Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka varētu atbalstīt britu kolēģa ideju veikt raķešu apmaiņu, lai Ukraina tiktu pie modernākiem tālas darbības ieročiem.

Lielbritānijas ārlietu ministra Deivida Kamerona ierosinājums ir apsvēršanas vērts, intervijā vācu raidorganizācijai ARD svētdienas vakarā atzima Bērboka.

Kamerons intervijā "Sueddeutsche Zeitung" pauda nodomu "pēc iespējas ciešāk sadarboties ar vācu partneriem, lai palīdzētu Ukrainai". Kamerons ierosinājis, ka Berlīne varētu piegādāt Lielbritānijai raķetes "Taurus", savukārt Lielbritānija no saviem krājumiem piegādātu Ukrainai raķetes "Storm Shadow".

Līdz šim Vācija ir atteikusies piegādāt Ukrainai raķetes "Taurus", kuras var sasniegt mērķi 500 kilometru attālumā. Vācija bažījas, ka ar tām Ukraina varētu uzbrukt mērķiem dziļi Krievijas iekšienē.

Kopš pagājušā gada maija Francija un Lielbritānija piegādā Ukrainai "Storm Shadow", ar kurām var sasniegt mērķi 250 kilometru attālumā. ASV ir nosūtījušas uz Ukrainu raķetes ATACMS ar 165 kilometru darbības rādiusu.

Vācija iepriekš izmantoja "apmaiņas metodi", lai nodrošinātu Ukrainai tankus, bet vēlāk nolēma pati piegādāt Kijivai tankus pa tiešo bez starpniekiem.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs saskaras ar pieaugošu spiedienu mainīt savu nostāju "Taurus" jautājumā. Bērboka jau mēnešiem ilgi ir paudusi atbalstu šo raķešu piegādei Ukrainai.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.