Atkal klāt vasaras krāšņākais kultūras notikums – "Latvijas koncertu" organizētais Senās mūzikas festivāls ar Vivaldi, Baha, Hendeļa un citu baroka dižgaru meistardarbiem, autentiskiem viduslaiku un baroka mūzikas instrumentiem un krāšņiem tērpiem –, kas norisināsies nākamnedēļ no 9. līdz 13. jūlijam Rīgas baznīcās un koncertzālēs, kā arī Rundāles pilī.

Reklāma

Otrdien, 9. jūlijā, Pētera baznīcā, izgaismojot pārlaicīga skaistuma caurstrāvotās lappuses no 15. gadsimtā darinātā un leģendām apvītā Oldholas manuskripta, festivālu atklās Norvēģijas "Trio Mediaeval", kas jau teju trīs desmitgades pievienojies senās mūzikas interpretu elitei.

"Lai iztēlojamies vakaru Fontenblo pilī – vaska sveču smaržu, greznas mežģīnes un samta portjeras, tirkīza matspraudes un kaislīgus mīlasstāstus. Šajā scenogrāfijā harmoniski iederētos arī mūsu ansamblis, jo pat instrumentu stīgas, lociņi un skaņojums atbilst 17. un 18. gadsimta standartiem," par nākamtrešdien, 10. jūlijā, Mazajā ģildē paredzēto koncertu "Franču baroka meistardarbi" teic tā solisti. Programmā – Fransuā Kuperēns un mūsdienās retāk dzirdamu meistaru veikumi – Mišels Piņolē de Monteklērs, Žans Žozefs de Mondonvils, Luī Nikolā Klerambo un Fransuā Frankērs. Līdzvērtīgi izsmalcināti ir arī šīs atklājumu pilnās programmas mūziķi – vadošā Latvijas klavesīniste Ieva Saliete un daudzpusīgā vijolniece Agnese Kanniņa, traversflautiste Vita Rozēna-Gaļicka un baroka čelliste Māra Botmane, tenors Ansis Bētiņš un soprāns Dārta Liepiņa.

Bet ceturtdien, 11. jūlijā, Rīgas Jāņa baznīcā skanēs koncertprogramma "Johans Sebastians Bahs Leipcigā" arī ar Ērharda Bodenšaca, Kristiana Erbaha, Melhiora Franka, Hansa Leo Haslera, Orlando di Lasso un citu mūziku. Koncertā piedalīsies Ainārs Paukšēns (viola da gamba), Jānis Pelše (pozitīvs), Latvijas Radio koris un Latvijas Radio kora solisti, diriģenti – Kaspars Putniņš un Pēteris Vaickovskis.

Uzziņa

Senās mūzikas festivāla izlase

  • 12. jūlijā Rīgas Pētera baznīcā koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa "Schola Cantorum Riga", kas specializējusies gregoriskā korāļa autentiskajā dziedāšanā. Ar klavicimbalas skanējumu iepriecinās Ieva Saliete.
  • 13. jūlijā koncertdienu Rundāles pilī iesāks dažādas radošās darbnīcas un neparastu notikumu un spilgtu tēlu piesātinātais muzikālais uzvedums bērniem "Princese uz zirņa". Lomās – solisti Dārta Liepiņa, Nataniels Rasnačs, Sonora Vaice, Normunds Rutulis un Andris Ērglis. Īpašu atmosfēru radīs Pēteris Vaickovskis (klavesīns), Raimonds Melderis (baroka vijole) u. c.
  • 13. jūlija vakarā Rundāles pils dārzā festivālu noslēgs Antonio Vivaldi vijoļkoncertu cikls "Gadalaiki". Koncerta pirmajā daļā – Georga Filipa Tēlemaņa, Nikolas Porporas, Georga Frīdriha Hendeļa un Žana Filipa Romo skaņdarbi. Bet otrajā daļā kopā ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" diriģenta Andra Veismaņa vadībā Vivaldi "Gadalaikus" atskaņos izcilais vijolnieks Roberts Balanas.

