Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Sakņu dienās (23., 24.04. līdz 12. stundai) apstrādā augsni. Sēj sakņaugus. Stāda kartupeļus, sīpolus, vasaras ķiplokus. Stāda kokus.
  • Ziedu dienās (24.04. no 12. stundas, 25.04.) sēj un stāda puķes, stāda košumkrūmus. Vāc ārstniecības augus tējām un uzlējumiem.
  • Lapu dienās (26., 27.04.) sēj lapu dārzeņus, zālāju un zaļbarības augus. Dala un pārstāda rabarberus, maurlokus.
  • Augļu dienā (28.04.) sēj graudaugus un pākšaugus. Stāda augļu kokus un ogulājus.

Padoms

Audzējot dēstus uz palodzes vai lodžijas, to novietošana attālāk citu no cita ir nepieciešama, lai ierobežotā platībā varētu iegūt iespējami vairāk kvalitatīvu stādu. Sākumā podiņus izvieto cieši blakus, bet, lapām sakļaujoties, tos pārvieto arvien tālāk citu no cita. Uzdevums ir novērst augu stīdzēšanu. To var panākt arī ar mērenu laistīšanu, tāpat svarīgs ir labs apgaismojums. Nereti gadās, ka spožā saule par daudz uzkarsē gaisu, bet vēdināšana kādu apstākļu dēļ nav iespējama. Tad vislabāk var palīdzēt istabas durvju atvēršana, kas ļauj izlīdzināt gaisa temperatūru lodžijā un istabā. Tāpat labs risinājums ir stiklu aizsegšana ar balto aizkaru vai labāk – balto papīru, kas izkliedē saules gaismu, pazemina temperatūru un uzlabo gaismas enerģijas izmantošanu. Nedrīkst ne pārlaistīt, ne iekaltēt, tādēļ laistīšana ir svarīgākais dēstu kopšanas darbs.

Aprīlis

17. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.