Nauda ceļojumiem, studijām vai ikdienas iztikai – tās ir dažas no motivācijām, kas vasarā mudina strādāt skolēniem. Darbs vasaras brīvlaikā ne tikai sniedz jauniešiem pirmo reālo darba pieredzi, bet arī veido nākotnes darbaspēku. Tomēr konkurence starp skolēniem ir gana sīva un pieprasījums pēc vasaras darba vietām daudzviet joprojām pārsniedz pieejamo vakanču skaitu.
Daudzi jaunieši darba iespējas meklē ar Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) palīdzību, kas skolēniem darbu vasaras brīvlaikā piedāvā jau kopš 2004. gada. Ar katru gadu paplašinās gan darba devēju loks un pārstāvēto nozaru daudzums, gan nodarbināto jauniešu skaits. Kā iepriekš informējusi Labklājības ministrija, šogad programmai pieteikušies 950 darba devēji. Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma īstenošanai paredzētais finansējums šogad ir palielināts līdz 5,3 miljoniem, ar ko var nodrošināt, lai vienu mēnesi nodarbinātu 13,8 tūkstošus skolēnu.
Izaudzina nākamo darbaspēku
Visbiežāk tiek piedāvāti darbi palīgstrādnieka amatos – teritorijas vai telpu uzkopšanā, viesmīļu un pavāru palīgu darbi u. tml. Taču pēdējos gados arvien biežāk parādoties iespējas arī specifiskās nozarēs, īpaši informācijas tehnoloģiju jomā un finanšu sektorā. Piemēram, patlaban aktuālo darba vietu sarakstā NVA mājaslapā lasāms piedāvājums skolēnam strādāt par ģenerāldirektora palīgu un pie prasībām pretendentam citstarp minēts: "Sveicināts, mans topošais asistent! Vai tu esi tas, kurš atbrīvos manas rokas, būsi mana uzticības persona, mans plānotājs un procesu uzlabotājs, un mums saskanēs kā cimdiņam ar rociņu? Tad tieši tu esi tas, kuru es meklēju!"
"Darba devēji arvien biežāk piesakās programmai ar mērķi veidot ilgtermiņa saikni ar potenciālo darbaspēku," skaidro NVA Nodarbinātības pasākumu departamenta direktors Pāvels Beļisovs. "Pirmā darba pieredze skolēnam ir kā iepazīšanās ar nozari un darba vidi. Mazāk tiek vērtēts pats darba sniegums, vairāk – interese, attieksme un motivācija." To laikrakstam "Bauskas Dzīve" apstiprina arī NVA Bauskas filiāles vadītāja Igunda Bēmane, kura uzsver pozitīvos piemērus, kad programmas laikā uzņēmumam izveidojas ļoti laba sadarbība ar jaunieti, kas turpinās vairāku gadu garumā.
Laikrakstam "Brīvā Daugava" "Rimi Latvia" ārējās komunikācijas vadītāja Everita Bičkova norāda, ka viņu pieredzē ir gana daudz pozitīvu gadījumu, kad pēc veiksmīgi aizvadīta vasaras darba veikalā jaunieši piesakās pastāvīgam darbam. "Tā ir iespēja iegūt pieredzi, kā arī pierādīt sevi un veidot karjeru stabilā uzņēmumā." Šogad NVA projektā "Rimi Latvia" pieteikusi rekordlielu vakanču skaitu – vairāk nekā tūkstoš, ko aizpilda apmēram 700 jauniešu, jo kāds no viņiem izvēlas strādāt divus mēnešus, savukārt cits – mēnesi.
Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Latraps" komunikācijas vadītāja Ginta Bormane arī uzsver: "Mūsu darbinieki apzinās, ka skolēns nav vienkārši "vēl viens pāris darba roku" – palīdzam gūt pirmo pieredzi, mācīties atbildību, un, iespējams, kāds no jauniešiem nākotnē būs mūsu pilna laika kolēģis." Bieži veidojoties pat neliels konkurss uz vakantajām darba vietām. Skolēnus iesaista biroja darbā, laboratorijā, pirmapstrādes kompleksa norisēs.
Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvis P. Beļisovs min, ka darba devēji, kas piedāvā vakances sarežģītākās un augsti kvalificētās profesijās, bieži vien ir patīkami pārsteigti par skolēnu kompetenci: "Viņi atzīst, ka jaunieši ir gudri, atbildīgi, iesaka oriģinālas idejas, un dažkārt skolēnu pienesums sniedz reālu vērtību arī uzņēmuma darbībai." Šādos gadījumos atlases process ir līdzīgs kā darba tirgū – tiek vērtētas atzīmes, prasmes, pat organizēti testi. "Konkurence uz šīm vakancēm ir augsta, tāpēc darba devēji pret atlasi izturas ļoti nopietni."
Priekšroka pilngadīgajiem?
Lai gan jauno strādātgribētāju netrūkst, ne visi darba devēji vēlas pieņemt darbā nepilngadīgus skolēnus. Nepilngadīgajiem skolēniem paredzētās vakances aizpildās ātri, un jauniešu interese ir liela, tāpēc var veidoties situācijas, kad skolēni, kas pieteikušies vēlāk, saņem atteikumu, raksta avīze "Brīvā Daugava". Ir gadījumi, kad skolēni jau janvāra sākumā tuvējos veikalos jautā par vasaras darba iespējām. Piemēram, veikala "Lats" uzņēmuma pārstāvis laikrakstam "Staburags" atzinis, ka pieņem darbā jauniešus vecumā no 18 gadiem, jo darbs ir arī pie kases un nepieciešams, lai darbinieki varētu strādāt pilnvērtīgi. Arī "Alūksnes un Malienas Ziņas" savā publikācijā par skolēnu vasaras darbu raksta, ka, piemēram, kafejnīcā "Marta" darbā pieņem tikai pilngadīgus jauniešus, jo kafejnīcā jāpasniedz alkohols un jānovāc trauki, no kuriem tas ir lietots.