Pirms 100 gadiem Rīgā "Kārļa ielā iepretī Prefektūrai", tas ir, Aspazijas bulvāra galā, atklāja "pilsētas benzīna paviljonu" jeb pirmo degvielas uzpildes staciju Latvijā tādā nozīmē, kā to izprotam mūsdienās.

Reklāma

Līdz tam par degvielas uzpildi rūpējās lielākās garāžas, kam bija savs klientus apkalpojošs autoparks, vai arī par degšķidruma ieliešanu no pagrabā vai garāžā glabātas mucas vai kannas gādāja šoferis. 

Turpretī šī skaitījās komerciāla, "amerikāniska benzīna izdalīšanas vieta". Tā piederēja uzņēmumam "Latbenc" un, kā liecināja reklāmas, "vienīgā visā pilsētā piedāvā augstākā labuma filtrētu Krievijas un "Shell" benzīnu". 

1924. gadā tas maksāja 84 santīmus litrā. Mazākais uzpildāmais tilpums – puslitrs. 

Stacija izmaksāja 40 tūkstošus latu, un būves saskaņošana prasīja vairākus mēnešus. Tā kā bija runa par 20 tūkstošu litru degvielas glabāšanu pazemes cisternās, tā nedrīkstēja atrasties pārāk tuvu ne bulvāra dzīvojamajām ēkām, ne dzelzceļa līnijai. Gan sabiedrībai, gan amatpersonām šajā sakarā bija lielas šaubas par drošību, tomēr atļauju deva, jo atzina to par "lietderīgu jaunbūvi". 

Avīze "Latvis" rakstīja: "Pirmo benzīna paviljonu Rīgā atklāja vakar pretim prefektūrai. Garīgo ceremoniju izdarīja mācītājs Teriņš, pēc tam lūgtie viesi mazā Vērmaņa dārzā iebaudīja vakariņas. Benzīna paviljons pēc Amerikas parauga ar diviem amerikāņu "Bowser" sistēmas rezervuāriem, katru 10 000 litru lielu. Līdz šim benzīna krājumi atradās privātos namos un bija padoti visādām varbūtībām. 

Benzīns būs pieietams katrai privātai mašīnai. Paviljonu būvējis viņa tagadējais nomnieks, kapteinis Heine, kuram ir nomas līgums ar pilsētu uz pieciem gadiem. Pēc tam paviljons pāriet pilsētas īpašumā. Bez tam "Latbenc" firma dabūjusi arī auto "Berliet" priekšstāvību Latvijā." Prese uzsvēra, ka uzpildes stacija iekārtota tā, ka "ugunsgrēka un eksplozijas briesmas pilnīgi izslēgtas". Kopumā Rīgā un tās apkārtnē līdz 1940. gadam atklāja 11 šāda veida "amerikāniskas" stacijas.

"Darba Balss", 1924. gada 1. jūlijā

Palīgskola Reņģē. Rietumeiropas valstīs jau dažus desmitus gadus pastāv blakus parastām pamatskolām palīgskolas. Šī tipa skolās mācības pasniegšana notiek lēnākā gaitā un mazākās grupās. Tāpat veselības ziņā viņas nostādītas labākos apstākļos. Palīgskolu paredz arī mūsu valdība. Nākošā mācības gadā tāda tiek atvērta Reņģes pilī, kura atrodas 21,5 kilometrā no Reņģes dzelzceļa stacijas. Trūcīgiem paredzētas 10 stipendijas a 1000 rbļ. mēnesī vai 20 stipendijas a 500 rbļ. mēnesī. Mācības par brīvu. Domāta šī skola tādiem bērniem, kuriem grūti sekot parastās mācības iestādēs, kā arī tādiem, kuru vājā veselība neatļauj apmeklēt pamatskolu. Pieteikšanās un tuvākas ziņas Izglītības ministrijā, Skolu departamentā līdz š. g. 15. jūlijam.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.