Agrais pavasaris pasteidzinājis norises arī bišu dravās. Uzrunājot biškopjus, laikraksts "Ziemeļlatvija" noskaidrojis, ka neierasti agri var jau nobaudīt jauno medu.

Reklāma

Biškopis Jānis Orleans pastāstījis, ka maijā bijis ļoti labs medus ienesums. "Pamatā tas ir pieneņu medus. Mums ap māju ir lopu ganības – pļavas, kas šopavasar bija pilnas ar pienenēm. Vēl noteikti maijā bites aplidoja augļu dārzus, kuros arī viss pamatīgi ziedēja. No tā visa pa druskai varam baudīt pavasara ziedu medus sastāvā. 

Sezonas laikā bitenieks Jānis Orleans ar prieku un azartu daudz laika pavada "bišu mājiņā". Precīzāk dēvējot, tā ir moduļa mājiņa, kas pielāgota visiem ražošanas pro-cesiem, sākot no medus pirmapstrādes līdz pārstrādei. Saimniekam to izdevies iegādāties, pateicoties mazajiem lauksaimniekiem paredzētam atbalsta pasākumam.

Interese par jauno medu ir. Pamatā no pastāvīgajiem klientiem, kas zvana vai raksta un piesaka vēlamo  produkcijas daudzumu. Tāpat sezonas laikā medus un citi produkti, ko ražoju, tostarp bišu maize,  nonāk pie vairumpircējiem, vēl daļu piedāvāju internetā, sociālajos tīklos," pieredzē dalījies biškopis. Iestājoties jūnijam, situācija esot mainījusies. Bijušas siltās un karstās dienas, kas visu laiku mijās ar nokrišņiem. 

Gadījies, ka dienas laikā uzlīst pat vairākas reizes, bet lietus un spēcīgais negaiss izskalo nektāru. Līdz ar to vēl esot pagrūti kaut ko prognozēt par šī gada medus ražas kopējo iznākumu.

Tikmēr daļa bitenieku ar jaunā medus sviešanu nesteidzas. Pirms Jāņiem biškope Margarita Sarkangalve no Grundzāles pagasta skaidro, kādēļ. "Vēl nebija rāmīši pilnībā aizvākoti. Katru gadu pirmo medu sviežam ap 17.–20. jūniju. Bitēm pavasara medus svarīgs saimju attīstībai, tāpēc tiksim pie tā, kas bitēm paliks pāri. Neesmu no tiem biškopjiem, kuri noņem nenogatavinātu medu un pēc tam ar dažādām iekārtām žāvē, lai būtu vajadzīgais medus mitrums. Man ir svarīga kvalitāte," atklājusi biteniece no saimniecības "Sarkangalvju drava", minot, ka palēnām sāk ziedēt facēlijas – būšot arī šo ziedu medus, klienti to jau gaidot.

MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".