Valmieras novada Ķoņu pagasta zemnieku saimniecība "Kalnapaipuži" aizvadītajā piena pārraudzības gadā sasniedza gluži neticamu rezultātu – cēla vidējo piena izslaukumu par vairāk nekā trim tonnām un ar 15 870 kilogramu vidējo gada rādītāju kļuva par Latvijas visražīgākā ganāmpulka saimniekiem.
2020./2021. piena pārraudzības gadā Kalnapaipužu ganāmpulks ar 12 754 kilogramu lielu vidējo gada izslaukumu bija Latvijā 14. ražīgākais ganāmpulks. Kā gada laikā izdevās celt vidējo izslaukumu par vairāk nekā trim tonnām?
Iveta Vilistere: Mainās ganāmpulka sastāvs. Tajā ienāk pirmpienes, pērn aptuveni trešā daļa ienāca. Jaunajām gotiņām patīk slaukšanas roboti un tajos piedāvātie milti, tāpēc izslaukums kāpjas. Pirmpienes nav vēl izpumpētas. Iespējams, tik liela izslaukuma kā pirmajā laktācijā vairs nebūs.
Augsta izslaukuma nosacījumi ir ražošanas robotizācija un augstas kvalitātes lopbarības barošana. Mūsu gotiņas slaucas vidēji četras reizes dienā. Mums ir īpaša recepte granulu barībai, ko govis saņem robotā. Tās gatavojam katrai gotiņai atsevišķi. Recepti mums gatavoja konsultante Antra Gražule. Tajā ir iekļauti Vilomix un Baltic Agro produkti. A. Gražule mums sagatavoja recepti arī diezgan lētai lopbarībai, ko liekam uz barības galda. Govis dod pienu vidēji četras laktācijas.
Viens slaukšanas robots var apkalpot 70 govis. Ir ļoti attīstījusies ģenētika, tāpēc govis slaucas ļoti ātri – pat četru piecu minūšu laikā. Vidējais slaukšanas ilgums ir sešas minūtes. Slaukšanas robots arī ik dienu nosaka šūnu rādītājus. Sliktu pienu uzreiz atdala, tas uz koppienu neaiziet.
Govis vēlas mieru, labi ēst, lai ūdens vannas būtu izmazgātas un arī lai ar viņām runā. Tās vēlas, lai viņās neredzētu vien mašīnu, kas dod pienu. Es ik rītu un ik vakaru novietnē izstaigāju gotiņu stāvvietas. Ir ļoti svarīgi, ka guļvietas, matrači, ir nokaisītas ar dezinfekcijas līdzekli. Tas visā novietnē nodrošina svaigāku gaisu. Salmos ir mikrobi, baktērijas un daudz kas cits, kas nenāk par labu gotiņu veselībai.
Lielam izslaukumam ir svarīgi, lai govīm nebūtu stresa. To cita starpā rada arī traktors, braucot caur novietni un piestumjot barību. Govīm stresu rada jebkuras izmaiņas, un tas ietekmē piena izslaukuma rādītāju.
Mūsu novietnē lopbarību uz barības galda ik pēc stundas piestumj robots. Citi stūmējroboti ik pēc stundas starp redelēm stumj kūtsmēslus. Gotiņas vēlas dzīvot savu dzīvi. Ja tām ir labi, tad viss pārējais arī ir labi.