Smiltenes un Valkas novadā lauku iedzīvotāji piedzīvo kārtējos izaicinājumus – autobusu reisu slēgšanu, vairākos avīzes numuros pēc kārtas trauksmi ceļ laikraksts "Ziemeļlatvija".

Reklāma

No 1. jūlija SIA "VTU Valmiera" sākusi pildīt līgumsaistības ar Valsts SIA "Autotransporta direkcija" (ATD) par sabiedriskā transporta pakalpojuma nodrošināšanu desmit gadu periodā. Saskaņā ar to notikušas izmaiņas autobusu kustību sarakstos, tostarp arī vietējiem iedzīvotājiem vairāku svarīgu maršrutu slēgšana. Iedzīvotāji Valkas un Smiltenes novados tagad esot nesaprašanā, kādēļ paredzētas tik krasas izmaiņas, kas apgrūtina cilvēku nokļūšanu pilsētā, kur viņi strādā, apmeklē medicīnas vai citas nepieciešamās iestādes. Daudzi šo ziņu uztvēruši līdzīgi kā to, ka pagastos slēdz "Latvijas Pasta" nodaļas, skolas un veikalus.

Pārvadātājs skaidrojis, ka sabiedriskā transporta kustību Latvijā plāno ATD, iepirkuma izsludināšanas kārtībā nosakot pakalpojuma sniedzējus. Latvijas reģionālo autobusu maršrutu tīkla daļā "Valmiera, Valka, Smiltene" pasažieru pārvadāšanas līgumtiesības desmit gadu periodā ieguvusi "VTU Valmiera", kam tagad jāveic pasažieru pārvadāšana valsts noteiktajos maršrutos un apmērā.

Lūdzot skaidrot situāciju, "Ziemeļlatvija" sazinājusies ar ATD. Direkcijas pārstāve norādījusi, ka, izsludinot iepirkumus par sabiedriskā transporta nodrošināšanu nākamajiem desmit gadiem, ATD veicot pasažieru plūsmas analīzi par katru reisu visā Latvijas teritorijā, tostarp arī maršrutu tīkla daļā "Valmiera, Valka, Smiltene". Analizējot pasažieru plūsmas datus, nosakot reisu rentabilitāti. Reisi, kuros pasažieru skaits, pēc ATD rīcībā esošajiem datiem, bijis neliels, lemts par reisu slēgšanu vai izpildes dienu samazināšanu, saskaņojot pieņemtos lēmumus ar attiecīgo plānošanas reģionu.

Problēmu situāciju skaidrojot tālāk, "Ziemeļlatvija" uzzinājusi, ka iedzīvotājiem nedraudzīgās izmaiņas pirms to veikšanas ne Smiltenes, ne arī Valkas novadu pašvaldībās neesot diskutētas. Pašvaldības neesot saņēmušas oficiālu informāciju vai piedalījušās jautājuma apspriešanā, kā arī nav akceptējušas ATD ieceres un lēmumus slēgt vairākus svarīgus reisus.

Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe laikrakstu informējusi, ka novada pašvaldība nostādīta fakta priekšā, 25. jūnijā saņemot informāciju par atsevišķu reisu slēgšanu no 1. jūlija. "Sazinoties ar Vidzemes plānošanas reģionu, kas ir koordinējošā institūcija sabiedriskā transporta jautājumos sadarbībai starp pašvaldībām un ATD, pašvaldība pārliecinājās, ka šāda reisa slēgšana iepriekš nav skaņota, tomēr jau sākotnēji izņemta no saraksta," skaidrojusi E. Zurģe. Tagad pašvaldība sadarbībā ar Vidzemes plānošanas reģionu komunicējot ar ATD, lai uzlabotu informācijas apriti un aizstāvētu pēc iespējas optimālu sabiedriskā transporta maršrutu tīkla esamību.

Tikmēr novadu iedzīvotāji turpina paust savu sašutumu. "Viss veidots tā, lai vairums neizmantotu sabiedrisko transportu un katram būtu savs auto, un pārvietotos tikai ar to"; "ATD – brīvdienās pat ir noņemts maršruts Smiltene–Rīga. Pēdējo reizi šai maršrutā braucu svētdien, 30. jūnijā – cilvēki stāvēja kājās, jo bija pilns autobuss! Kā jūs skaitāt pasažierus – kad krīt ārā un durvis nevar aizvērt, tie tad ir tie saglabājamie maršruti?"; "Jāiztīra cilvēki no laukiem… Vēja parkiem un saules paneļiem nevajadzēs ne autobusu, ne skolu. Diemžēl darītāji jau ir mūsu līdzcilvēki, kas akli pakļaujas pavēlēm" – šādus un līdzīgus vērtējumus saņēmusi "Ziemeļlatvija".

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?
MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".