Lai mazinātu atkarību riska faktorus un vēlmi pamēģināt atkarību izraisošas vielas, Latvijas skolās tiks īstenots pilotprojekts, ieviešot starptautisku programmu, kas citās valstīs uzrādījusi labus rezultātus.

Reklāma

Valdība otrdien, 4. jūnijā, pieņēma noteikumus, kas ļauj Iekšlietu ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju īstenot vairākas aktivitātes atkarību profilakses jomā, plānota arī speciālistu apmācība pēc Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra izstrādātas Eiropas profilakses programmas. Lai īstenotu šos mērķus, tiks pārņemtas citās valstīs ieviestas programmas, kas ir pierādījušas savu efektivitāti, pielāgojot tās Latvijas apstākļiem. Viena no tādām ir "Labas uzvedības spēle", kas pilotprojekta veidā tiks īstenota Latvijas skolās. "Labas uzvedības spēle" ir klasē balstīta uzvedības pārvaldības stratēģija sākumskolai, ko pedagogi izmanto līdztekus mācību programmai. Spēlē iekļauj visu klasi, lai socializētu bērnus un samazinātu agresīvu, traucējošu uzvedību klasē, kas ir riska faktors pusaudžu un pieaugušo nelegālo narkotiku un alkohola lietošanai, smēķēšanai antisociālas uzvedības ietekmes gadījumā. Programmas pilotēšanas laikā plānots sasniegt līdz 800 skolēnu.

Atkarību izraisošo vielu lietošana Latvijā ir izplatīta, sākot no agrīna pusaudžu vecuma. 

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka vērojama narkotiku pamēģinājušo iedzīvotāju īpatsvara palielināšanās, savukārt neseno un pašreizējo lietotāju īpatsvars ir konstants. Saskaņā ar 2020. gada datiem 16,8% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem ir pamēģinājuši narkotiskās vielas, bet narkotikas jebkad pamēģinājušo respondentu īpatsvars vīriešu vidū ir 24,1%, kas ir augstāks īpatsvars nekā 2015. gadā (17,9%), savukārt sievietēm – 9,9% (5,1% 2015. gadā). Kopumā vērojami augstāki lietošanas rādītāji jaunu iedzīvotāju vidū. Pētījums par atkarību izraisošo vielu lietošanas paradumiem un tendencēm skolēnu vidū liecina, ka atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība skolēnu vidū ir augsta, proti, jebkuras narkotiskās vielas bija pamēģinājuši 27% 15–16 gadus veci skolēni.

Plānota arī pierādījumos balstītas profilakses popularizēšana, apmācot ap 100 speciālistu dažādos Latvijas reģionos no dažādām institūcijām un nevalstiskajām organizācijām. Tāpat tiks veikts pētījums par atkarību izraisošo vielu lietošanas profilakses aktivitātēm Latvijā un profilakses standartu izmantošanu, kura ietvaros tiks noskaidrota situācija gan pirms, gan pēc projekta aktivitāšu īstenošanas.

Pasākuma ietvaros plānotais kopējais finansējums ir 522 000 eiro, tajā skaitā "Eiropas Sociālā fonda Plus" finansējums – 443 700 eiro un valsts budžeta finansējums – 78 300 eiro.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.