Partly cloudy 17.1 °C
C. 19.09
Muntis, Verners
SEKO MUMS
Reklāma
"Latvijā nereti nesaprot, ka iepirkumos ir jāatbalsta vietējais uzņēmējs - tā, kā tas notiek kaimiņos Lietuvā un Igaunijā," uzskata Juris Sprukulis.
"Latvijā nereti nesaprot, ka iepirkumos ir jāatbalsta vietējais uzņēmējs - tā, kā tas notiek kaimiņos Lietuvā un Igaunijā," uzskata Juris Sprukulis.
Foto: Timurs Subhankulovs / Latvijas Mediji

4. maijā, Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 33. gadskārtā, par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā apbalvojumu – Atzinības krustu – no valsts prezidenta Egila Levita saņēma trīs lauksaimnieki, toskait arī Aizkraukles novada SIA "Vecsiljāņi" saimnieks Juris Sprukulis. Patlaban "Vecsiljāņos" izveidota noslēgta cikla piena lopkopības saimniecība, kas turpina izaugsmi – tiek būvēta lopbarības rūpnīca, notiek darbi saules paneļu parka ierīkošanai, kā arī gatavošanās teļu kūts būvniecībai un biometāna ražošanai saimniecībai piederošajā biogāzes ražotnē.

Reklāma

Kā jutāties, kad uzzinājāt par valsts apbalvojuma piešķiršanu?

Biju pārsteigts un pagodināts. Esmu aizdomājies, kāpēc mēs, mūsu ģimene, darām šīs nebūt ne vienkāršās lietas – uzņēmējdarbība, lauksaimniecība, ražošana. Cilvēku veido vecāki, vide, bērnība. Kāpēc latviešu tauta ir tik sīksta? Mēs tik daudz esam sisti, bijuši iekaroti – no tā sīkstums. Gan manas sievas Mairas, gan arī mani vecāki vienmēr mācīja sākto darbu paveikt līdz galam, izdarīt to kvalitatīvi un nekad neatlikt uz vēlāku laiku. Nebaidīties no grūtumiem un uzdrīkstēties. Liela daļa sabiedrības domā – to mēs nedarīsim, labāk nelīdīsim tur, kur var būt bīstamība, riski. 

Mairas un manā tandēmā nav bijušas robežas, ka mēs no kaut kā baidītos. Šīs īpašības ļāvušas izveidot spēcīgus uzņēmumus – SIA "Vecsiljāņi" un SIA "Pakavs", kas pieder ģimenei un valsts mērogā – latviešiem. Esmu valsts un Latvijas patriots.

Mūsu saimnieciskajā darbībā lielā mērā ir iesaistīti arī citi ģimenes locekļi. Mēs ar sievu iepazināmies Lauksaimniecības universitātē, mācījāmies vienā grupā. Pēc universitātes absolvēšanas nodibinājām ģimeni. Reinholds, viens no mūsu dvīņiem, nākamajā mēnesī absolvēs Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un pakāpeniski pārņems "Vecsiljāņu" vadību. Otrs dēls Rūdolfs apgūst aktiermākslas zinības Rīgā. Ir prieks, ka abi dēli ļoti intensīvi vēlas iedziļināties savā profesijā un viņiem ir patikšana darīt savu darbu. 

Sievasmāsa Ieva ir pārtikas tehnologs. Viņa kopš pirmās dienas nu jau vairāk nekā 13 gadu darbojas mūsu siera ražotnē. Ieva pirms 13 gadiem izveidoja "Ievas sieru", ko gatavo no nedzesēta rīta slaukuma piena.

Kopš 2006. gada 13. oktobra, kad pārņēmām saimniecību no sievastēva, ir izveidota spēcīga komanda ar lielu pieredzi. Tā ir viena no veiksmes atslēgām "Vecsiljāņos".

Pavērtēsim saimniecību no ekonomiskā skatpunkta. Kuras nozares ir svarīgākās, un vai tās katra atsevišķi varētu attīstīties?

