Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) aizvadītās piektdienas vēlā pēcpusdienā izplatīja paziņojumu, kurā ļauj individuālā neitrālā atlēta statusā 2024. gada vasarā Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties teroristu valsts Krievijas un viņu līdzskrējēju Baltkrievijas sportistiem.

Karu piemin garāmejot

Sava vēstījuma virsrakstā SOK min, ka nosacījumi okupantu pielaišanai spēlēm būs ļoti strikti, taču, iepazīstoties ar sešiem punktiem, kuros šie nosacījumi izklāstīti, jāsecina, ka tajos nav nekā jauna. Tie paši nosacījumi, kas tiek izmantoti šobrīd starptautiskajās federācijās, kuras ļauj okupantiem cīnīties par olimpiskajām ceļazīmēm. Proti, par neitrālo statusu, par aizliegumu startēt tiem, kas aktīvi atbalsta karu vai sadarbojas ar Krievijas un Baltkrievijas militārajām struktūrām, par nepieciešamību ievērot antidopinga noteikumus, par karogu, himnu un simbolikas aizliegumu. Vienlaikus paziņojumā tikpat kā nav pieminēts iemesls, kāpēc tad šādi "strikti" noteikumi pieņemti, proti, nav minēts, ka Krievija jau teju divus gadus veic asiņainu karu Ukrainā, katru dienu nogalinot šīs valsts iedzīvotājus. 

Tā vietā SOK mēģina taisnoties, ka šobrīd olimpiskās ceļazīmes izcīnījuši tikai astoņi Krievijas un trīs Baltkrievijas pilsoņi, kamēr no Ukrainas spēlēm kvalificējušies jau vairāk nekā 60 atlētu. 

Ko tādu salīdzināt ir nožēlojami, bet vēl nožēlojamāk, ka par pieciem no astoņiem pie olimpiskajām ceļazīmēm jau tikušajiem krieviem globālajā tīmeklī ir diezgan viegli atrast pierādījumus par viņu sadarbību ar asiņaino režīmu, to dažādos veidos atbalstot un slavinot. Tas pierāda, ka striktie nosacījumi vismaz starptautisko federāciju līmenī nestrādā.

Zīmē Gatis Šļūka. Zaļā gaisma okupantiem

Nosoda un konsultējas

SOK valdes lēmums nepārsteidz, jo viņi sporta sabiedrību tieši šādam iznākumam gatavoja jau vairāk nekā gadu. Diemžēl, bet ātra un tieša atbilde no tiem, kas nevēlas startēt kopā ar slepkavām, nav sekojusi, tikai kārtējo reizi nosodīta Krievijas agresija Ukrainā. Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) vēsta, ka viņu viedoklis un darbības būs saskaņā ar partneriem ziemeļvalstīs, Baltijas valstīs, Polijā un Ukrainā. "Joprojām esam tiešā kontaktā ar minēto valstu olimpiskajām komitejām, šobrīd notiek aktīva komunikācija. Mēs formulēsim kopēju viedokli un saskaņosim tālākos soļus. 

Šobrīd ir vairāki scenāriji, par kuriem notiek diskusijas, taču jebkādus individuālus paziņojumus pagaidām uzskatām par pārsteidzīgiem," tā LOK prezidents Jānis Buks. 

Līdzīgs paziņojums sekojis no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un tās vadītājas Andas Čakšas, kas atbildīga par sportu. Jāatceras, ka Latvija šobrīd finansiāli jau ir daudz ieguldījusies Parīzes spēļu kontekstā, jo gatavojas uzņemt olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīru basketbolā vīriešiem, par to jau samaksājot 2,5 miljonus eiro. Latvijas Basketbola savienība (LBS) nosodot, kā paši raksta, "nelietīgo SOK lēmumu", starp puķēm piebilst, ka basketbolā jau krievi nespēlēs... Starptautiskā līmenī pozitīvā nozīmē izcēlās vieglatlēti jeb Pasaules vieglatlētikas savienība, paziņojot, ka viņu sporta veidā netiks pieļauta teroristu valsts sportistu dalība Parīzes spēlēs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.