Latvijā turpina pieaugt elektroenerģiju pašražojošu mājsaimniecību skaits, kā ražošanas iekārtu pārsvarā izvēloties saules paneļus.

2024. gada pirmajā ceturksnī AS "Sadales tīkls" pieslēgto mikroģeneratoru skaits sasniedzis 20 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda – 168 megavatus (MW). Ar šādu jaudu saulainā pavasara vai vasaras dienā ir iespējams saražot no 20 līdz pat 40% no visai sabiedrībai nepieciešamā elektrības apjoma.

Mikroģenerācija Latvijā ir attīstījusies strauji un pārliecinoši: 2021. gadā kopējais mikroģeneratoru skaits sasniedza pirmo tūkstoti, bet jau 2022. gada rudenī – pirmos 10 tūkstošus. Tieši 2022. gadā mikroģenerācijas attīstība valstī piedzīvoja lielāko attīstību, ko ietekmēja vēl iepriekš nepieredzētas elektroenerģijas cenas svārstības tirgū. Salīdzinot ar citām Baltijas valstīm, mikroģenerācijas vilnis Latviju sasniedza vēlāk, tomēr ārkārtīgi strauji. No tehniskās puses vērtējot, Latvijas veiksmes stāsta pamatā bijis vienkāršs, pilnībā digitalizēts mikroģeneratora pieslēgšanas process, kas katru jaunu pieteikumu "Sadales tīkla" speciālistiem ļāva apstrādāt vien dažu darbdienu laikā, kamēr, piemēram, Igaunijā šie paši procesi prasīja nedēļas vai pat mēnešus.

Arī 2023. un 2024. gadā interese par mikroģeneratoru uzstādīšanu saglabājusies augsta. 

Tipisks mikroģenerators Latvijā ir 8 kW saules panelis uz privātmājas jumta. 

99% "Sadales tīklam" pieslēgto mikroģeneratoru ir tieši saules paneļi. Apmēram 95% gadījumu mikroģeneratorus uzstāda mājsaimniecības, taču tie mēdz būt aktuāli arī juridiskām personām (apmēram 5% gadījumu) – piemēram, zemnieku saimniecībai vai cita veida mazajam uzņēmumam. Mikroģeneratori ir uzstādīti visā Latvijas teritorijā, bet vislielākā interese par elektroenerģijas pašražošanu ir iedzīvotājiem Rīgā un Pierīgas novados.

Mikroģenerācijas attīstības dinamika Latvijā kļūst mērenāka un nākotnē sagaidāma ar lejupejošu tendenci, arvien straujāka attīstība raksturīga saules elektrostacijām. Kopējā uzstādītā saules ģenerācijas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) sadales sistēmā patlaban ir apmēram 360 MW, bet jau 2024. gada nogalē tā varētu pārsniegt 700 MW (tajā skaitā vairāk nekā 500 MW varētu veidot tieši elektrostacijas).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.