Mums ir augkopība, lopkopība, biogāzes, siera ražošana un pārdošana. Pat mežsaimniecība, kurai tāpat kā visām citām nozarēm arī rēķinām naudas ienākumus un izdevumus. Nevaram no katras nozares ik mēnesi prasīt peļņas rādītājus. Ar saimniecības nozaru vadītājiem ik mēnesi vērtējam skaitļus, vājos punktus, runājam par ieguldījumiem, izaugsmi, kad varam atļauties ieguldīt un kad nevaram. Nav tā, ka "Vecsiljāņos" es, īpašnieks, viens lemju par visu.

"Ar zināšanām, labiem darbiniekiem un vidi varam sasniegt labus saimnieciskās darbības rezultātus.," tā J.Sprukulis.

Pamatnozare "Vecsiljāņos" ir piensaimniecība. Uzskatu, ka Latvijai valstiski šī nozare ir vajadzīga. Ne tikai tāpēc, ka piens ir svarīgs pārtikas produkts, bet piensaimniecība – tā ir nodarbinātība laukos, mazāk auglīgu zemju efektīva apsaimniekošana. 

"Vecsiljāņi" ir pierādījums, ka, nodarbojoties ar piena lopkopību barības vielu pilnas aprites saimniekošanas modelī, var sasniegt efektīvus kvantitatīvos un kvalitatīvos rezultātus. 

Naudas ieņēmumi ir 5700 eiro/ha, 900 eiro/ha ir nomaksātie nodokļi valsts budžetā. Nereti dzirdami pārmetumi par lielajām saimniecībām. Pēc "Vecsiljāņu" saimniekošanas modeļa – viens darbinieks jeb lauku iedzīvotājs apsaimnieko 24 ha lauksaimniecības zemes un 5 ha meža. Jebkurai lietai, ko dari, ir jāvērtē efektivitāte. Tātad, ko šajā vietā vislabāk var darīt. Uzreiz aiz mūsu lauku robežas sākas Vidzemes augstiene, kur faktiski nav iespējama intensīva lauksaimniecība. Var ganīt aitas, liellopus un citus dzīvniekus. "Vecsiljāņu" zemes ir daudzmaz līdzenas. 

Reklāma
Reklāma

Aizvadītajos gados pašu spēkiem laukus apvienojām un daudzviet nolīdzinājām. Šeit, Bebru pagastā, ir vieta, kur intensīvi varam nodarboties ar piena lopkopību. Ar zināšanām, labiem darbiniekiem un vidi varam sasniegt labus saimnieciskās darbības rezultātus.

Mēs paši audzējam savam ganāmpulkam visu nepieciešamo lopbarību, tostarp zālājus, kukurūzu un graudus. Augsekai dažkārt vajag citas kultūras, tāpēc šajā sezonā 55 ha platībā aug ziemas rapši. Lopbarību sev ražojam iespējami daudz, pērkam vien minerālpiedevas un proteīna piedevas. Šogad plānots intensīvāk piestrādāt pie zālāja sastāva un tā kopšanas, lai savu ganāmpulku iespējami labāk nodrošinātu ar proteīnu un lai šis komponents būtu jāpērk iespējami mazāk.

Patlaban saimniecībā ražotā piena pašizmaksa ir 37 centi/kg. 2021. gada beigās bija 28 centi/kg. Kopš šā gada 1. janvāra darbiniekiem cēlām arī algas, to darām ik gadu. Ir jādomā par cilvēkiem, kuri strādā. Redzam, kas valstī notika saistībā ar karu un visām spekulācijām. Kāda ir inflācija! Kā cilvēks tādas inflācijas apstākļos var saglabāt agrāko dzīves līmeni?

Kopš 1. aprīļa piena iepirkuma cena ir 34 centi. Esam un būsim LPKS "Piena loģistika" biedri, jo kooperatīvu kustībai ir jāattīstās. Piena ražotāji dažkārt atrodas nožēlojamā stāvoklī pret pārstrādes uzņēmumiem. Kad tiem vajag pienu, tad par to pārmaksā; kad nevajag, tad kooperatīviem pirmajiem nosaka viszemāko cenu. Ir skaidrs, ka Latvijas piensaimniekiem ir jāiet kopā, jāveido vēl lielāks kooperatīvs. Iespējams, kooperatīvi ir jāapvieno. Mēs "Piena loģistikā" šādu izvēli vērtējam, tostarp iespēju darboties kopā ar "E-Piim". Abi kooperatīvi dara līdzīgas lietas. Apvienojot tos, varētu uzlabot loģistiku un iegūt lielāku piena daudzumu. Piena pārvadājumi veido lielu izdevumu īpatsvaru piena tālākā pārdošanā.

