Aizsardzības ministrija (AM) plāno pārskatīt veselības prasības valsts aizsardzības dienestā iesaucamajiem, kā arī sankcijas jauniešiem, kuri neatsaucas uz pavēstēm, lai ierastos uz veselības pārbaudēm.

Reklāma

Tā sarunā ar žurnālistiem atzina AM Valsts aizsardzības dienesta departamenta direktors Vitālijs Rakstiņš.

Saeimas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas sēdē, tostarp slēgtā daļā, otrdien apsprieda valsts aizsardzības dienesta aktualitātes. Rakstiņš kā izaicinājumus minēja kapacitāti ar instruktoriem, infrastruktūru, saziņas problēmas, jo daļai jauniešu nav izveidota e-adrese un, neraugoties uz Latvijā deklarēto dzīvesvietu, tie reāli dzīvo ārvalstīs. Tāpat daļai jauniešu ir kredītsaistības, smags finansiālais stāvoklis, sava zemnieku saimniecība, slikta veselība. Rakstiņš pēc apakškomisijas sēdes žurnālistiem atgādināja, ka šogad 23. janvārī pirmo reizi notika obligātā atlase, kurā pēc nejaušības principa izraudzīti jaunieši, kuri saņemtu pavēstes par veselības pārbaudēm; 

83 jaunieši uz pavēstēm nereaģēja, attiecīgi viņu lietas nodotas Militārajai policijai, kurai būs jālemj par administratīvā soda piemērošanu. 

Ņemot vērā, ka viņi nebija atsaukušies uz pavēstēm, ministrijai nav zināmas viņu faktiskās dzīvesvietas, tomēr diezgan droši varot teikt, ka daļa no viņiem mitinās ārvalstīs. Rakstiņš minēja, ka šie jaunieši no ministrijas redzesloka nekur nepazudīs, jo resors turpinās sūtīt pavēstes, lai panāktu viņu iesaistīšanu nākamajos iesaukumos. Vienlaikus problēma ir apzināta, ir sāktas iekšējās diskusijas par sankciju pārskatīšanu jeb palielināšanu. Rudenī ministrija nākšot klajā ar priekšlikumu par sistēmas pilnveidošanu. "Mērķis nav sodīt cilvēkus, bet motivēt izpildīt saistības," uzsvēra ierēdnis.

Rakstiņš gan vērsa uzmanību, ka pret jauniešiem parādās arvien vairāk netiešu sankciju, piemēram, dažiem ārvalstīs strādājošajiem jauniešiem darba devējs pieprasa apliecinājumu, ka viņi nav piekritīgi obligātajam dienestam. 

Tāpat esot izskanējis, ka bankas apsverot iespēju nedot kredītus vai prasīt papildu nodrošinājumu tiem cilvēkiem, kuri nav izgājuši obligāto dienestu.

Patlaban ir pieteikšanās uz ceturto valsts aizsardzības dienesta iesaukumu un, ja nesavāks atbilstošu skaitu, tad atkal nāksies rīkot atlasi pēc nejaušības principa.

Pēc apakškomisijas sēdes tās priekšsēdētājs Igors Rajevs žurnālistiem gan pauda viedokli, ka Rakstiņa minētie 83 jaunieši varbūt nemaz nezina, ka AM viņus plānojusi iesaukt, tāpēc pirms sankciju piemērošanas ir jānoskaidro, vai viņi reāli saņēmuši pavēstes. Pēc tam attiecīgi varēs izdarīt secinājumus un izlemt par tālāko rīcību.

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.