19. martā kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvoja filmu studijā "Mistrus Media" veidotā režisoru Dāvida Ernštreita un Inese Kļavas dokumentālā filma "Patrīcija", kas vēsta par visu laiku labāko Latvijas slēpotāju Patrīciju Eiduku un viņas ģimeni – tēvu, kurš no mazotnes gatavo meitu olimpiskajām spēlēm, brāļiem, kuri kļūst par viņas atbalstu, par dzīves  pārbaudījumiem,  sporta aizkulisēm un jaunas sievietes gribasspēku.

Filmas pirmizrādē piedalījās filmas galvenā varone Patrīcija Eiduka, kura bija ieradusies Latvijā pēc savas sportistes karjeras labākās sezonas elites slēpotāju vidē, kuplā Eiduku ģimene, kuru dzīves stāsts un vērojums veido filmas sižetu, Latvijas kino un sporta elites pārstāvji. Filma skatītājos raisīja pozitīvas emocijas un atsauksmes.

"Noskatoties filmu, saņēmu ļoti lielu motivācijas devu un vēlreiz atradu atbildi tam visam, kāpēc es to daru", 

tā filmas galvenā varone Patrīcija Eiduka.

Pirmizrādi piedzīvo filma "Patrīcija" par Latvijas slēpotāju Patrīciju Eiduku.

"Šī filma ir tas, kas ļoti pietrūkst tādam parastam sporta līdzjutējam. Šeit bija ļoti maz sporta, bet ļoti daudz cilvēcības. Tieši tas, ko mēs nezinam, neredzam un pat nevaram iedomāties. Un tā ir šīs filmas lielākā vērtība," teica Anatolijs Kreipāns.

"Tādā tuvplānā sportista ikdiena, traģika, grūtības – es pirmo reizi redzēju. Tādā apjomā, tik dabiski. Patrīcija demonstrē sportista etalonu, kādam jābūt sportistam, ar kādu attieksmi, cīņas sparu, izpratni par lietām – tas bija izcili," tā režisors, sporta žurnālists Andris Ušackis.

Filma izsaukusi arī pozitīvas atsauksmes kino profesionāļu vidū. "Patrīcija mani satrieca līdz asarām. Sporta vārdiem runājot, uzkāpa uz viena no pakāpieniem manā personīgajā dokumentālā kino gada pjedestālā," tā pēc filmas pirmizrādes rakstīja kino režisors Uģis Olte portālā "Kino Raksti". Savukārt režisore Ieva Ozoliņā portālā LSM.lv raksta, ka "dokumentālā filma ir stāsts par dzelzs meiteni, par viņas ceļu līdz Latvijas labākās slēpotājas titulam, par neatlaidību un "sportisko niknumu". Šī filma iedvesmo un nedaudz ļauj ieskatīties, kā izcīnīt panākumus, kas ieies Latvijas slēpošanas sporta vēsturē. Tomēr, manuprāt, filma ir par ko citu. Tas ir stāsts par stipru ģimeni un spēcīgu savstarpējo atbalstu, kas saskatāms katrā ainā."

Pirmizrādi piedzīvo filma "Patrīcija" par Latvijas slēpotāju Patrīciju Eiduku.

Filmas "Patrīcija" režisori ir Dāvids Ernštreits un Inese Kļava, galvenais operators Normunds Pavlovskis, montāžas režisore Inese Kļava, komponists Otto Auniņš, skaņu režisors Artis Lūsis, producenti Elīna Gediņa-Ducena un Gints Grūbe. Filma veidota filmu studijā "Mistrus Media" un tā tapusi ar Nacionālā kino centra un Latvijas Televīzijas atbalstu. 

Filma ir ilgtermiņa dokumentāls vērojums un tās  idejas autors ir režisors un žurnālists Dāvids Ernštreits, kurš filmas galvenās varones ģimenei un Patrīcijas Eidukas sporta karjerai seko līdzi kopš 2018. gada līdz pat 2023. gadam. Dāvids Ernštreits filmas pirmizrādē pateicās filmas varoņiem par doto iespēju veidot stāstu, kas atspoguļo ne tikai jauna sportista tapšanu, sporta aizkulises, bet parādīt kādas unikālas Latvijas ģimenes stāstu.

Filmas galvenā varone Patrīcija Eiduka nāk no septiņu bērnu ģimenes, Aizkraukles novada Vecbebriem. Viņa  jau 18 gadu vecumā bija iekļauta Latvijas komandas sastāvā startam 2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēsPhjončhanā. Patrīcija ir pirmā Latvijas slēpotāja, kurai izdevies izcīnīt medaļu Pasaules čempionātā – viņa izcīnīja sudrabu 2022. gada U-23 Pasaules čempionātā. Gadu vēlāk viņa Pasaules Kausa izcīņā uzvarēja jauno (U23) sportistu ieskaitē. Pasaules kausa posmos viņa divreiz ir izcīnījusi piekto vietu, kā arī ieguvusi 8. vietu prestižā daudzdienu slēpojuma Tour de Ski kopvērtējumā. 2023. gada slēpošanas sezona bija viņa sportistes karjeras labākais gads.

Dokumentālā filma "Patrīcija" jau atlasīta un starptautisko pirmizrādi piedzīvos Vācijas lielākajā dokumentālo filmu festivālā Minhenē, kas norisināsies no 1. līdz 12. maijam. Doc fest Munich ir viens pasaules dokumentālā kino notikumiem, kura programmā parasti tiek atlasītas pagājušā gada labākās  filmas, kuras piedzīvo starptautisko vai pasaules pirmizrādi, akcentējot filmu stāstus, kas iezīmē gan pasaules aktuālās norises, dzimumu līdztiesības aspektus, kultūru daudzveidību un dokumentālā kino valodas attīstību. Kopš 2019. gada Doc fest Munich ir lielākais Vācijas dokumentālo filmu festivāls un ir pirmizrāžu skatuve daudzām nozīmīgām Eiropas filmām.

Pirmizrādi piedzīvo filma "Patrīcija" par Latvijas slēpotāju Patrīciju Eiduku.

Filma 2023. gadā bija arī nominēta Nacionālajai kino balvai "Lielais  Kristaps" kategorijā "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma" un arī kategorijā "Labākais montāžas režisors".

Pēc filmas pirmizrādes jau šonedēļ būs vairāki filmas seansi ar Patrīcijas Eidukas un filmas varoņu piedalīšanos. 20. martā seanss Pļaviņu kultūras centrā ar Patrīcijas Eidukas, brāļa Valta Eiduka un režisora Dāvida Ernštreita piedalīšanos; 21. martā seanss kinoteātrī "Kino Bize" – tikšanās ar Patrīciju Eiduku un Dāvidu Ernštreitu, kā arī 22. martā īpašais seanss ar filmas komandu kinoteātrī Forum Cinemas un Vecbebros.

Pirmizrādi piedzīvo filma "Patrīcija" par Latvijas slēpotāju Patrīciju Eiduku. Dāvids Ernštreits

Dāvids Ernštreits iepriekš veidojis dokumentālās filmas "Dukuru zelta līnija", "Trillium", "Mūsējie", "Leģenda Jānis Lūsis", "Inese pirmā", "Dukuru mezgls". 

Filmas reklāmas rullītis:

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.