien savukārt mēģināja teroristus sasaistīt ar Ukrainu, paziņojot, ka viņiem esot bijis sagatavots "logs" robežas šķērsošanai. 

Uzrunā, kas tika teikta 19 stundas pēc terorakta, Putins, kurš nedēļu pēc "pārvēlēšanas" prezidenta amatā nav spējis novērst vērienīgu teroraktu, "Islāma valsti" runā vispār nepieminēja. 

Vēl pirms Krievijas vadoņa runas izdevums "Insider" vēstīja, ka Krievijas televīzijas kanāli naktī uz sestdienu trīs reizes tika informēti par gaidāmo Putina paziņojumu, kas tomēr nesekoja. Anonīmi avoti "Insider" norādīja, ka Kremlis meklējis piemēroto formulējumu Putina paziņojumam. Tikmēr izdevums "Meduza" vēstījis, ka Kremlis devis norādījumus Krievijas medijiem uzsvērt iespējamās "Ukrainas pēdas", kad tiek ziņots par notikušo teroraktu. Par Ukrainas iesaisti ziņojis arī FDD. Dienests paziņoja, ka pēc terorakta četri aizdomās turamie gatavojušies šķērsot Krievijas un Ukrainas robežu un "Ukrainas pusē uzturējuši attiecīgus kontaktus".

Tikmēr Savienotās Valstis norādījušas, ka nav pazīmju par Ukrainas dalību uzbrukumā koncertzālei. "Par uzbrukumu ir atbildīga tikai "Islāma valsts". Ukraiņi tajā nebija nekādā veidā iesaistīti," paziņoja Baltā nama Nacionālās drošības padomes pārstāve Adriana Votsone. 

Arī Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska administrācija noraidījusi apgalvojumus par ukraiņu iesaisti teroraktā. 

Lielākā daļa rietumvalstu līderu ir nosodījuši teroraktu Maskavā, izteikuši līdzjūtību upuru tuviniekiem un novēlējuši veselību cietušajiem, tomēr atturējušies no līdzjūtības izteikšanas Krievijas augstākajām amatpersonām.

ASV brīdinājums

Pēc piektdien notikušā terorakta pastiprināta uzmanība tiek pievērsta faktam, ka Savienotās Valstis jau 7. martā brīdināja, ka Krievijā tiek plānots terorakts. ASV vēstniecība Maskavā paziņoja, ka "ekstrēmisti" plāno uzbrukumus vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, īpaši pieminot tieši koncertus. Vēstniecība tobrīd aicināja amerikāņus nākamo 48 stundu laikā neapmeklēt šādus masu pasākumus. Vašingtona arī paziņoja, ka attiecīgu informāciju nodevusi arī Krievijas varasiestādēm, kā to uzliek "pienākums brīdināt" par iespējamiem teroraktiem. Maskava tomēr noraidīja ASV brīdinājumus. Trīs dienas pirms terorakta Putins tos nosauca par rietumvalstu "provokatīviem paziņojumiem". Krievijas vadonis paziņoja, ka šie brīdinājumi atgādinot "šantāžu, kuras nolūks ir iebiedēt un destabilizēt mūsu sabiedrību".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.