Kas rosināja sākt piena pārstrādi?

Patlaban ir jau trešā piena krīze, ko piedzīvojam. Katru piena litru pārdodam ar trīs centu zaudējumiem. "Ievas siera" ražošanu sākām pirmajā krīzē, 2008. gadā, paši pievienojām pienam vērtību. Arī bija kaut kāds risinājums, un paldies tai krīzei! Visās krīzēs notiek izmaiņas, un novēroju – uz labo pusi.

"Ievas siera" ražotnē.

Vismaz divus mēnešus gatavinātais "Ievas siers" ir Latvijas iekšējā tirgus produkts. Esam daudz braukuši uz tirdziņiem, dažādiem pasākumiem un to prezentējuši, devuši degustēt, lai cilvēki saprot produkta vērtību. Ir prieks, ka Latvijas pircējs "Ievas sieru" novērtē. Esam ar savu sieru piedalījušies izstādēs Vācijā. Saņēmām atzinīgu vērtējumu – jā, produkts ir labs, bet kāpēc lai vācieši pirktu sieru ar Latvijas karodziņu, ja ir Vācijā ražots siers? Vācijas pircējs ir patriotiskāks. 

Tas pats ir Igaunijā. Veiksmīgāk mums sokas Lietuvā, kur sūtījām mazas eksporta partijas. Lietuvieši mūs, braļukas, vienmēr ir atbalstījuši. "Ievas siers" ir piegādāts Krievijas veikaliem Amerikā. Mums ir dabīgs produkts, bez E vielām. Transportēšanas procesā diemžēl radās pelējums, un sadarbība neturpinājās. Lai eksports uz tālākām valstīm būtu veiksmīgs, jāpievieno konservanti, bet tas neatbilst mūsu ražošanas principiem.

Reklāma
Reklāma
"Ievas siers" produkcija.

Nu jau sešus mēnešus darbojas interneta veikals, "Ievas sieru" var pasūtīt visās pasaules valstīs. Saņemam pasūtījumus no daudzām vietām Anglijā un Īrijā – visticamāk, pateicoties mūsu stendiem lidostas tax free veikalos. Tajos ir labs apgrozījums. Mūsu veikaliņos Rīgas centrāltirgū un pie "Liepkalnu" ceptuves ir pilns mūsu produkcijas sortiments, un tie darbojas veiksmīgi.

Ieva Slaviete, "Vecsiljāņu" siera ražotnes vadītāja.

Ganāmpulku lielāko vidējo izslaukumu sarakstā "Vecsiljāņi" pērn bija ceturtajā desmitā.

Desmit govju ganāmpulks un 1100 slaucamo govju ganāmpulks – tās nav salīdzināmas lietas. Protams, ražīgāko ganāmpulku izslaukuma rādītāji ir interesanti, es tos vērtēju, salīdzinu ganāmpulkus ar vairāk nekā 500 un 700 slaucamajām govīm. 

Vesela ganāmpulka un augsta izslaukuma iegūšanai pamats tiek likts rūpīgā teliņu audzēšanā. Teļkope Iveta Vilmane par teliņiem rūpējas kopš 2006. gada.

Prieks, ka ar savu komandu esam topa augšgalā. Kopā ar mūsu kaimiņiem, saimniecību "Pilslejas", lielāko izslaukumu topā esam vislielākās saimniecības – pateicoties komunikācijai, labām kaimiņattiecībām, speciālistiem, kas savstarpēji komunicē. Ja mēs visi savu vidi sakārtojam, cenšamies maksimāli attīstīt, tad arī valsts attīstīsies. Ja kāds pa vidu kaut ko zog, vēlas šķērdēt, es šeit domāju par ceļiem, tad arī valsts esam tāda, kāda esam. Nedomājam par savu patēriņu un savu produktu pirkšanu, un – re, te mēs esam! 

