Jaunajā kārtībā saistibā ar salmonelozes apkarošanu pārskatīti nosacījumi mazajiem mājputnu ganāmpulkiem, kas iesaistīti pārtikas apritē.

Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību, kādā kontrolē un apkaro salmonelozi un citas ar pārtikas produktiem pārnēsājamas infekcijas slimības mājputnu ganāmpulkos, kas paredzēti pārtikas produktu iegūšanai nelielā apjomā un tiešai piegādei galapatērētājam. Jaunajā kārtībā pārskatīti nosacījumi mazajiem mājputnu ganāmpulkiem, kas iesaistīti pārtikas apritē.

Noteiktas arī jaunas prasības personu apmācībai paškontroles paraugu ņemšanā, marķēšanā un transportēšanā, un kārtība, kādā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) reģistrē un izsniedz apliecību par apmācību. Noteikumos veikti arī vairāki precizējumi līdzšinējā infekcijas slimību apkarošanas kārtībā mājputnu ganāmpulkos.

Noteikumi reglamentē nosacījumus par putnu sugas ganāmpulka lielumu novietnē un nosacījumus paraugu ņemšanai, marķēšanai un nosūtīšanai uz laboratorijām, un paraugu ņemšanas periodu.

Atšķirībā no līdz šim pastāvošā regulējuma noteikumos ir precīzāk definēta kārtība, kādā jāveic salmonelozes un tuberkulozes kontrole. 

Vairs nebūs jāveic mikoplazmozes, putnu tīfa un pulorozes kontrole un vairāku salmonelozes ierosinātāju izmeklējumi. 

Jaunie noteikumi ļauj veikt mājputnu profilaktisko vakcināciju pret salmonelozi, izmantojot inaktivēto vai marķēto dzīvo celmu vakcīnu.

Noteiktas arī prasības, kas jāievēro, ja institūtam BIOR iesūtītais paškontroles paraugs nesatur normālu zarnu mikrofloru, kā arī reglamentēta maksājumu kārtība salmonelozes un tuberkulozes kontroles un apkarošanas pasākumu nodrošināšanai.

Noteikumos noteikts, ka dzīvnieku īpašniekam vai turētājam, kurš vēlēsies turpināt ņemt paškontroles paraugus savā mājputnu ganāmpulkā, būs jāapgūst nepieciešamās zināšanas parauga ņemšanā, marķēšanā un nosūtīšanā uz laboratoriju līdz 2024. gada 30. novembrim, izņemot tiem mājputnu īpašniekiem vai turētājiem, kuri ir ieguvuši profesionālo kvalifikāciju veterinārmedicīnas nozares specialitātē. 

Apmācības varēs apgūt Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrā. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.