Floridas gubernators Rons Desantiss svētdien izstājās no cīņas par Republikāņu partijas nomināciju novembrī gaidāmajās prezidenta vēlēšanās. Viņš pēc tam aicināja savus atbalstītājus priekšvēlēšanās balsot par bijušo prezidentu Donaldu Trampu.

Aicina atbalstīt Trampu

Lai arī republikāņu priekšvēlēšanās balsu nodošana bija notikusi tikai Aiovas štatā, ar to iznākumu bija pietiekami, lai Desantiss izlemtu izstāties no sacensības vēl pirms šodien Ņūhempšīrā notiekošajām priekšvēlēšanām. Aiovā 15. janvārī Trampu atbalstīja 51% republikāņu, Desantisu – 21%, bet bijušo ASV vēstnieci ANO Nikiju Heiliju – 19%. Uzņēmēju Viveku Ramasvami atbalstīja 8% republikāņu. Ramasvani uzreiz pēc Aiovas priekšvēlēšanām paziņoja, ka izstājas no sacensības, un pauda atbalstu Trampam. Tikmēr Desantisam, kurš uz labu iznākumu tieši Aiovā bija licis lielas cerības, lēmuma pieņemšanai bija vajadzīgs ilgāks laiks. Floridas gubernators lēmumu izstāties pieņēmis pēc apspriešanās ar kampaņas ziedotājiem. Desantisam tad kļuva skaidrs, ka kampaņas turpināšanai vairs nav ne racionāla pamatojuma, ne arī finansējuma, vēsta telekanāls CNN.

Par savu lēmumu četrdesmit piecus gadus vecais politiķis paziņoja videouzrunā vietnē "X" ("Twitter"). "Ja būtu kaut kas, ko es varētu darīt, lai panāktu labvēlīgu iznākumu – papildu kampaņas pieturvietas, vairāk interviju –, es to darītu. 

Bet es nevaru prasīt mūsu atbalstītājiem veltīt savu laiku un ziedot savus resursus, ja mums nav skaidra ceļa uz uzvaru. Tādēļ es šodien apturu kampaņu," 

paziņoja Desantiss. Viņš pēc tam pauda atbalstu Trampam. "Man ir skaidrs, ka vairums republikāņu priekšvēlēšanu vēlētāju grib Donaldam Trampam dot otru iespēju," sacīja gubernators. Lai arī Desantisam esot domstarpības ar Trampu, bijušais republikāņu prezidents tomēr "ir pārāks par pašreizējo prezidentu Džo Baidenu. Tas ir nepārprotami," uzsvēra politiķis. "Es parakstīju solījumu atbalstīt republikāņu nominācijas ieguvēju, un es pildīšu šo solījumu. Es viņu atbalstu, jo mēs nevaram atgriezties pie aizgājušo laiku vecās republikāņu gvardes vai uzsildīta korporatīvisma pārpakotā veidā, ko pārstāv Nikija Heilija," piebilda Desantiss.

Tramps vai Heilija

Desantisu pirms gada daudzi republikāņi uzskatīja par ļoti perspektīvu politiķi, kurš varētu uzveikt Trampu cīņā par partijas nomināciju. Šīs cerības tomēr nepiepildījās. Analītiķu vidū nav vienprātības par Desantisa neveiksmju cēloni. 

Daži par kļūdu sauc gubernatora nevēlēšanos nopietni kritizēt Trampu, tostarp par bijušā prezidenta problēmām ar likumu. 

Citi vērš uzmanību uz Desantisa personību un harismas trūkumu. Vēl citi uzskata, ka Desantisam jebkurā gadījumā nebūtu izdevies pārvilināt Trampa atbalstītājus. Iespējams, Desantiss, kuram atlikuši vēl trīs gadi Floridas gubernatora amatā, jau domā par prezidenta vēlēšanām 2028. gadā. Lai sekmīgu startētu tajās, viņam būs vajadzīga Trampa labvēlība, kas varētu izskaidrot Desantisa lēmumu izteikt atbalstu bijušajam prezidentam, norāda CNN, atsaucoties uz saviem avotiem. Pēc Desantisa izstāšanās Heilija ir palikusi vienīgā alternatīva Trampam republikāņu priekšvēlēšanās. Lai arī ASV bieži tiek runāts par to, ka Trampa pretiniekiem vajadzētu apvienoties ap vienu kandidātu, Desantisa izstāšanās visdrīzāk nāks par labu tieši bijušajam prezidentam. Aptaujas rāda, ka vairums Desantisa atbalstītāju par savu otro izvēli sauc tieši Trampu, nevis Heiliju, atgādina izdevums "Politico". Desantiss savu kampaņu bija balstījis cerībā uz labiem rezultātiem konservatīvi noskaņotajā Aiovas republikāņu elektorātā, bet Heilija panākumus cer gūt tieši Ņūhempšīrā, kur gan aptaujās vadībā ir Tramps.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.