Igauņi mūsu pienu pirktu vien tad, ja to ieliktu savās tere vai alma pakās un vestu pārdošanai uz Latviju. Tomēr Latvijas piena pārdošanai Igaunijas lielveikalu plauktos viņi nepiekrīt. Mums būtu daudz vairāk jāpievēršas savas valsts produktu popularizēšanai un savu uzņēmēju atbalstīšanai.

Pēc divu mēnešu vecuma sasniegšanas teliņi sāk dzīvot brīvā dabā ārpus novietnes izveidotos lielākos aplokos un lielākās mājiņās.

Vai noslēgto ražošanas ciklu saimniecībā veidojāt apzināti, un vai izmantojāt ES fondu piedāvātās atbalsta iespējas?

"Vecsiljāņu" izaugsme notika kontekstā gan ar valsts atbalsta programmām, gan arī ar šā atbalsta mērķiem valstī. Šādu mērķu izvirzīšanu nozares vadītājiem Zemkopības ministrijā vajadzētu saprast un turēties pie ilgtermiņa plāna. Pēdējos četrus gadus lauksaimniecības izaugsme diemžēl bija pamatīgi stagnējoša. Bija laiks, kad ZM ar valsts atbalsta instrumentiem skaidri norādīja, ka lopkopējiem, kam ir liels lopu skaits, jābūvē biogāzes stacijas un ar valsts atbalsta instrumentu OIK iepirks elektrību. Pēc kārtējām vēlēšanām ministrijas uzstādījumi radikāli mainās, un cieš no tā tikai uzņēmēji. Daudz laika un enerģijas bija nepieciešams, lai Ekonomikas ministrijā skaidrotu situāciju par biogāzes ražošanu no kūtsmēsliem. Mēs bijām saimniecība, kam OIK bija paredzēts, ražojām un arī patlaban ražojam biogāzi no kūtsmēsliem un nedaudz no siera sūkalām.

Turpināšu par politiku. Politiskā partija ieliek ministru, viņš risina jautājumus, tomēr vienlaikus vairāk domājot par nākamajām vēlēšanām. Lai vēlētāji par viņu vēlētu, brīžiem nedomā par ražošanu, tāpēc dažkārt sastopamies ar absurdām situācijām. Es, tiekoties ar ierēdņiem, redzēju, ka viņi no biogāzes temata neko nesaprot, man bija jāskaidro ABC. 

Mums, ražotājiem, visu laiku ir jādomā par lobēšanu – lai ievirzītu pareizajās sliedēs par nozares vadītāju ielikto cilvēku. Ne jau, lai nolobētu muļķības, bet lai vadītājs prātīgi pieņemtu lēmumus, nesagraujot ražošanu.

Pirms vairākiem gadiem bija jāiesaistās šajā darbā, lai saimniecība nebankrotētu kāda ierēdņu lēmuma dēļ. Tolaik bija risks saistībā ar OIK un BVKB pārbaudēm. Atbrauc uz saimniecību un pasaka, ka biogāzes ražotne ir jāslēdz, jo neatbilst kādam MK noteikumu pantam, kuru redakcijās jau sapinušies paši likuma veidotāji. Un ir jāpierāda, ka neesi ēzelis. Pa to laiku jau esi bankrotējis. 

Reklāma
Reklāma

Mēs divatā ar Mārtiņu Vaļko, SIA "Pampāļi" saimnieku, darbam ar Ekonomikas ministrijas ierēdņiem tērējām tik daudz laika un enerģijas! Tikai, lai pastāstītu, kas īstenībā notiek un kā vajadzētu būt. Tikai ar lielu skandālu varējām noturēt savu pozīciju. Bija vajadzīga plašsaziņas līdzekļu un sabiedrisko attiecību ekspertu palīdzība, kas zināja, kurā brīdī piespiest pogas, īstajā brīdī dot pareizo informāciju, lai lielākās valsts ražojošās lopkopības saimniecības pasargātu no iznīcības. 