Ievas Iltneres istaba

Mākslas galerijā "XO" līdz 10. augustam apskatāma Ievas Iltneres izstāde "Mana istaba".

"Gribējās tā mierīgi. Bez patosa. Apkārt tik daudz kā uztraucoša. Sava istaba. Vienkāršas lietas un situācijas. Cilvēki telpā. Glezna skatās uz tevi. Grāmatplaukts. Vinila plašu kolekcija. Melnbaltas fotogrāfijas no pagātnes. Pašsaprotamas lietas. It kā..." teikusi viena no mūsu mākslas granddāmām – māksliniece Ieva Iltnere. Mākslas galerijā "XO" līdz 10. augustam apskatāmā izstāde "Mana istaba" ir viņas darbnīca, kur tiek izdzīvoti un radīti tēli gleznām. Tās nosaukums definē telpu, uzgleznotu dimensiju, kas raksturo Ievas Iltneres gleznotājas praksi, un skatītājam dod iespēju pietuvoties šī radošā procesa izcelsmei. Ieva Iltnere atklāj lietas, kas viņu iedvesmo, – gleznas, grāmatas, fotogrāfijas, dizaina priekšmeti, mode, arhitektūra, etnokultūra.

Latvijas dizaina vasara

Stikla zīmols "Baiba Glass" dibināts 2022. gadā un līdz šim jau piedalījies vairākās starptautiskās izstādēs.

Ceturtdien, 11. jūlijā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sadarbībā ar biedrību "Dizaina eksporta alianse" atklās un līdz 8. septembrim varēs apskatīt izstādi "Vasara", turpinot pop-up izstāžu sēriju "Dizaina procesi tuvplānā" (kuratore Ieva Kalēja). Tajā galvenajā lomā – seši Latvijas zīmolu produkti – "Stenders", "Aretai", "Baiba Glass", "an&angel", "PAA Vannas" un "Nordi " –, kopīgi radot Latvijas vasarai raksturīgo noskaņu un estētiku. Zīmols "PAA Vannas" darbojas jau kopš 1993. gada un ražo mūsdienīgi elegantas vannas un izlietnes. Savukārt stikla produktu zīmoli – "Baiba Glass" un "an&angel" – poētiskā veidā raksturo ūdens stihijai piemītošās īpašības. Starptautisko dizaina balvu "Red Dot Design Award" ieguvušais zīmols "Aretai" veido jūrai raksturīgās šalkoņas skaņas ar augstas kvalitātes skandas produktu. Par vasaras aromātiem izstāde rosinās domāt kosmētikas zīmola "Stenders" dzintaru līnijas produkcija, bet neparastu skatījumu uz koku kā materiālu un tā raupjo īpašību atspoguļošanu prezentēs mēbeļu zīmols "Nordi".

Saules smaids

Latviešu vijolniece Magdalēna Geka.

Sestdien, 6. jūlijā, Latgales vēstniecības "Gors" Mazajā zālē koncertā "O sole mio" spēlēs franču–latviešu stīgu kvartets "Akilone", kas radies 2011. gadā Parīzē. Kvarteta pirmā vijole nu jau divus gadus ir latviešu vijolniece Magdalēna Geka, kura divreiz nominēta Lielajai mūzikas balvai. Koncertprogramma "O sole mio" ir prieka pilns koncerts, lai uzzīmētu smaidu sejā un ielietu saules gaismu sirdī ar Itālijas smaržām un drusciņu Spānijas.

Astoņi rezidenti

No 12. līdz 19. jūlijam Rotko muzejā ES finansētā projektā vienlaikus rezidēs astoņi mākslinieki no Čehijas, Polijas, Lietuvas un Latvijas. Viņi iepazīs Daugavpils pilsētvidi, tiksies ar vietējiem māksliniekiem un amatniekiem, kā arī fiksēs savus iespaidus kompozīcijās, kuras izrādīs kopīgā izstādē, ko atklās 18. jūlijā plkst. 16 Rotko muzeja konferenču zālē. Savukārt augustā mākslas darbus reproducēs un pielāgos izvietošanai Daugavpils cietokšņa ārtelpā.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.