Eiropai ir jāparāda baltkrieviem, ka viņi nav aizmirsti un ir demokrātiskajai pasaulei piederīgi, starptautiskajā Kaļinovska forumā, kas piektdien notiek Lietuvas parlamentā, teica Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

Šogad forumā galvenā uzmanība tiek pievērsta Baltkrievijas integrācijai Eiropā.

Cihanouska, kas trimdā dzīvo Lietuvā, teica, ka baltkrievi saprot, ka Krievija atņem viņu neatkarību un padara Baltkrieviju par satelītvalsti, tomēr baltkrievi nesaskata alternatīvas.

"Eiropas valstīm, Eiropas līderiem ir pienākums parādīt, ko mēs piedāvājam cilvēkiem, ka demokrātija ir brīnišķīga vieta un jūs esat daļa no šīs vietas," 

Cihanouska teica žurnālistiem Seimā, piebilstot, ka "tik daudzus gadus apspiestībā dzīvojošiem cilvēkiem ir jāredz pozitīva darba kārtība, mums ir jāsaņem apliecinājums, ka neesam aizmirsti".

Baltkrievijas opozīcija strādā pie jaunas valsts konstitūcijas izstrādes un sadarbojas ar Eiropas Savienības institūcijām, teica Cihanouska, piebilstot, ka tas ir pirmais solis Baltkrievijas integrācijai Eiropā.

"Baltkrievija vēsturiski ir bijusi Eiropā, un tikai pēdējos 200 gadus atrodas Krievijas ietekmē. 

Baltkrievu tauta ir Eiropas tauta, Baltkrievijai ir jāatgriežas pie savām vēsturiskajām saknēm. 

Es nezinu, cik ilgi tas prasīs, bet mēs gatavojamies šim brīdim jau tagad," sacīja Baltkrievijas opozīcijas līdere.

Kā teica Cihanouska, Eiropas līderi nelabprāt sūta pozitīvu vēstījumu baltkrievu tautai, ka "viņi ir laipni gaidīti un mūsu durvis jums ir atvērtas".

"Baltkrievijas tauta jūtas neapmierināta," viņa atzina.

Atklājot forumu, Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nilsena teica, ka varētu būt noderīgi izveidot skaidru stratēģiju Baltkrievijas integrācijai transatlantiskajā kopienā.

"Tā kalpotu kā platforma, lai apspriestu visa mūsu reģiona likteni, apzinātu mūsu tautu savstarpējo atkarību un Lietuvas, Polijas, Ukrainas un Baltkrievijas izšķirošo lomu, veidojot mūsu nākotni," viņa teica.

Seima spīkere uzsvēra, ka pašreizējais Minskas režīms un Aleksandrs Lukašenko ne tikai apdraud reģiona valstu drošību, bet arī kavē visa reģiona integrāciju.

"Tas arī atstāj nepabeigtu Eiropas Savienības integrāciju mūsu reģionā," viņa norādīja.

"Bez brīvības mēs būtu tikai zombiju masa, līdzīgi tiem, kurus diemžēl redzam ne tikai filmās, bet arī reālajā dzīvē, kas mums ir tik tuvu," sacīja Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte, piebilstot, ka jādara viss, lai Ukraina uzvarētu un ieraudzītu Krievijas imperiālisma un Lukašenko režīma galu.

"Redzēt visu politieslodzīto atbrīvošanu Baltkrievijā, brīvas un godīgas vēlēšanas un starptautisku tribunālu Putinam, Lukašenko un visiem, kas ir atņēmuši neskaitāmas dzīvības, salauzuši ticības, pārvērtuši pilsētas drupās, bet kam nekad neizdosies salauzt brīvos cilvēkus," cerību pauda Šimonīte.

Konstantīna Kaļinauska forums, kas nes 1863.-1864. gada sacelšanās komandiera vārdu, Viļņā pirmo reizi tika sarīkots pēc 2020. gada augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām kā platforma brīvības cīnītāju un disidentu viedokļu paušanai un sadarbībai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.