Vakar, 1. maijā, Latvijā svinējām gan Satversmes sapulces sasaukšanas dienu, gan Darba svētkus, gan 20. gadadienu kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā.

Par godu šim notikumam bija vairāki pasākumi – Rīgas pilī notika svinīgā godasardzes ceremonija un Eiropas Savienības karoga pacelšana Rīgas pils Svētā Gara tornī. Tāpat Rīgā notika zibakcija "#MēsEsamEiropa" – ļaudis devās gājienā ar lielformāta Latvijas un ES karogiem no Doma laukuma līdz Brīvības piemineklim. Gājiena noslēgumā Latvijas Diplomātiskā kora vadībā zibakcijas dalībnieki izpildīja Latvijas un ES himnas.

Atzīmējot 20. gadadienu kopš mūsu valstu iestāšanās Eiropas Savienībā, Latvijas Republikas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, Lietuvas Republikas prezidents Gitans Nausēda un Igaunijas Republikas prezidents Alars Kariss vakar arī izplatīja īpašu paziņojumu.

"Baltijas valstis pievienojās Eiropas Savienībai 2004. gada 1. maijā. 

Mūsu pilsoņu pasēs parādījās ieraksts "Eiropas Savienība", kas iezīmēja triumfālu atgriešanos mūsu likumīgajā, vēsturiskajā vietā kā Eiropas ģimenes locekļiem. 

Mūsu dalība Eiropas Savienībā un NATO kardināli mainīja ģeopolitisko ainavu un noteica Baltijas valstu nākotni. Šo divu desmitgažu laikā mēs esam kļuvuši pārliecinātāki, baudot brīvību, demokrātiju un labklājību. Esam piedzīvojuši strauju ekonomisko izaugsmi, stabilitāti un drošību, vienlaikus veidojot ievērojamu Eiropas integrācijas un transformācijas veiksmes stāstu. Šodien mēs aktīvi uzņemamies atbildību sniegt savu ieguldījumu Eiropas nākotnes veidošanā," raksta prezidenti. "Mēs atzīmējam 20. gadadienu kopš iestāšanās Eiropas Savienībā laikā, kad neizprovocētais un nepamatotais Krievijas agresijas karš pret Ukrainu mums atgādina, ka mieru Eiropā nedrīkst uzskatīt par pašsaprotamu. [..] Mēs uzsveram, ka starptautiskajam atbalstam joprojām ir izšķiroša nozīme, lai Ukraina uzvarētu. Šodien Ukraina aizstāv mūsu demokrātiskās vērtības. Mēs stingri iestājamies par atbalstu Ukrainai, lai aizsargātu noteikumos balstītu pasaules kārtību." Prezidenti paziņojumā raksta, ka aicina rīkot starpvaldību konferences ar Ukrainu un Moldovu un sākt pievienošanās sarunas 2024. gada jūnijā. "Baltijas valstis ir lielisks pierādījums tam, kā dalība Eiropas Savienībā veicina iespaidīgu modernizāciju un ekonomikas attīstību, kas savukārt garantē šo ieguldījumu atdevi. Tā ir mūsu realitāte, ar kuru mēs vēlamies dalīties," rakstīts paziņojumā.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.