Šogad "Atkritumu zīmolu auditā", kas norisinājies Daugavgrīvas pludmalē, visbiežāk atrasti cigarešu atkritumi, informē pasākuma rīkotāja un biedrības "Zero Waste Latvija" pārstāve Elīna Kolāte. Biedrībā skaidro, ka auditā pludmalē stundu tika vākti atkritumi, kuri pēcāk tika analizēti, lai saprastu, kuru ražotāju produkti visbiežāk ir atrodami pludmalē.

Reklāma

Kopumā vairāk nekā puse no šogad savāktajām atkritumu vienībām bija izsmēķi, tāpēc pludmales lielāko piesārņotāju reitings šogad ir mainījies un dzērienu ražotāju vietā šogad ir cigarešu ražotāji.

Visvairāk atrasts "Winston" zīmola atkritumu. Seko "Philip Morris International" ražotie cigarešu zīmoli "Marlboro", "L&M", "Chesterfield", "Parliament". Trešajā vietā starp biežāk atrastajiem atkritumiem ir ražotāja "Reynolds American" cigarešu zīmoli "Camel" un "Caines", bet ceturto un piekto vietu dala saldumu ražotājs "Roshen" un alus zīmola "Corona Extra" ražotājs.

Tāpat auditā secināts, ka depozīta sistēma ir sasniegusi mērķi, jo iepriekšējos piecus gadus vieni no lielākajiem piesārņotājiem bija dzērienu ražotāji, bet šogad dzērienu pudeles pludmalē un kāpās gandrīz nebija atrodamas. 

Kolāte tomēr piebilst, ka korķīši, kas kļuvuši nederīgi pēc pudeļu atvēršanas, joprojām ir atrodami pludmalē lielā skaitā. 

"Corona Extra" alus ražotājs reitingā ierindojies tieši korķīšu dēļ.

Tāpat biedrībā norāda, ka audita laikā atrasti plastmasas ausu kociņi, kuru tirdzniecība kopš 2021. gada Latvijā ir aizliegta. Kolāte norāda, ka, visticamāk, cilvēki vēl aizvien turpina lietot jau iepriekš iegādātos kociņus un pēc tam tos izmet tualetes podā. Kociņi nonāk notekūdeņu attīrīšanas stacijās, kur ne visi tiek aizturēti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.