Ačgārna nekompetentu ierēdņu lēmuma dēļ zudībā varēja aiziet viss mūža ieguldījums, toskait mūsu priekšteču ieguldītais darbs. Jo likumi bija uzrakstīti tā, ka ierēdņiem ir nesamērīgas pilnvaras. Viņi lemj, un ražotājam 30 dienu laikā ir jāatmaksā miljoni eiro agrāk veikto ieguldījumu. Ja nevar to izdarīt, bankrots uz vietas. Absurds. Mūsu biogāzes ražotnē ir ieguldīti 4 miljoni eiro. Bankas maksājumi bija lieli un agresīvi. Mums krīzes situācijā, paldies Dievam, bija vēl tirdzniecības kompānija – 1999. gadā izveidotā SIA "Pakavs", kas mūs atbalstīja. Ja nebūtu otra uzņēmuma, kāds varētu ierosināt maksātnespēju, un būtu bankrots. Arī investīciju laikā, kad būvējām fermu un biogāzes ražotni, kā galvotājs bija otra mūsu kompānija. Šķiet, tolaik aizņēmos 10 miljonu eiro lielu aizdevumu. Latvijā biogāzes ražotņu īpašnieki un līdzīpašnieki galvenokārt ir investori, tostarp citvalstu, jo savulaik vietējie saimnieki nevarēja nodrošināt aizdevuma ķīlu. Mēs to izdarījām, tāpēc arī "Vecsiljāņi" pieder mūsu ģimenei.

Kādu vietu saimniecības ekonomikā biogāzes ražotne ieņem patlaban?

Savulaik biogāzes ražotnes jauda bija 1 MW, patlaban ar atkritumiem – 600–700 kW. Tā ir elektroenerģijas ražošanas jauda. Plus vēl gandrīz tikpat liela ir siltuma jauda. Kad ražosim biometānu, būs aptuveni 1,5 MW.

Ik dienas 150 tonnu kūtsmēslu, tie ir divi dzelzceļa vagoni, nonāk biogāzes ražotnē digestāta, elektroenerģijas un siltuma ražošanai.

Mums aizvien mazāk ir jāpērk minerālmēsli, jo laukus mēslojam, uzlabojam augsnes bilanci. Varam nodarboties ar augkopību, tomēr nevarēsim sasniegt vislabākos rezultātus nozarē. Galvenais iemesls – nedzīvojam uz veiksmīgākā cilmieža. Mūsu lauksaimniecības zemes nav velēnu karbonātu augsnes kā Dobeles vai Jelgavas novadā, kur graudkopībai ir vispiemērotākais reģions. Pēc padomjlaika LIZ baļļu vērtējuma mūspusē ir 35 balles. Zemgalē ir 70 balles. Pēc šā rādītāja var salīdzināt ar graudaugu ražību tonnās no ha.

Patlaban "Vecsiljāņos" vidējā graudaugu ražība ir 5–6 t/ha, savukārt Zemgalē ar tās zemes resursu vajadzētu sasniegt 8 t/ha. Tas arī ir iemesls, kāpēc darbojamies ar piena lopkopību, ko iesāka mans sievastēvs Jānis Midegs. "Vecsiljāņiem" ir labi speciālisti. Īpaši vēlos izcelt no pirmās dienas strādājošos darbiniekus – saimniecības piena nozares vadītāju Ivetu Kroiču, teļu kopēju Ivetu Vilmani, lopkopi Aivaru Straumi, kā arī citus darbiniekus, kuri saimniecībā strādā jau vairāk nekā desmit gadu.

Arī siera ražotni mēs nevarētu darbināt, ja nebūtu biogāzes ražotnes. Būtu jāuzstāda jaudīgas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas.

Nākotnes ieceres ir saistītas ar ES uzstādīto Zaļo kursu. Proti, nākamajā gadā biogāzi attīrīt līdz dabas gāzes kvalitātei, ražot biometānu, ievadīt to "Connexus" tīklā un pārdot pircējam, kas piedāvā vislabāko cenu. Patlaban esam pircēja meklējumos. Vērtējam viņus un kopā ar kaimiņu SIA "ZS Pilslejas" meklējam biometāna ražošanai vajadzīgās iekārtas. Biogāzes attīrīšanas projektu īstenosim kopā ar SIA "ZS Pilslejas". Šāds modelis darbosies efektīvāk.

