Vai taisnība, ka zemenes vairs nedrīkst ravēt, kad sākušas ziedēt? Negribu lietot sintētiskos segumus.
 Jautā Ilgvars Saldū.

“Regulāra apravēšana un augsnes apkasīšana, kā to mēdz darīt čakli mazdārziņu saimnieki, ir zemeņu ļaunākais murgs,” skaidro zemeņu audzētājs Ilmārs Gulbis. 

Pieļaujama būtu izravēšana tagad, bet, kad sāk parādīties pumpuri, zemenēm tiešām liek mieru.


Šķirne savas labās īpašības var parādīt tikai tad, ja saknes netiek aiztiktas.


Dažkārt zvērināti ravētāji apgalvo, ka ogu raža ir laba. Taču tad var tikai iedomāties, cik laba tā būtu, ja zemenes nebūtu traucētas.


Tāpēc audzētājs uzskata, ka zemenes nevajag audzēt bez augsnes seguma. Var izvēlēties gan sintētiskos, gan dabīgos mulčēšanas materiālus.


Klājums labākais


Savā saimniecībā zemeņu audzētājs zemenes stāda uz melnās zemeņu plēves un melnā ģeotekstila. Taču šie materiāli jāiegādājas specializētajos veikalos, piemēram, Silja, Plēves.lv. Būvniecības preču veikalos nevar iegādāties vajadzīgā biezuma materiālu. Nopērkot plānos, daudzi sūdzas, ka nezāles spraucas cauri, tas sairst, saplīst. Piemēram, melnais pītais ģeotekstils vajadzīgs ne plānāks par 100 mikroniem, tāds kalpos vismaz 15 gadus. Ik pēc trim gadiem, kad maina zemenes, to noņem un pārliek jaunā vietā.


Meklē alternatīvu


Ja negribas segumu, audzētājs iesaka pēc pavasara ravēšanas uzbērt pamatīgu mulčas kārtu, piemēram, ap 20 cm biezu salmu slāni. Tas pamazām sakritīsies un kalpos kā nezāļu aizturētājs, mitruma saglabātājs. Turklāt ogas būs tīras, bez zemes. Salmu vietā var izmantot pērnās lapas.


Ja stādījumu rindstarpas frēzē, to dara ne tuvāk kā 50–60 cm no auga centra, lai netraumētu saknes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.