Atziņa attiecas arī uz vienreizlietojamu preču cienītājiem, atzīst Marija Sološenko, par to pārliecinoties gan savā dzīvē, gan uzņēmējdarbībā, jo pirms sešiem gadiem kopā ar Ainu Žoludevu atvēra beziepakojuma produktu un vienreizlietojamu preču alternatīvu veikalu "Burka".

Viņa dalās pieredzē, kā ilgtermiņā ietaupīt un reizē būt saudzīgākai pret vidi un dabas bagātībām.

Ūdens pudelē, kafija krūzē

Visvairāk sāp sirds par plastmasas ūdens pudelēm, kas vasarā tiek pirktas lielos daudzumos. Kas tad liedz nopirkt vienu daudzkārtlietojamu un izmantot to gadiem ilgi? Pati dzeru filtrētu krāna ūdeni. Kafijai jau ilgstoši ir termosiņš, tāpēc, izejot no mājām, man vienmēr ir līdzi divi trauki – ūdenim un kafijai. Noteikti sanāk lētāk man un saudzīgāk dabai.

Kosmētikas lupatiņa

Kopš esmu to iegādājusies, nepērku vairs vates diskus un kosmētikas noņemšanas līdzekli, tā atkal ietaupot. Lupatiņu saslapinu ar ūdeni un noslauku seju vairākas reizes, pēc tam to izskaloju, izžāvēju un ik nedēļu izmazgāju veļasmašīnā. Kosmetoloģe saka, ka vienreiz nedēļā sejai papildus jālieto kāds kosmētikas noņemšanas līdzeklis.

Menstruālā piltuve vai biksītes

Menstruālā piltuve ir ievērojami mainījusi manu dzīvi, jo ar to jūtos daudz komfortablāk nekā ar paketēm – varu tāpat kā iepriekš ģērbties jebkurā apģērbā, iet peldēties, bez bažām doties ceļojumā utt. Piltuve jāmaina atkarībā no menstruālā cikla intensitātes. Mans ginekologs lietošanas riskus nesaskatīja, tomēr zinu, ka ir neliels procents sieviešu, kurām piltuve neder. 

Līdzās ērtībām jau sešus gadus aiz sevis vairs neatstāju nepārstrādājamus atkritumus, ko rada izlietotās higiēnas paketes, kā arī ietaupu naudu.

Ja piltuve nešķiet piemērota, mūsu veikalā piedāvājam menstruālās biksītes, kas pasargā pret noplūdēm, ir ātri izmazgājamas un izžāvējamas. Laba alternatīva jaunākām meitenēm. Piemērotas arī urīna nesaturēšanas gadījumos.

Trauku birstes un bambusa drāniņas

Agrāk lietoju švammītes, kuras ik pa laikam bija jāizmet, jo nolietojās. Tagad izvēlos birstītes ar maināmām galviņām.

Papīra dvieļu vietā izmantoju daudzreizlietojamās bambusa šķiedras drāniņas, kas ir mazgājamas un vairākkārt izmantojamas. Salīdzinot ar kokvilnas dvieļiem, tās labāk uzsūc mitrumu. Vienā rullī ir ap 20 drāniņu, kuras lietoju apmēram gadu. Pēc tam lupatiņas var kompostēt. 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".