Komandas spēle, disciplīna, pašatdeve un laba savu iespēju realizācija bija galvenie iemesli, kāpēc Latvijas izlase sesto reizi kopš neatkarības iegūšanas piedalīsies 2026. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Milānā un Kortīnā.

Rīgā notikušajā kvalifikācijas turnīrā Harija Vītoliņa trenētā komanda izcīnīja trīs uzvaras trīs mačos, izšķirošajā cīņā ar 5:2 pārspējot Francijas valstsvienību, kas pirms tam bija tikusi pie diviem panākumiem.

Negaidīti pārliecinoši

Dienu pirms izšķirošās spēles Latvijai nācās veikt neparedzētas izmaiņas sastāvā – traumas dēļ pret Franciju nevarēja spēlēt Zemgus Girgensons, kurš tāpat kā aizsargs Kristiāns Rubīns izlaida arī spēli pret Ukrainu. Lai gan sākumā tika ziņots par mikrotraumu, Girgensonam tā izrādījās nopietnāka, un viņa vietā uz Rīgu no Šveices tika izsaukts Deniss Smirnovs, kurš izšķirošajai spēlei tika pieteikts kā 13. uzbrucējs. Atmosfēra pirms spēles "Arēnā Rīga" elektrizēta, bet pats mača sākums mūsējiem kā auksta duša – Rubīns meta ripu uz priekšu, tā trāpīja pa pretinieka kāju un pretuzbrukums uz Gudļevska vārtiem beidzās ar Šarla Betrāna gūtiem vārtiem – 21. sekundē 0:1! Par laimi, mūsējie nepaspēja nobīties un jau astotajā minūtē bija vadībā ar 2:1. Vispirms Eduards Tralmaks iznira aiz pretinieka aizsargu mugurām un izgājienā panāca izlīdzinājumu, bet Roberts Bukarts, ja viņam vairākumā ļauj notēmēt, garām met reti.

Latvijai bija pārsvars ne tikai uz rezultāta tablo, bet arī metienos (12:5).

Lūzuma brīdis spēlē bija pusotra minūte otrās trešdaļas sākumā, kad Rodrigo Ābols skaistā izgājienā un Mārtiņš Dzierkals ar meistarīgu pauzi panāca jau 4:1. Pretinieki uzreiz paņēma 30 sekunžu pārtraukumu, taču Latvija turpināja dominēt. Punktu otrajam periodam, izlaužoties līdz pretinieku vārtiem, pielika lielisku maču aizvadījušais Rubīns, panākot jau četru vārtu pārsvaru. Savukārt noslēdzošajā trešdaļā Latvija pārliecinoši kontrolēja notikumus laukumā, nedodot frančiem ne mazāko cerību izglābties.

Vairākuma trumpis

Vēl pirms turnīra gaismā nāca nepatīkamas ziņas, jo ceļgala saites iekaisuma dēļ Latvijas izlasei šajā turnīrā bija jāiztiek bez vārtsarga Artūra Šilova (hokeja kaktos gan baumoja, ka viņam zaļo gaismu nav iedevusi NHL kluba Vankūveras "Canucks" vadība, jo sezonas sākumā Artūrs viņiem vajadzīgs vesels). Lai kā tur būtu, Šilova vietā no Somijas steidzamā kārtā tika izsaukts Ēriks Vītols, taču bija skaidrs, ka pirmā vārtsarga loma būs Kristeram Gudļevskim.

Pirmajos divos mačos mājiniekiem divas gana drošas, taču nebūt ne vieglas uzvaras – 4:2 pret Slovēniju un 5:1 pret Ukrainu.

Piecas no deviņām ripām iemestas skaitliskajā vairākumā, trīs no tām slovēņu vārtos, kuri, šķiet, bija tā sadomājušies, ka nu tik būs, ka piecas reizes (!) pārkāpa noteikumus uzbrukuma zonā. Vairākumā pie jau savulaik iespēlētā Balcera – Ābola – Daugaviņa – Balinska kvarteta lieliski iederējās Haralds Egle, kuram šajā kompānijā liels pluss ir labais nūjas satvēriens. Pēc spēles ar Slovēniju Harijs Vītoliņš izcēla, ka tā bijusi darba uzvara, jo slovēņi nebaidījušies spēlēt, savukārt mačs pret ukraiņiem viņam tik labi nav paticis, jo pretinieki bijuši pasīvi un lai viņus apspēlētu, nācies tērēt daudz spēka. Pirmajā spēlē par labāko mājinieku rindās atzina kapteini Kasparu Daugaviņu, pret ukraiņiem aizsargu Uvi Balinski, kuri abi nopelnīja pa trim rezultatīvām piespēlēm.

Traģēdija Ņūdžersijā

Piektdienas rīts nesa ļoti skumjas ziņas visai hokeja sabiedrībai, jo ASV dzīvību zaudēja NHL zvaigzne Džonijs Gudro un viņa brālis Metjū.

Kolumbusas "Blue Jackets" zvaigzne ar brāli vakarā bija devušies izbraucienā ar riteņiem un abus notrieca dzērājšoferis, kurš pa labo malu centās apdzīt citu mašīnu un nepamanīja, ka priekšā ir cilvēki.

Abiem brāļiem nākamajā dienā vajadzēja piedalīties māsas kāzās... Divu bērnu tēvam Džonijam Gudro bija 31 gads. Viņš bija labs draugs mūsu Zemgum Girgensonam, jo abi savulaik spēlēja vienā junioru komandā Dabjūkā, vēlāk abiem kļūstot arī par šīs komandas līdzīpašniekiem. NHL zvaigznes statusu Gudro ieguva, spēlējot Kalgari "Flames", bet pēdējos divus gadus viņš bija Elvja Merzļikina komandas biedrs.

Rezultāti. Hokejs

OS Kvalifikācijas turnīrs

• Latvija – Slovēnija 4:2 (2:1, 2:1, 0:0). Vārti: 1:21 Balinskis (Daugaviņš, Ābols, vair.) 1:0, 2:07 Tičars 1:1, 18:55 Balcers (Ābols, Daugaviņš, vair.) 2:1, 25:11 Ro. Bukarts (Dzierkals, Batņa) 3:1, 34:42 Mavers (Tomazevičs) 3:2, 38:33 Ābols (Daugaviņš, Egle, vair.) 4:2. Metieni: 54:22.
  • Latvija – Ukraina 5:1 (2:0, 3:0, 0:1). Vārti: 15:03 Ločmelis (Indrašis, Freibergs) 1:0, 16:10 Ro. Bukarts (Dzierkals, Balinskis) 2:0, 29:22 Egle (Daugaviņš, Balinskis, vair.) 3:0, 32:50 Ri. Bukarts (Balinskis, vair.) 4:0, 34:28 Indrašis (Ri. Bukarts, Jaks) 5:0, 48:27 Trahts (Zaharovs) 5:1. Metieni: 38:17.
  • Latvija – Francija 5:2 (2:1, 3:0, 0:1). Vārti: 0:21 Bertrāns (Teksjē) 0:1, 5:08 Tralmaks (Rubīns) 1:1, 7:52 Ro. Bukarts (Jaks, Ločmelis, vair.) 2:1, 23:48 Ābols (Rubīns) 3:1, 25:18 Dzierkals (Jaks) 4:1, 39:32 Rubīns (Mamčics, Batņa) 5:1, 56:53 da Kosta 5:2. Metieni: 36:19.
  • Francija – Ukraina 7:2, Francija – Slovēnija 5:1, Slovēnija – Ukraina 6:2.

Latvija 9 punkti, Francija 6, Slovēnija 3, Ukraina 0.