Ik pa laikam piedzīvotie dabas untumi pierādījuši, ka Latvija tajos var zaudēt lielas vērtības, kas nav atjaunojamas. Piemēram, dārzkopības Dainu skapi Dobelē, jo šādus kolekciju dārzus neapdrošina. Taču, cik tur trūka, ka pērn augustā viesulis aiznestu un krusa to visu sakapātu. Nav apdrošināts ne Rundāles pils Franču dārzs ar tā rožu kolekciju, ne unikālās Botānisko dārzu kolekcijas, vēsta “360TV ZIŅneši”.

Reklāma

Katastrofālus postījumus pērn salnas radīja visiem augļkopjiem. Vēl pirms pusotras nedēļas Latgalē fiksēti -11 grādi, tur piedzīvotais bargais sals pārvērta ābeļdārzu ledū. Tikmēr Dārzkopības institūtā tonakt bija ap -2 grādiem, tamdēļ ir cerība, ka šoreiz skāde izpaliks.

Šopavasar piedzīvoti jau vairāki aukstuma viļņi. Pirmajā ar stipru sniegputeni un sniegu, kas pieturējās vairākas dienas, kad dārzā ziedēja aprikozes un agrie ķirši. Par laimi, ābeles tad vēl dusēja. Institūta abos dārzos Dobelē un Pūrē audzē vairāk nekā tūkstoš dažādas ābeļu šķirnes. Dabas kataklizmas mūs piemeklē arvien biežāk, bet pētniecības centra vislielākā bagātība, kas ir dārzs, nemaz nav apdrošināts.

Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele stāsta: “Mums ir apdrošinātas visas smalkās iekārtas laboratorijās, ēkas, mēbeles, bet dārzs diemžēl nē. Mums pērn augusta vētra salīdzinoši aizgāja garām, lai gan mēs pazaudējām pētījumu, bet mums nebija krusas. Tad Latvija būtu zaudējusi savu dārzkopības Dainu skapi. Jo mums ir kolekciju dārzi līdzīgi kā tas ir Botāniskajos dārzos, kā tas ir Rundāles pilī un citos šādos nozīmīgos dārzos. Diemžēl, dārzi nav apdrošināmi.”

Pērnais gads augļkopjiem bija katastrofāls. Cerēto ražu nedēļas laikā iznīcināja sals, kas maijā pārsteidza plaukstošos augļu un ogu dārzus. Zaudējumus lēsa 10 miljonu apmērā. Augļkopji lūdza valsts atbalstu, un viņu palīgā saucienu sadzirdēja, bet kompensēja izdzīvošanu, ne jau ražas zudumu.

Plašāk skaties video!

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.