ASV prezidenta Džo Baidena administrācija klimata politikas vārdā ir sākusi izvērtēt jaunu sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) eksporta projektu apstiprināšanu, kas var ne tikai piebremzēt Savienoto Valstu LNG nozares attīstību, bet arī ietekmēt Eiropas enerģijas drošību.
Vides aktīvistu spiediens
ASV Enerģētikas ministrija vērtēs, vai valsts regulatoriem būtu jāņem vērā klimata pārmaiņas, kad tie lemj par jauna LNG eksporta projekta apstiprināšanu, vēsta izdevums "Politico". ASV gāzes eksports pēdējo desmit gadu laikā ir audzis desmit reizes, padarot Savienotās Valstis par pasaulē lielāko dabasgāzes eksportētāju un palīdzot Eiropai lielā mērā aizstāt Krievijas gāzi pēc tās pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Baidens tomēr saskaras ar lielu klimata aktīvistu spiedienu pildīt doto solījumu virzīties prom no fosilā kurināmā izmantošanas. Šādu solījumu Vašingtona deva arī decembrī Dubaijā notikušajā ANO klimata konferencē. Pretējā virzienā tikmēr izskan balsis, kas brīdina, ka jaunu LNG eksporta projektu apsīkšana var negatīvi ietekmēt ASV ģeopolitiskās intereses.
Īpaši liela uzmanība Savienotajās Valstīs tiek pievērsta vērienīgam LNG eksporta projektam Luiziānas štatā ar nosaukumu "CP2", ko klimata aktīvisti nosaukuši par "oglekļa bumbu". Šī projekta kritiķi arī likuši saprast, ka Baidena izredzes tikt pārvēlētam uz otro pilnvaru termiņu prezidenta amatā šā gada novembrī gaidāmajās vēlēšanās ir atkarīgas no zaļās politikas īstenošanas.
"Ja šie politiķi grib tikt ievēlēti vai pārvēlēti gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, viņiem būs jāizdara drosmīgas izvēles,"
paziņoja klimata aktīvistu organizācijas "Vessel Project of Luisiana" dibinātāja Roišeta Ozana. Pie Enerģētikas ministrijas februārī gaidāma vides aktīvistu protesta akcija, vēsta aģentūra "Reuters". Analītiķi vērš uzmanību uz vēlēšanu tuvumu, kas ietekmē Baidena administrācijas politiku. Konsultāciju firma "Rapidan Energy Group" prognozē, ka līdz vēlēšanām jaunas LNG projektu atļaujas administrācija neizsniegs.
Klimats pret nacionālo drošību
Enerģētikas ministrija, kas atbild par jaunu eksporta atļauju izsniegšanu, izvērtēs, vai pareizi tiek ņemtas vērā ne tikai jaunā projekta nacionālās drošības un iekšpolitiskās ekonomiskās sekas, bet arī tā ietekme uz klimata pārmaiņām, atklājušas Savienoto Valstu amatpersonas. Kopš 2012. gada Enerģētikas ministrija ir pasūtījusi trīs pētījumus par gāzes eksporta ietekmi. Tie visi tomēr koncentrējuši uzmanību uz LNG eksporta ekonomisko ietekmi, pavisam maz ievērības veltot klimatam, raksta "Politico". Iespējamā politikas maiņa satraukusi par ASV nacionālo drošību atbildīgās amatpersonas. ASV Valsts departaments ir paudis bažas, ka LNG eksporta ierobežojumi var negatīvi ietekmēt Savienoto Valstu diplomātiju, vēsta "Politico".
Nacionālās drošības eksperti norāda, ka ASV LNG piegādēm bija būtiska loma, lai saglabātu Eiropas vienotību pēc tam, kad kara iespaidā apsīka Krievijas gāzes piegādes Eiropai.
"ASV LNG nozare spēlēja lielu lomu, pēc iebrukuma Ukrainā palīdzot Eiropai virzīties prom no Krievijas gāzes, un tas palīdzēja saglabāt eiropiešu solidaritāti," intervijā izdevumam "Politico" norādīja Vašingtonā bāzētās domnīcas "Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs" Enerģijas drošības un klimata pārmaiņu programmas direktors Džozefs Madžkuts.
Eiropas enerģijas drošība
ASV valdības dati liecina, ka ASV šobrīd darbojas septiņi LNG eksporta projekti, bet vēl pieci ir būvniecības stadijā. ASV pērn kļuva par pasaulē lielāko LNG eksportētāju, vēsta laikraksts "Financial Times". LNG nozares pārstāvji vērš uzmanību uz to, ka jaunu eksporta projektu apstiprināšanas piebremzēšana varētu aizbiedēt iespējamos pircējus. Nozare arī brīdina, ka LNG nāk par labu arī klimatam, jo ļauj aizvietot ogļu izmantošanu enerģijas iegūšanā.
Īpaši lieli jautājumi ir par Eiropas enerģētisko drošību.
Lielā mērā pateicoties LNG piegādēm no Savienotajām Valstīm, ES pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā un tam sekojošā Krievijas gāzes piegāžu apsīkuma spēja stabilizēt strauji uzkāpušās enerģijas cenas. 2021. gadā ES no Krievijas importēja 155 miljardus kubikmetru gāzes, bet šobrīd tā ir mazāk nekā trešā daļa, liecina gāzes kompāniju asociācijas "Eurogas" rīcībā esošā informācija. Eiropai to panākt palīdzēja straujais ASV LNG imports, kas pērn sasniedza 60 miljardus kubikmetru. Šīs piegādes palīdzēja stabilizēt gāzes un elektroenerģijas cenas, norāda "Eurogas". Vēstulē Baidena administrācijai "Eurogas" aicinājusi izvairīties no "nevajadzīgiem ierobežojumiem" attiecībā uz LNG eksportu uz Eiropu. ES amatpersonas tikmēr nav vēlējušās komentēt šo jautājumu, jo Vašingtona lēmumu vēl nemaz nav pieņēmusi, "Politico" pavēstīja kāda bloka amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. ASV kavēšanās ar jaunām atļaujām LNG eksportam varētu palielināt Kataras piegāžu apjomu Eiropā, kas pēdējos gados veikusi lielus ieguldījumus LNG infrastruktūras izbūvēšanā, norāda "Politico".
KONTEKSTS
2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā.