Francijas Klusā okeāna teritorijas Jaunkaledonijas neatkarības atbalstītāju partija pirmdien pieprasījusi Parīzei atteikties no plānotās vēlēšanu reformas, kas izraisīja plašas nekārtības.

Reklāma

Sociālistiskā Kanaku Nacionālās atbrīvošanas fronte (FLNKS) uzskata, ka Francijas prezidentam Emanuelam Makronam "būtu skaidri jāpasaka, ka viņš (..) atteiksies no konstitucionālās reformas", kas vēl ir jāapstiprina abām parlamenta palātām. "Šāds paziņojums ļautu (..) mazināt pašreizējo spriedzi, lai atsāktu diskusijas par Jaunkaledonijas nākotni," vēstulē Makronam norādīja FLNKS politiskā komiteja. Vēlēšanu reforma ļautu cilvēkiem, kuri Jaunkaledonijā dzīvojuši vismaz desmit gadus, balsot vietējās vēlēšanās. Vēlētāju loks tādējādi tiktu paplašināts uz pēdējo gadu iebraucēju rēķina. Jaunkaledonijas neatkarības kustības pārstāvji uzskata, ka 

šādi tiks mazināta arhipelāga pamattautas kanaku, kas šobrīd veido 40% no iedzīvotāju kopskaita, politiskā ietekme un sadragātas izredzes kādreiz panākt Jaunkaledonijas neatkarību. 

Jaunkaledonija kļuva par Francijas koloniju 19. gadsimta otrajā pusē, bet ieguva plašu autonomiju ar 1998. gadā noslēgto Numeas vienošanos. Neapmierinātība ar iecerēto reformu izraisīja plašas nekārtības, kas turpinājās divas nedēļas. Nemieros dzīvību zaudēja septiņi cilvēki un simtiem tika ievainoti, kā arī tika nodarīti postījumi miljarda eiro apmērā. Makrons 23. maijā vizītē Jaunkaledonijā sacīja, ka nevēlas ieviest reformu ar spēku, bet solīja turpināt iesākto.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.