Saeimas komisija konceptuāli atbalstījusi prasību par valsts valodas zināšanu pārbaudi vēl dažiem tūkstošiem Krievijas pilsoņu, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar "ārvalstnieku likumu".

Reklāma
Dace Baltruma.

Pārbaužu nodrošināšanai būs nepieciešami apmēram 390 000 eiro. Lai cik ļoti man gribētos iestāties par to, lai Latvijā nebūtu neviena cilvēka, kas neciena mūsu valodu, minēto es varu vērtēt tikai kā samērā dārgu birokrātisku pasākumu bez lietderības seguma.

Kas ir tie cilvēki, uz kuriem attieksies minētā prasība? Lielākā daļa no tiem ir militāristi, kuriem pirms 30 gadiem pēc Latvijas–Krievijas robežlīguma noslēgšanas atļāva palikt Latvijā. Legāli un neprasot latviešu valodas zināšanas. Šobrīd tie ir jau veci cilvēki. Man, protams, nav žēl, ka daži no viņiem būs nepatīkami pārsteigti un sašutuši. Paši vainīgi, ka neturēja par vajadzīgu iemācīties latviešu valodu. Būtiskāks man liekas kas cits. Ja cilvēku mēģina izraut no viņa komforta zonas, kurā viņam bijis atļauts atrasties daudzus gadus, viņš dusmojas. Piespiedu prasības neveicina mīlestību pret prasību izteicējiem, tās tikai sakaitina. Latvijā jau tā ir pietiekami liela "piektā kolonna". Vai tiešām ir nepieciešams tās rindas papildināt? 

Lojalitāte Latvijai nezin vai radīsies, ja viņi iemācīsies dažus vārdus latviešu valodā.

Nav normāla situācija, ka valstī dzīvo cilvēki, kas nespēj sazināties valsts valodā? Protams, ka nav normāla. Bet kā vaina ir tā, ka mūsu valstī tādi cilvēki ir? Galvenokārt jau mūsu pašu vaina, ka nedevām viņiem iespēju valodu apgūt. Mūsu pašu pašcieņas trūkums, kas lika mums padevīgi lietot krievu valodu, tikko kāds mums blakus iepīkstējās krieviski. Naivi ir cerēt, ka valodas eksāmenu ar mokām nokārtojušais turpmāk, iegājis veikalā, uzrunās pārdevēju latviešu valoda, ja skaidri zina, ka pārdevēja ir gatava pakalpīgi atbildēt krieviski. Un neredzu pazīmes, ka arī turpmāk nebūs gatava. 

Mēs gribam piespiest mainīties krievus, bet paši to nedarām.

Nespēja nokārtot kādu svarīgu jautājumu valsts valodas nezināšanas dēļ būtu daudz ietilpīgāka mācībstunda nekā piespiedu valodas zināšanu pārbaude. Mēs joprojām stūrgalvīgi turpinām neļaut krieviem apgūt latviešu valodu praktiskajā līmenī un aizmālējam paši sev acis, ka likumdošanā darām visu, lai latviešu valodai tiktu ierādīta tās patiesā vieta.

Starp citu – "Air Baltic" šefs joprojām neko daudz nezina par latviešu valodu, bet viņam šīs zināšanas neviens arī neprasa. "Viens likums, viena taisnība visiem"?

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.