Maskavas tiesa naktī uz pirmdienu piemēroja apcietinājumu četriem vīriešiem, kuri apsūdzēti terorakta sarīkošanā Piemaskavas koncertzālē "Crocus City Hall".

Četri apsūdzētie, kas, kā norāda Krievijas mediji, ir Tadžikistānas pilsoņi, tika nogādāti Basmannijas rajona tiesā ar acīmredzamām fiziskās ietekmēšanas pazīmēm. Pirms tam ar Krievijas spēka struktūrām saistīti mediji arī publiskoja materiālus, kuros dokumentēta aizturēto spīdzināšana.

Slēgts tiesas process

Tiesa apcietinājumu līdz 22. maijam piemēroja Saidakrami Račabalizodam, Dalerdžonam Mirzojevam, Muhamadsobiram Faizovam un Šamsidinam Fariduni. Viņi visi apsūdzēti terorismā, kas notiesājoša sprieduma gadījumā var paredzēt arī mūža ieslodzījumu. Apsūdzētie tiesas priekšā stājās individuāli. Izmeklētāji pieprasīja slēgtu tiesas procesu, lai netiktu "atklāti izmeklēšanas noslēpumi" un apdraudēti "procesa dalībnieki un viņu ģimenes locekļi". Mirzojevs un Račabalizoda esot atzinuši savu vainu, paziņojis Tiesas preses dienests. Krievijas varasiestādes nav centušās slēpt faktu, ka ir fiziski ietekmējušas notvertos tadžikus. 

Apcietinātie ir piekauti, Račabalizodam ir apsaitēta auss, bet Faizovs tiesā tika nogādāts medicīniskajās nestuvēs un, domājams, bija bezsamaņā. 

Tiek vēstīts, ka viņš aizturēšanas laikā zaudējis aci. Iepriekš lietotnē "Telegram" tika publiskoti video, kuros redzams, kā Račabalizodam tiek nogriezts auss gabals, bet vēlāk citā "Telegram" kanālā tika publiskota fotogrāfija, kurā Fariduni tiek spīdzināts ar strāvu. Izmeklētāji paziņojuši, ka šie četri bijuši tieši iesaistīti terorakta sarīkošanā. Krievijas Federālais Drošības dienests (FDD) paziņojis, ka viņi aizturēti Brjanskas apgabalā. Kopā FDD esot aizturējis 11 cilvēkus. Krievijas Izmeklēšanas komiteja esot lūgusi tiesu apcietinājumu piemērot vēl trim cilvēkiem, vēsta Krievijas mediji.

Notverti īstie teroristi

Atbildību par piektdien notikušo uzbrukumu koncertzālei uzņēmies teroristu grupējums "Islāma valsts", kas pēc tam arī publiskojis video, kurā redzama apšaude koncertzālē. Izdevums "Važnije istorii" norāda, ka "Islāma valsts" publiskotajā video redzamie cilvēki ir ģērbti tādā pašā apģērbā kā tie, kas redzami FDD publiskotajā aizturēšanas video. Tas varētu stiprināt pārliecību, ka tie patiešām ir terorakta sarīkotāji. Turklāt "Islāma valsts" video publiskoja jau pēc tam, kad to izdarīja FDD. 

Neskatoties uz daudziem pierādījumiem, ka teroraktu patiešām sarīkojusi "Islāma valsts", Krievijas varasiestādes par šo grupējumu neko nav runājušas, tā vietā piesaucot iespējamus teroristu kontaktus ar Ukrainu, 

ko ir kategoriski noraidījusi gan Kijiva, gan arī Vašingtona, kas jau marta sākumā brīdināja par Krievijā gaidāmu teroraktu. Atbilstoši Krievijas iestāžu sniegtajai informācijai, teroraktā nogalināto skaits ir pieaudzis līdz vismaz 137, bet vēl vairāk nekā 180 cilvēki ir ievainoti.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.