"Sienas" – šādi nosaukta mākslinieces Sigitas Daugules gleznu izstāde, kas no sestdienas, 1. jūnija, līdz 4. augustam apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva zālēs.

Reklāma

Sigita Daugule ir viena no atpazīstamākajām mūsdienu Latvijas glezniecības pārstāvēm. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, Induļa Zariņa un Alekseja Naumova Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu. 2010. gadā viņa kļuva par pirmo Latvijas pārstāvi, kas saņēma mākslinieku rezidenču programmas "quartier 21" stipendiju profesionālajai izaugsmei Vīnē (Austrija). Māksliniece ar savu unikālo glezniecības rokrakstu, dziļumu un stāstu ieņem zīmīgu vietu Latvijas un ārvalstu mākslas vidē. Mākslas zinātniece Baiba Vanaga teic, ka Sigitu Dauguli kā gleznotāju iedvesmo urbānā vide ar visu, ko cilvēks tajā ir radījis. Pilsētā viņa krāj iespaidus, īpašu uzmanību pievēršot sienām, to faktūrām un krāsām, ko ienesis laika zobs un cilvēka roka. Šīs izstādes darbi tapuši, domājot tieši par konkrēto eksponēšanas vietu. "Divas nelielās telpas ar dēļu apšuvumu sienām bija pirmās, kas mani uzrunāja ar iespēju radīt gleznu instalāciju, kas pilnībā mimikrētu apkārtējo vidi (..). Latvijas glezniecībā šobrīd patiesa lielformāta glezniecība ir praktiski iznīkusi, vairāk vai mazāk piemērojoties tirgus prasībām, tādēļ uzskatu, ka šāda veida mākslas attīstīšana un radīšana ir ļoti nepieciešama un iztrūkstoša Latvijas glezniecības kopainā," par savu jaunāko izstādi teic māksliniece.

Senioru deju svētki Limbažos

Sestdien, 1. jūnijā, plkst. 18 Limbažu Brīvdabas estrādē 102 Latvijas senioru deju kolektīvi tiksies XXII Senioru deju dienas lielkoncertā "Sadanc’s iekš’ Lemsal". Ap 2000 lielkoncerta dalībnieku izdejos 33 dejas, ko veidojuši 23 dažādu paaudžu horeogrāfi. Senioriem pievienosies bērnu deju kolektīvi no Limbažu un Ķekavas novada. Svētki noritēs Anda Lēnmaņa un asistentes Inetas Indriksones mākslinieciskajā vadībā. Vakara vadītāju lomā iejutīsies Latvijas Nacionālā teātra aktieri Ainārs Ančevskis un Egils Melbārdis.

Mans sarežģītais "Es"

Rīt, 30. maijā, plkst. 19 "Dirty Deal teātrī" notiks traģikomēdijas "Es" pirmizrāde, aicinot skatītājus uz savām likstām un šķietami nepārvaramām problēmām paskatīties ar humoru. "Vēl viena diena, vēl viens izaicinājums – es. Neatlaidīga pašuzlabošanās. Nemitīga domu pārstrāde. Es esmu sportiste, vismaz tā man patīk domāt. Pirms desmit gadiem kāds ārsts teica, ka man sirdī ir caurums, vajadzētu slodzi vismaz uz pusi samazināt. Es to palielināju, jo dzīvoju laikā, kurā šķiet, ka nedrīkst apstāties. Kad satraucos un pārdzīvoju, un tas notiek katru dienu, ļoti daudz ēdu. Vēlāk sev pārmetu pārmērīgo ēšanu un eju sportot vai arī dziedu, vai arī skrienu un dziedu. Man ir sarežģītas attiecības ar sevi, bet vēl sarežģītākas tās ir ar apkārtējiem. Šī izrāde ir par mani citu acīs, un to, kā tas, iespējams, rosina ēst mazāk," par savu jaunāko darbu teic autore un režisore Endīne Bērziņa.

