Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis un Eiropas Parlaments (EP) vienojušies par ES patvēruma sistēmas reformu, kas patvēruma procedūras padarīs ievērojami stingrākas.

Trešdien paziņotais kompromiss paredz padarīt stingrākus pašreizējos noteikumus ar mērķi samazināt nelegālo migrāciju uz ES. Pie reformas tika intensīvi strādāts kopš 2015. gada, kad ES ieradās rekordliels migrantu skaits. 

Reforma "nodrošinās efektīvu Eiropas reakciju uz šo Eiropas izaicinājumu," paziņoja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

"Tas nozīmē, ka eiropieši izlems, kas ierodas ES un kas var palikt, nevis kontrabandisti." 

Reforma ietver ātrāku nelegālo ieceļotāju pārbaudi, aizturēšanas centru izveidi pie robežām, paātrinātu noraidīto patvēruma meklētāju deportāciju un solidaritātes mehānismu, lai mazinātu spiedienu uz dienvidu valstīm, kurās ir liels ieceļotāju pieplūdums. Reforma paredz daudz stingrāku attieksmi pret cilvēkiem no valstīm, kuras tiek uzskatītas par relatīvi drošām. Kamēr nav pieņemts juridisks lēmums par viņu patvēruma pieteikumu, patvēruma meklētāji tiks izmitināti uzņemšanas centros ar stingriem noteikumiem. 

Saskaņā ar jauno sistēmu tiks reorganizēta patvēruma meklētāju sadalīšana starp bloka 27 dalībvalstīm, kas nodēvēts par solidaritātes mehānismu. 

Ja kāda valsts nevēlas uzņemt bēgļus, tai ir pienākums sniegt atbalstu citā veidā, piemēram, finansiālas kompensācijas izteiksmē. Vienošanās vēl ir jāapstiprina EP plenārsēdē un ES dalībvalstīm, kas parasti tiek uzskatīts par formalitāti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.