Ziemsvētkiem izvēlas īstu egli. Pēdējās nedēļas laikā zaļajās norisēs lielā mērā atspoguļojās Ziemsvētku gaidas. Eglīšu jautājumi tika pārcilāti gan no ilgtspējas, gan vides un apritīgas saimniekošanas skatupunktiem.

Savukārt aizvien vairāk uzņēmumu, tuvojoties gada nogalei, rezumē savas aktivitātes zaļākas, dabai draudzīgākas saimniekošanas veicināšanā – daži rēķina pasākumu atstāto oglekļa pēdu un skaidro, kā tā kompensēta, citi – lepojas ar jaunu, dabai draudzīgu iepakojumu.

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju, gatavojoties Ziemsvētkiem, izvēlas īstu, dzīvu svētku eglīti, liecina "SEB bankas" veiktā aptauja. "Kaut arī varētu domāt, ka dabai draudzīgāk ir nopirkt mākslīgo eglīti, nevis katru gadu cirst jaunu kociņu mežā, starptautiskā vides organizācija "Greenpeace" uzsver, ka ne viss ir tik viennozīmīgi," zina stāstīt "SEB bankas" Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte. "Lai gan mākslīgie koki var kalpot vairākus gadus, tie galvenokārt ir izgatavoti no metāla un polivinilhlorīda, to ražošana ir ļoti energoietilpīga un rada videi kaitīgus blakusproduktus, piemēram, svinu. Turklāt tie nav bioloģiski noārdāmi un, nonākot atkritumu poligonā, var piesārņot vidi gadiem ilgi. 

Ņemot vērā ietekmes uz vidi faktorus, aprēķināts, ka plastmasas eglītes iegāde varētu būt attaisnojama tikai tad, ja to izmantotu vismaz 20 gadus, 

tomēr vidējais lietošanas laiks nepārsniedz sešus gadus."

Rīgas un Pierīgas mežos eglīti cirst nevarēs

SIA "Rīgas meži" aicina necirst eglītes Rīgas un Pierīgas mežos, norādot, ka egles uzņēmuma mežos sastopamas reti – to ir tikai nepilni 10%. Turklāt tās tiek speciāli audzētas kokaudzētavā "Norupe" un mežā lielākoties ir pašu stādītas. "Rīgas mežu" teritorijas atrodas galvaspilsētā un apmēram 40–50 km rādiusā ap to, pamatā – Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu un Salaspils novados, kā arī Limbažu pusē. Uzņēmuma aprūpētos mežus var atrast arī "www.mdps.rigasmezi.lv".

"Rimi" Rīgas maratons kompensē oglekļa pēdu

"Rimi" Rīgas maratons veicis ilgtspējas auditu, aprēķinot un kompensējot pasākuma radīto oglekļa pēdas nospiedumu. Pieaugot dalībnieku skaitam un paplašinoties ģeogrāfijai, "Rimi" Rīgas maratona oglekļa pēdas nospiedums 2023. gadā izaudzis līdz 206 CO2e tonnām, kuras organizatori brīvprātīgi apņēmušies Rīgas pilsētai kompensēt trīskāršā apmērā – gan sadarbībā ar SIA "Rīgas meži", iestādot priežu mežu pie Bābelīša ezera, kas jau paveikts pavasarī, gan ar "Neste" un "Vizulo Solutions" atbalstu, dāvinot 49 energoefektīvus gaismekļus 23 labiekārtotām gājēju pārejām Rīgā. 

"Neesam naivi un labi saprotam, ka "Rimi" Rīgas maratona oglekļa pēdas nospiedums, globāli ņemot, ir niecīgs. 

Tomēr ar savu piemēru, rēķinot un kompensējot mūsu pašu, kā arī dalībnieku atstāto oglekļa pēdu, gribam iedrošināt arī citus pasākumus, projektus, notikumus, Rīgas un Latvijas uzņēmumus pievērsties savas pēdas apzināšanai, mazināšanai, kompensēšanai," saka Aigars Nords, "Rimi" Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs.

"Stenders" ieviesis pārstrādājamu iepakojumu

Vannas un ķermeņa kopšanas kosmētikas ražošanas uzņēmums "Stenders" ziņo par ietekmes uz vidi mazināšanu visā darbības ciklā, šādi veicinot ilgtspējīgu biznesa attīstību. Uzņēmums arī sācis visiem saviem produktiem izmantot 100% pārstrādājamus zīmola produktu iepakojumus – atkārtoti izmantojamus un kompostējamus. Pērn uzņēmumam izdevies arī pāriet no plastmasas uz gofrēta papīra piegādes iepakojumiem, samazinot izlietoto plastmasas apjomu par nepilnu tonnu.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".