Otra komponente, par ko mēs saņemtu maksu, ir zaļais sertifikāts. Katram megavatam ir tirgus cena un vēl zaļais sertifikāts. Kompānijas, kas citās ES dalībvalstīs piesārņo dabu, vēlas pirkt šo sertifikātu, lai kompensētu savu dabai nodarīto kaitējumu, radīto piesārņojumu. Tās vēlas pirkt gāzi kopā ar zaļo sertifikātu, jo tādas saimniecības kā mūsējā, kas par 100% pārstrādā atkritumus, ražo gāzi ar mīnusa emisiju zīmi. 

Reklāma
Reklāma

Šobrīd viss ir diezgan jauns un nezināms, tomēr citās valstīs tādas lietas jau notiek. Patlaban mums ir piedāvājumi no Vācijas, Nīderlandes un Zviedrijas līdz 2030. gadam fiksēt biometāna cenas. Mēs tur saredzam biznesa iespēju.

Ražojot biometānu, nevarēsim vairs ražot elektroenerģiju pašpatēriņam. Šāgada aprīlī pabeidzām iepirkuma konkursu saules paneļu parka uzstādīšanai, kas ražos saimniecībai vajadzīgo elektroenerģiju. Ņemsim būvatļauju un būvēsim. Pēc pāris mēnešiem parks būs izveidots. Iepirkuma konkursa uzvarētājs ir Kokneses uzņēmums SIA "Hanza elektro". Ir prieks par šo uzņēmumu, viņiem arī sadarbība ar mums ir izdevīga salīdzinoši nelielā attāluma līdz saimniecībai dēļ. 

Mēs labprāt saimniecības modernizācijas darbos redzam un arī turpmāk vēlamies redzēt vietējos uzņēmējus. 

Tas ir loģiski, jo vietējam uzņēmējam gan darbaspēka, gan arī transporta izmaksas ir mazākas. Un viņam ir arī vietējā pieredze. Vietējā naudas aprite, lokālais atbalsts ir ļoti svarīgs.

Latvijā nereti nesaprot, ka iepirkumos ir jāatbalsta Latvijas uzņēmējs. Mana sajūta, vērtējot piena produktu tirgu, ir, ka mūsu partneri Igaunija un Lietuva savu tirgu māk aizsargāt, viņi prasmīgi veicina vietējo produktu pārdošanu savā valstī, kamēr Latvijas veikalos aizvien ir nopērkami gan Igaunijas, gan Lietuvas piena produkti. Latvijas piena pārstrādes nozares produktu ir salīdzinoši maz. Cits jautājums, ka vietējie piena pārstrādes uzņēmumi ir diezgan neefektīvi.

Zemkopības ministrs Didzis Šmits, lai nākotnē izvairītos no strauja piena iepirkuma cenas krituma, piedāvājis mainīt līdzšinējo kārtību, aicinot slēgt ar piena pircējiem ilgtermiņa līgumus. Kā vērtējat viņa piedāvājumu?

Šmita kungu pazīstu kopš agrākiem laikiem, kad viņš darbojās zivsaimniecībā. Mēs bijām nesen izveidojuši "Ievas sieru", kad notika ar viņa iesaisti rīkotā akcija "Nepērc svešu!". Man ir radies iespaids, ka viņš darbojas progresīvi, lauku saimnieku interesēs. Patlaban viņš ir ministrs, var lemt par piena ražošanas jautājumiem. Es ceru uz viņu. Ceru, ka viņš nebūs politiķis, kurš rūpēsies vien par savu ievēlēšanu nākamajās parlamenta vēlēšanās.

Iecere veidot ilgtermiņa līgumus un 2 miljonu eiro pārdale ciltsdarbam piena lopkopībā līdz šim ir bijušas vien runas. Vajadzīgi arī darbi. Ceru, tie būs. Mums "Vecsiljāņos" bija ļoti labs aizvadītais gads, bija ļoti labs peļņas rādītājs. Diemžēl negaidīti augstās piena iepirkuma cenas, visticamāk, bija Eiropas un pasaules tirgotāju spekulācija. Viņi kā instrumentu izmantoja karu, šķita, ka visi būs badā, gribēja pārdot piena industriālos produktus par astronomiskām cenām. Diemžēl tas nenotika. Līdzīga cenas krituma tendence bija arī visiem citiem resursiem. 

