Tikai mēnesi pirms 101. dzimšanas dienas mūžībā aizsaukts leģendārais Nacionālā teātra aktieris Jānis Kubilis.

Reklāma

Kā atvadu vārdos raksta viņa vienīgais – Nacionālais – teātris: "Izcilais varoņlomu un mīlētāju tēlotājs, daudzu paaudžu meiteņu elks, vēlāk džentlmenis iesirmiem deniņiem, kurš vēl ilgi pēc aiziešanas no teātra, kur bija nostrādāti 45 gadi, apmeklēja tā izrādes un sekoja līdzi norisēm savā teātrī."

Daudzas Jāņa Kubiļa lomas ierakstītas Latvijas teātra vēsturē zelta burtiem. Pablo izrādē "Trešais vārds", Krustiņš "Pazudušajā dēlā", Joske "Skoderdienās Silmačos". Viņa mīļākās skatuves partneres bijušas Velta Līne, Antra Liedskalniņa, Māra Zemdega, Lidija Freimane, Lāsma Kugrēna, Astrīda Kairiša.

"Pērn svinējām Jāņa Kubiļa simto dzimšanas dienu, runājām par politiku, teātri un dzīvi. Viņa šarms, humora izjūta un asais prāts gan dzīvē, gan teātrī bija leģendāri. Visdziļākā līdzjūtība aktiera Jāņa Kubiļa ģimenei un talanta cienītājiem! Paldies par mūžu, veltītu skatuvei!" raksta Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Pērnvasar, ciemojoties Jāņa Kubiļa vasaras mājā Baltezerā, Valsts prezidents jubilāram uzdāvināja rožu stādu vasaras medus krāsās ar nosaukumu ‘Sweet Honey‘.

Aktieris dzimis Neretas pusē. Kopā ar aktieriem Alfrēdu Jaunušanu, Dzidru Ritenbergu un Rutu Birgeri 1945. gadā iestājās Latvijas Drāmas teātra studijā, ko ar izcilību absolvēja 1948. gadā, un tika pieņemts darbā Nacionālajā teātrī. Kopumā Kubilis nospēlējis aptuveni 140 lomu. Starp spilgtākajām – Krustiņš "Pazudušajā dēlā", Krauklīšu Pēteris "Rīgā", Mocarts "Mazajās traģēdijās", Fičūrs "Liliomā", Hamilkāra kungs un Longins Laukmanis no Anšlava Eglīša lugas "Bezkaunīgie veči".

Savas aktiera gaitas Nacionālajā teātrī Kubilis noslēdza 1994. gadā. Filmējies arī vairākās Rīgas Kinostudijas spēlfilmās. Aizejot no Nacionālā teātra – daudzuprāt, par agru –, kādā intervijā viņš teica: "Mani dažkārt uzskata par pesimistu. Varbūt tāpēc, ka es biežāk runāju par slikto nekā par labo. Bet pēc labā es ilgojos. Tikai labajam man bail pieskarties ar vārdiem. Es esmu par pilnasinību dzīvē un mākslā. Uz skatuves strādāju ar pilnu atdevi, bet dzīvē man nudien nekas cilvēcisks nav svešs."

2005. gadā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni un "Spēlmaņu nakts" balvu par Mūža ieguldījumu teātra mākslā.

Atvadīšanās no leģendārā aktiera notiks Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē piektdien, 21. jūnijā, no plkst. 12 līdz 13.

Visdziļākā līdzjūtība Jāņa Kubiļa tuviniekiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.