Ja Latvijai neizdosies panākt mangāna rūdas un alumīnija oksīda iekļaušanu Eiropas Savienības (ES) sankciju sarakstā, tad valdība meklēs citus risinājumus, tā otrdien pēc valdības sēdes medijiem pauda Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Politiķe informēja, ka ceturtdien un piektdien notiks Eiropadomes sēde, kurā skatīs sešus septiņus jautājumus, tostarp par militāro finansējumu, Ukrainu un sankcijām. Latvija šajā sēdē nāks ar priekšlikumu 14. sankciju pakotnē iekļaut mangāna rūdu un alumīnija oksīdu. Siliņa sacīja, ka līdz šim ES līderu pirmā reakcija nav bijusi noraidoša, taču priekšā gaidāmas debates.

Taujāta, vai valdība paralēli varētu lemt arī par risinājumiem nacionālā līmenī, Siliņa atbildēja, ka vislabāk būtu, ja Eiropas Komisija un ES varētu ātri pieņemt 14. sankciju pakotni ar vienādiem nosacījumiem visā Eiropā. Vienlaikus, ja neizdosies panākt vienošanos Eiropas līmenī, tad "tiks meklēti citi risinājumi". 

"Mērķis ir nenogādāt Krievijā to komponenti, kas palīdz viņu ekonomikai un militārajai mašinērijai. Mēs esam reaģējuši uzreiz, prasot Eiropas līmeņa lēmumu. (..) Mums nav jāgaida uz gariem diskusiju laikiem. Prasīsim, lai tas notiek pēc iespējas ātrāk. Ja kaut kas aizķersies, tad rīkosimies arī nacionāli," sacīja Siliņa.

Ministru prezidente apgalvoja, ka viņai šobrīd neesot "pilnas ainas" par to, kādas vēl tranzīta preces varētu tikt izmantotas Krievijas militārajiem mērķiem, taču viņa ir lūgusi atbildīgās ministrijas šādu informāciju sagatavot. Vienlaikus politiķe uzskata, ka šāda "skriešana pakaļ" nav pietiekoši efektīva pieeja, tāpēc Eiropas līderiem drīzumā būtu jādiskutē par tirdzniecību ar Krieviju un Baltkrieviju kopumā, uzskata Siliņa.

"Labāk būtu kopīgi Eiropā nolemt, ko mēs stratēģiski darām ar pārvadājumiem un tirdzniecību ar Krieviju un Baltkrieviju. Tā nav diskusija rītdien, bet tā ir tuvākā laika diskusija,"

sacīja politiķe, vienlaikus piebilstot, ka šis jautājums skar arī interesi šķelt Krievijas un Ķīnas attiecības.

"Šie jautājumi ir manā dienaskārtībā. Mēs pie tā strādājam un esam gana neērti pārējiem kolēģiem, kas nevēlas to uzreiz risināt," sacīja Siliņa.

Jau vēstīts, ka pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā sākuma krasi palielinājās ieroču rūpniecībā nepieciešamās mangāna rūdas piegādes Krievijai. Kā vēstīja laikraksts "Postimees", kopš pagājušā gada daļa piegāžu veiktas caur Sillamē ostu, kuras operatorkompānijā puse pieder bijušajam Igaunijas premjerministram Tītam Vehi, kā arī caur Latviju.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.