Reklāma
Reklāma

Protams, pasaulē ir piena produktu pārprodukcija, un ir tikai loģiski, ka cenas kāpumam seko kritums. Tā notiek visās ražošanas nozarēs. Mēs neskrējām uz Rīgu pirmajā dienā pēc cenas krituma, nedāvinājām pienu un neteicām, ka mums ir krīze. Mēs saprotam, ka sabiedrībai nav visu laiku jāatbalsta kāda ražošanas nozare. Tas nav loģiski, un Šmits to ļoti labi saprot. Es viņam piekrītu. Tomēr vissvarīgāk, lai pārējās lauksaimniecības nozares un arī Zemkopības ministrijas vadība saprot, ka Latvijā piena ražošana kā nozare ir nepieciešama un jārod ilgtermiņa risinājumi tās attīstībai. Ja ilgtermiņā būs jādarbojas ar zaudējumiem, tad valstij ir jādomā, kā rīkoties. Runa jau nav tikai par pienu kā produktu. Tā ir visa vide, piensaimniecībā nodarbinātie. 

Mēs darbojamies uz 1500 ha zemes, ko intensīvi integrējam, apsaimniekojam, "Vecsiljāņos" ir 60 darbinieku. Jāvērtē kontekstā nodokļu lietas un nodarbinātība, ko šī nozare dod, un uz vienu ha radītā pievienotā vērtība vai arī viena nodarbinātā radītā pievienotā vērtība. Iespējams, atbalsts nav jāmeklē Latvijas budžetā. Pēc klimata peripetijām Eiropas dienvidos vīnogulāju un olīvkoku saimnieki atbalstu saņem no ES drošības fonda. Ja Baltijas valstīs ilgstoši būs šāda piena krīze, tad lauksaimniecības komisāram no Polijas vajadzētu saprast Latvijas un Lietuvas zemkopības ministru centienus saņemt finansējumu. Nedrīkstam pieļaut, ka nozare bankrotē kaut kādu politisku lēmumu vai neizdarību dēļ. 

Protams, arī piensaimniekiem ir atbildīgi jārēķina un jādomā, kā viņi darbojas savā biznesā. Piena pašizmaksa nedrīkst būt 45 centi. Nelolosim cerības, neviens ilgā termiņā nepiemaksās par 45 centiem. To saimniekiem vajadzētu saprast. Piena pircēji nav labdarības organizācijas, kas bez pārtraukuma uztrauksies, ka pienu nesaražos, tāpēc ir jāpiemaksā.

Igaunijā, Latvijā un Lietuvā ir Eiropā viszemākā piena pašizmaksa. Mēs esam visefektīvākie ražotāji, to rāda statistikas rādītāji. Būtu tikai loģiski, ka Latvija ir vieta, kur pirks pienu.

Iespējams, Latvijā vajadzīga kooperatīvu apvienošanās, jaunu cilvēku piesaiste nozarei. Efektīvu piena pārstrādi var veidot līdzīgi, kā to izdarīja "E-Piim" – ar nopietna investora piesaisti. 

Laiks rādīs. Ticu, ka mums izdosies. Mēs savulaik bijām kooperatīva "Trikāta KS" biedri. Ar salīdzinoši mazām investīcijām izveidojām modernu piena pārstrādes uzņēmumu. Iespējams, zemniekiem tolaik nepietika naudas, turklāt uzņēmuma darbības sākums sakrita ar Krievijas sankcijām. Mums tolaik neizturēja naudas plūsma, nepietika apgrozāmo līdzekļu, sākās Krievijas sankcijas, vajadzēja produktiem meklēt jaunus tirgus, tāpēc neveiksme notika. Taču bija uzdrīkstēšanās kaut ko darīt. Mēs paši kooperatīvā savulaik teicām "nē" pārstrādei, nevaram vairs tādas kļūdas darīt. Visticamāk, Latvijas piena pārstrādes nozarei ir jāmainās, neefektīvie uzņēmumi izies no tirgus, un radīsies jauna iespēja.

Cik lielu īpatsvaru saimniecības naudas ienākumos veido subsīdijas? Cik daudz esat atkarīgi no tiešmaksājumu atbalsta?