Ekoloģiskais dizains "Gorā"

Latgales vēstniecības "Gors" Mākslas galerijā līdz 16. jūnijam apskatāma mākslinieču Katarinas Brieditis un Katarinas Evans ekoloģijas un sociālās dimensijas dizaina izstāde "Re Rag Rug" no Zviedrijas. Izstādīti divpadsmit unikāli paklāji, kas tapuši dažādās bezsteļļu tehnikās. Tie radīti no tekstila skrandām, tās radoši pārstrādājot, – ar šūšanu, pīšanu, tamborēšanu, adīšanu, mezglošanu, tīšanu ...

Leļļu teātrī – bērnu svētki

Sestdien, 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, Latvijas Leļļu teātris īpašā bezmaksas pasākumu programmā teātra pagalmā, kas norisināsies no pulksten 10 līdz 14, palīdzēs sagatavoties vasaras piedzīvojumiem ar brīvdabas izrādi "Divi mazi mežonēni", aicinās uz indiāņu galvas rotu darbnīcu un gaidīs skatītāju ziedojumus nevajadzīgu T-kreklu veidā topošajai izrādei "Lasis Stasis". Savukārt izdevniecība "Aminori" iepazīstinās ar savu jaunāko grāmatu "Lille meklē Laimi" un aicinās uz plastilīna salas radīšanu "Lilles veidošanas darbnīcā". Svētku laikā visas biļetes uz teātra izrādēm jūnijā būs iespēja iegādāties ar 30% atlaidi.

Gaismas pilī – zīmējumi no bērnu grāmatām

Latvijas Nacionālās bibliotēkas 7. stāvā līdz 10. jūnijam apskatāma starptautiska ilustrāciju izstāde "Izstāstīt pilsētu" ar 20 atzītu ilustratoru darbiem no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Polijas. Katrs mākslinieks aicina skatītājus pavērot pilsētu dziļāk, izjust tās māksliniecisko raksturu, lasīt tās stāstus – patiesus vai iedomātus. Latviju šajā izstādē pārstāv Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle un Anna Vaivare. Ideja par to radusies Viļņā, kas 2023. gadā svinēja 700. jubileju, liekot aizdomāties, kā pilsēta atspoguļojas bērnu literatūrā, un atklājot, ka tā nav izplatīta, vēl jo mazāk – ilustrācijās.

Korim "Balta" – jubilejas albums

Sestdien, 1. jūnijā, plkst. 17 kultūrtelpā "Ola Foundation" Latvijas Universitātes koris "Balta" (mākslinieciskā vadītāja, diriģente Māra Marnauza) savas 25 gadu radošās darbības jubilejas koncertu sēriju ieskandinās ar jaunā albuma "Gaismas pieskāriens" atklāšanas koncertu. Koris pagājušā gada nogalē Latvijas Radio 1. studijā skaņu režisora Vara Kurmiņa vadībā albumā ieskaņoja deviņus komponista Andra Sējāna "Dabas koncertzāles" darbus. Instrumentālo pavadījumu spēlē gan pašas dziedātājas, gan arī pianiste Līga Paegle un kontrabasists Viktors Veļičko.

Rojā – "Bango tālaiks".

Rojas brīvdabas estrādē – lielformātu fotoinstalāciju izstādē "Bango tālaiks" – mākslinieki Georgs Avetisjans un Māris Grosbahs pēta un veido atsauces ar Rojas vidi, vēsturi, šodienu, meklē sasaistes punktus savai līdzšinējai un nupat piedzīvotajai pieredzei, izmantojot pagājušā gadsimtā uzņemtās fotogrāfijas. Trīsdesmito gadu beigās Rojas apkaimē aktīvi fotografēja Alberts Rozentāls, vēlāk, piecdesmitajos, Uldis Lapiņš. Izstādē izmantoti Rojas Jūras zvejniecības muzeja arhīva materiāli sadarbībā ar Gunti Martužānu ("Raida Roja").

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.