Pērn "Vecsiljāņos" naudas apgrozījums bija aptuveni astoņi miljoni eiro un peļņa gandrīz trīs miljoni eiro. Tiešmaksājumi sastāda 5% no ieņēmumiem.Visticamāk, šogad apgrozījums būs aptuveni seši miljoni eiro. Pieļauju, ka, pieskaitot subsīdiju maksājumus, peļņas nebūs vai arī tā nepārsniegs 100–200 tūkstošus eiro. Tādējādi, vidēji un ilgtermiņā ņemot, mūsu saimniecība varētu izdzīvot bez subsīdijām, bet mēs to nevaram paredzēt, jo lauksaimniecisko ražošanu bieži un sevišķi šobrīd ietekmē politiskie izaicinājumi – ES uzsāktais Zaļais kurss un nacionālie politiskie lēmumi. 

Esmu bieži par šo tēmu domājis. "Vecsiljāņos" neviena investīcija nav notikusi bez ES un valsts līdzfinansējuma, tāpēc tās ir jāiekļauj saņemtajā atbalstā. Bez ES investīciju atbalsta, bez piensaimniecībā īstenotās politikas mēs nekādā ziņā nebūtu paveikuši un sasnieguši šābrīža rezultātus. Visus modernizācijas projektus aizvien esam apguvuši līdz pēdējam centam. Tas jau ir tikai prātīgi. Ja kāds var būvēt par saviem līdzekļiem, tas ir tikai apsveicami. Konkurētspēja līdz ar to zūd.

Minerālmēsli pie liellopu novietnes. Prasmīga saimniekošana ļauj attīstīt graudkopību kā otru ienesīgu biznesu.

Tautsaimniecībā, tostarp arī lauksaimniecībā, nepietiek darbinieku. Kā risināt šo izaicinājumu?

"Vecsiljāņos" ļoti neizjūtam šo problēmu, mums ir maza darbinieku mainība. Atalgojums nav vissvarīgākais, tomēr ir viens no nosacījumiem, kāpēc darbinieki izvēlas "Vecsiljāņus". Vienmēr kontekstā ar saimniecības izaugsmi domājam arī par darbinieku komfortu. Patlaban saimniecībā visiem darbiniekiem ir dušas, ēdamtelpas, personiskie skapīši utt. Turklāt nu jau vismaz desmit gadus darbiniekiem nodrošinām veselības apdrošināšanu. Tas nav mazsvarīgi. Jaunajā pēc Somijas arhitektu projekta būvējamajā teļu fermā būs īpaši padomāts, lai darbinieki ērti un efektīvi veiktu darba uzdevumus. Šajā gadā ieviesām jaunumu – bonusu kartes. Tā ir papildu opcija, var konkrētu naudas summu izmantot ēdināšanai vai veselības aprūpei. 

Viss nosauktais kopumā veido attieksmi pret darba devēju un uzņēmumu, kurā tu strādā. Nozaru vadītāji, siera ceha darbinieces saimniecībā darbojas kopš pirmās dienas. Augkopībā puiši darbojas vairāk nekā desmit gadu. Viņi šeit atnāca jauni, apguva prasmes un patlaban ir labi profesionāļi. Mēs iespējami daudz runājam par savu darbinieku darba uzdevumiem. Viņiem ir svarīgi darbu paveikt iespējami labi. Maksimālu darba efektivitāti var iegūt no daudziem kopā ņemtiem nosacījumiem.

Mums ir gandarījums par līdzšinējo veikumu. Un arī par to, ka sāktajam darbam būs turpinājums.

Uzziņa

Bebru pagasta SIA "Vecsiljāņi":

  • dibināšanas gads – 1991.; J. Sprukulis ar savu komandu saimniecību vada kopš 2006. g.;
  • specializācija – piena lopkopība, augkopība, siera ražošana, kā arī ražo elektroenerģiju, siltumu un digestātu biogāzes ražotnē;
  • zeme – 1464 ha LIZ, tostarp 150 ha tiek nomāti, 300 ha platībā mežs;
  • darbinieki – 60;
  • naudas apgrozījums – 8,13 milj. eiro, peļņa – 2,97 milj. eiro (2022. g.);
  • dalība NVO – Zemnieku saeima, Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija, Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija, Latvijas biogāzes asociācija;
  • tehnikas parks – augsnes apstrādes un lopbarības gatavošanas tehnika.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma